A Meta Terra civil szervezet lelkes fiatalokból és tapasztalt szakemberekből álló csoport, amelynek ökokert szakcsoportja már majdnem száz taggal, követővel illetve tisztelővel büszkélkedhet. Ennek ellenére a legutóbbi találkozóra, amelyet egyébként mindig más-más ökokertesnél tart meg a csoport, csak alig húszan jöttek el. Sokan nem értek rá, dolgoztak vagy egyéb elfoglaltságuk volt, az viszont örömmel töltötte el a mozgalom vezetőit, hogy ezúttal is akadtak olyanok, akik most kapcsolódtak be először tevékenységébe.
Maga az ökokert szakcsoport Bödő Kálmán nyugalmazott növényvédelmi szakember és tapasztalt biotermesztő kezdeményezésére jött létre, aki már vagy két és fél évtizede foglalkozik kertjében biotermesztéssel. Tudományos munkássága és eredményei elismeréseként megválasztották a Kárpát-medencei Ökogazdálkodók Szövetsége (KÖSZ) délvidéki alelnökének is.
A találkozón elsőként Miskolczi Géza agrármérnök, a szakcsoport vezetője köszöntötte a megjelenteket. Közöttük Huzsvár Ervint a Községi Tanács gazdasági és mezőgazdasági megbízottját, aki fokozott érdeklődést mutat az ökokertes biogazdálkodás iránt. Köszöntő szavai után beszámolt a szakcsoport korábbi tevékenységéről. Szólt a téli előadássorozatról, melynek keretében Bödő Kálmán tartott vetítéssel egybekötött előadást az ökokertekről, a helyes táplálkozásról és az ökokertekben végzendő tavaszi teendőkről. Miskolczi Géza a gyümölcsfák és díszfák helyes metszéséről tartott szakmai ismertetőt, majd az érdeklődők megismerkedhettek a Magyarkanizsán és környékén begyűjthető gombákkal, ezen belül a laskagomba termesztésével is, a biokertek növényvédelméről pedig Iván Ágnes fiatal növényorvos tájékoztatta az érdeklődőket. Május derekán a tagság ellátogatott Bödő Kálmán kertjébe, ahol hasznos tapasztalatcserét folytattak a biotermesztésről.
Az ökokertek jelenlegi állapotáról folytatott eszmecsere során többen is konkrét kérdéseket tettek fel a szakembereknek, elsősorban a gyümölcsfákat és egyes zöldségféléket támadó ismert vagy kevésbé ismert kártevők vonatkozásában, amelyekre a szakemberek választ is adtak, hasznos tanácsokkal látva el a kezdő ökokert-tulajdonosokat. Ezt követően azokról a szakmai kirándulásokról és bemutatkozási lehetőségekről esett szó, amelyekkel élni szeretnének a magyarkanizsai ökogazdálkodók. Egyik a budapesti mezőgazdasági kiállítás Bioszigetének meglátogatása illetve bemutatkozás a Kárpát-medence kistáji kincseinek kiállításán, amit a magyarországi mezőgazdasági minisztérium ingyenesen biztosít az érdeklődőknek, nagyon valószínű, hogy még ingyenes szállást is. Ennek kapcsán Bödő Kálmán elmondta, hogy az OMÉK (Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás) rendezvényeit, idén immár 78. alkalommal, szeptember 20-a és 24-e között tartják a Hungexpo területén.
„Amennyiben önállóan senki sem vállalja a bemutatkozást, a szakcsoport a nyíregyházi Biotermelési Egyesületen keresztül is kiállíthatja portékáit. Ez az egyesület, amellyel a Meta Terra kiváló kapcsolatokat ápol, már a világkiállításra is eljuttatta a magyarkanizsai biotermelők termékeit. Ha ez sem jönne össze, egy szervezett kiállítás-látogatás mindenképpen hasznos lenne az ökokert tulajdonosok számára, hisz rendkívül érdekes, tematikus előadásokat is meghallgathatnának. Másrészt, a kiállításon részt vesz, sőt külön standdal rendelkezik a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége is, amelynek a Meta Terra is tagja, tehát akár rajta keresztül is megjelenhetnek majd termékeikkel a tagjaink. Természetesen mindezek eléréséhez, meg a KÖSZ évi közgyűlésén való részvételt is beleértve, támogatásra lenne szükségünk, amiben komolyan számítunk az önkormányzat segítségére.”
Bödő Kálmán tájékoztatta a megjelenteket arról is, hogy hazai szakmai kirándulás is a tervek között szerepel.
A programok kapcsán Huzsvár Ervin tanácsos elmondta, hogy minden igyekezetével azon lesz, hogy segítse a szakcsoport terveinek megvalósulását. Pályázásra biztatta őket, hiszen az önkormányzatnak van olyan mezőgazdasági pályázata, amely a szakmai kiállítások látogatásának pénzelésére irányul, a kisebb horderejű támogatásokra meg majd igyekszik megfelelő lehetőséget találni.
A találkozó házigazdája, most első ízben Toldi Mária vállalkozó volt, aki immár nyugdíjasként egy igen szép nagy kertben biogazdálkodik.
„Szeretem a természetes ízeket, unokáim imádják a mama-féle paradicsomot és az uborkát, így aztán nem igazán volt választásom, hogy csinálom vagy sem. Az ökokertesek egy nagyszerű társaság, élvezet velük együtt lenni, együtt tevékenykedni. Az én kertem akkora, hogy két családnak bőven megterem benne minden zöldségféle, még akár eladásra is jutna” - mondja Mária, majd nevetve hozzáteszi: „Nem mintha fárasztó lenne kiugranom a piacra, hiszen két háznyira van tőlem, de így a pénztárcám nem bánja meg, mert szinte semmire sem kell költenem. Teljesen vegyszermentesen termesztek mindent, amit leveszünk, azt akár rögtön meg is ehetjük. Az ötéves, már általunk ültetett barackfáink is gyönyörűen teremtek az idén, ahogyan a cseresznye is. Nagyon örülünk mindennek. Van szabad helyünk, majd néhány fát telepítünk még, elsősorban körtefában gondolkodunk. Magunk végezzük a komposztálást is, örömmel, boldogsággal csináljuk” - mondta el Mária, aki noha életében először főzött sertéskörömből bográcsos pörköltet, olyan ízletes, ragadós finomsággal lepte meg az ökokerteseket, amilyenről nem is álmodtak.
A találkozó baráti beszélgetéssel zárult, amelyen az ökokert tulajdonosok nem csak egymással, hanem egymás termesztési módszereivel, gyakorlati praktikáival is megismerkedhettek, de mivel kivétel nélkül valamilyen otthoni terméket is hoztak magukkal, azt is láthatták, kinek a kertjében mi is terem meg valójában. A szakcsoport természetesen a jövőben is folytatja majd egymás ökokertjeinek meglátogatását, mert talán ezek a találkozók a legjobbak arra, hogy kedvet csináljanak a biogazdálkodáshoz, melynek beindításában mindenki számíthat a szakcsoport szakembereinek segítségére.
Bödő Sándor





Nincs hozzászólás. Legyen az első!