Öt részből álló téli előadássorozatot szervezett a magyarkanizsai mezőgazdasági termelők részére a 100P-plus és az Agrokanizsa mezőgazdasági civil szervezet. Az előadásokra rendre megtelik a terem érdeklődőkkel, annak ellenére, hogy a kellemesebb idő beálltával a gazdák már hozzáláttak a tavaszi mezőgazdasági munkálatokhoz. Ezen a hétvégén a gazdák a mezőgazdaságban is alkalmazható GPS-rendszerekről, új traktorokról, mezőgépekről és kapcsolható eszközökről, a vetőmagokról és a cukorrépa-termesztésről is sok új ismeretet szereztek.
Az előadássorozat céljairól a főszervezőtől, Vajda Ernő magyarkanizsai termelőtől, a 100P-plus Igazgató bizottsága tagjától kértünk és kaptunk bővebb tájékoztatást.
„Minden évben van egy egyhetes találkozója a szervezetünknek. Idén ez a Tarán volt, ahol a mezőgazdasági miniszter kétszer is megtisztelt bennünket jelenlétével. Mintegy ötszáz tagtársammal együtt nagyon sok minden újdonságról hallottam azon a találkozón, és olyan cégek képviselőivel sikerült megismerkednem, akiket mi is szívesen láttunk volna itt nálunk. Mivel mindenki nem juthat el arra a szakmai találkozóra, úgy gondoltuk, mutassuk be őket és termékeiket, terményeiket vagy éppen kutatási eredményeiket itthon, a mi mezőgazdasági termelőinknek is. Ez a szándékunk gyakorlatilag egyezik a termelők igényeivel is, mivel korábban, társszervezetünkkel, az Agrokanizsával közösen végeztünk egy felmérést a magyarkanizsai gazdák körében, hogy megtudjuk, ők maguk mire lennének kíváncsiak. Úgy érzem, valamennyien megértették ennek az egésznek a fontosságát, azt, hogy amit itt hallanak és látnak, az vár ránk, ha nem csináljuk mi is, nagy bajban leszünk az elkövetkező időszakban” - mondta a főszervező.
Különösen nagy érdeklődést váltott ki a termelők körében a GPS-rendszerek alkalmazása a mezőgazdaságban. Nagyszerű, de egyelőre még drága dolognak tartják, ám Vajda Ernő egy jó hírrel szolgált számukra.
„A rendszer három éve jelent meg vidékünkön. Mint mindenki, én is szkeptikusan tekintettem rá, de ma már a három fő traktoromban benne van, és akkora megtakarítást érek el vele, hogy aki még nem próbálta, el sem tudja képzelni. Hála a miniszter úrral való tarai találkozásunknak, kérésünkre már bele is foglalták az idei támogatási rendszerbe a GPS-berendezések 50 százalékos támogatását. A vásárló gazda előszámlát kér rá, és ha megnyerte a pályázati támogatást, akkor veszi meg. Az ára igen széles skálán mozog. A legegyszerűbb 500, a legkomolyabb akár 20 ezer eurót is ér. A megtakarítás abból ered, hogy a GPS-rendszerrel irányított traktorok földmérői pontossággal végzik el a munkát ott, ahol azt nekik a rendszerben megadott koordináták diktálják. Ha két traktor ugyanabban a parcellában párhuzamosan dolgozik, nem fordulhat elő, hogy a második rámegy az előtte haladó traktor által már megmunkált területre vagy esetleg eltávolodik attól és kimarad egy megműveletlen sáv. Nincs lefedés, nincs duplázás, nincs üresjárat, nincs felesleges munka, ebből eredően növekszik a teljesítmény is. A földmérő ha kijön, hogy felmérje a parcellámat, legtöbb 2 és fél centimétert téved. Ezek a GPS-rendszerek ugyanilyen pontosak. A mai üzemanyagárak mellett így jelentős megtakarítást tudunk megvalósítani, akár a talaj-előkészítés, de főleg a vetés során.”
A 100P-plus és az Agrokanizsa téli előadássorozatának utolsó előadásán egy műtrágya-forgalmazó cég mutatkozik be a termelőknek. Képviselője járt már Magyarkanizsán, de a gazdák szerették volna megismerni az újdonságait is, hiszen olyan műtrágyákról van szó, amelyeket tavasszal is lehet használni, a növények folyamatosan fel tudják venni, akármelyiket is szórja el közülük. Másrészt azért is jól jön az újabb bemutató, mert sok fiatal termelő van a tagság soraiban, akik tudják, hogy milyen sok olyan mikroelem hiányzik a termőföldből, amit ezek a műtrágyák pótolni tudnak.
Az előadásra kedden, február 28-án délelőtt 10 órakor kerül sor a magyarkanizsai Strand-Békavár éttermében, ahova a szervezők mindenkit szeretettel várnak.
Bödő Sándor





Nincs hozzászólás. Legyen az első!