Nem kevesebb, mint 125 éve áll ugyanazon a helyen, a magyarkanizsai Szent Őrangyalok templom, a városban csak Nagytemplomnak becézett katolikus templom kertjében a Bata család által 1891-ben emeltetett Szentháromság-szobor. Az egy és egy negyed évszázad már alaposan kikezdte a durva mészkőből készült alkotást, amelyről hullanak a kődarabok, lassan-lassan közveszélyessé válik az alatta való tartózkodás - mondta az első vizsgálatok után Biacsi Karolina kecskeméti okleveles restaurátor, aki a darus kosárból lejőve mutatott meg egy szobordarabot, amit puszta kézzel is le tudott törni.
„Én már néhány évvel ezelőtt jeleztem az illetékeseknek, hogy a szobornak nem sok esélye van a túlélésre, ha rövid időn belül nem kerül restaurálásra. Sajnos a Kárpát-medencében számos műemlék durva mészkőből készült, ami nem éppen ellenálló a külső hatásokra, de akkoriban, amikor ezeket készítették, ez volt az egyik leginkább hozzáférhető és legkönnyebben formálható anyag. Ez a szobor nagyon rossz állapotban van, még statikailag is. Most már láthatjuk azt, amit eddig csak sejtettünk, hogy ezt bontás, vagy legalábbis részleges bontás nélkül nem lehet helyreállítani, ugyanis olyan repedések vannak odafenn, ahova két ujjunk is befér. Már a kötővasak is kijönnek a mészkőből, a dicsfény és a békegalamb rég letört, a kézben tartott jogar is mozog, bár úgy tűnik, hogy az egy későbbi pótlás, nem az eredeti, és maga a csúcson lévő kereszt is már szinte teljesen tönkrement. Amennyiben a magyarkanizsait összehasonlítom a nemrég restaurált, homokkőből készült szabadkai Szentháromság szoborral, ki merem mondani, hogy ez itt sokkal rosszabb állapotban van, mint a szabadkai volt a felújítás előtt. Ehhez nyilván hozzájárult az is, hogy a magyarkanizsai forgalmas út mellett áll, jelentős a kipufogógáz és a légszennyezés mértéke, a járművek okozta rezgés is csak nehezíti a helyzetet, éppen ezért nagyon sürgősen el kellene kezdeni a restaurálást. Én soha nem mondom azt, hogy valami menthetetlen, de mivel szakember vagyok, nem csodatevő, nem látok a jövőbe, nem tudom mi fog történni, csak azt tudom megígérni, hogy a restaurálással néhány évtizedre egészen biztosan meg tudjuk hosszabbítani ennek a szép szoborkompozíciónak a fennmaradását.” - hallottuk Biacsi Karolinától.
A Szentháromság-szobor műemlékvédelem alatt áll. Az állapotfelmérésen jelen volt Nagy Tímea, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet restaurátora is.
„Biacsi Karolinával a szabadkai Szentháromság-szobor felújításakor ismerkedtünk meg, és azóta gyakran együtt dolgozunk. A magyarkanizsai vizsgálatok elsődleges célja az állapotfelmérés, ami alapján javaslatot tudunk tenni arra, milyen módon lehetne restaurálni ezt a hatalmas szobrot. Intézetünk munkatársai a tervek alapján eljönnének ide, elvégeznék a szükséges szakmai méréseket a restaurálási folyamat megkezdéséhez. Az engedélyezési folyamatnak nem lenne szabad elhúzódnia, inkább a vizsgálatok elvégzéséhez és a tervek kidolgozásához kell több idő, hiszen egy szobor megrajzolása már eleve tovább tart, mint egy épületé. A restaurálás inkább pénzfüggő, hiszen egy hosszú munkafolyamatról van szó. A szabadkai szobor restaurálása például mintegy másfél évet vett igénybe. Hogy meddig tarthat a magyarkanizsai Szentháromság szobor felújítása, az majd csak akkor derül ki pontosabban, amikor megkezdjük a bontási munkálatokat, amikor úgymond belelátunk a szobor belsejébe is.” - mondta Nagy Tímea.
A községi önkormányzat támogatási eszközeiből az elmúlt években már jó néhány egyházi objektumot sikerült felújítani. Magyarkanizsa a tavalyi évhez hasonlóan az idén is 2 millió dináros pályázatot írt ki az egyházi és vallási közösségek támogatására – mondta el Fejsztámer Róbert, a Gazdasági, pénzügyi és fejlesztési főosztály vezetője.
„Ma egy újabb egyházi objektum, a Szentháromság-szobor állapotfelmérése vette kezdetét, amelynek végeredménye, reményeink szerint a szoboregyüttes felújítása lesz. Azzal persze tisztában vagyunk, hogy a hasonló felújítási munkálatokra több pénzre lenne szükség, mint ami a költségvetésben rendelkezésünkre áll, de résztámogatásokkal meg tudjuk valósítani az egyházi közösségek elképzeléseit. A végéhez közeledik például a részben idegenforgalmi szempontból is jelentős pravoszláv templom felújítása a városközpontban, hamarosan befejezzük az adorjáni parókia teljes felújítását és nekikezdünk a Szent Pál templom, vagyis a Kistemplom tetőszerkezetének a felújításához. Nagy horderejű munkálatok ezek, hiszen például a templomtetőzet rekonstrukciója valószínűleg átnyúlik majd a 2017-es évbe is. Természetesen igyekszünk tartományi és köztársasági támogatásokat is szerezni az egyházi objektumok felújítására, de például a Szentháromság szobor esetében, amely a szabadkai, nemrég felújított Szentháromság-szobor mellett az egyetlen ilyen, még meglévő monumentális szoboregyüttes tartományunk területén, anyaországi pénzforrásokat is próbálunk bevonni a restaurálás pénzelésébe. Önkormányzati szinten mindig azt mérlegeljük, hogy több kicsi vagy egy nagy munkát szeretnénk-e befejezni. Az elmúlt évek azt bizonyították, hogy lépésről lépésre haladva, egy-egy nagy munka végére pontot téve sokkal jelentősebb eredményeket tudunk elérni, mint sok kis munkálat résztámogatásával, amikor gyakorlatilag senki nem tudja befejezni az általa megkezdett munkát” - vélekedett Fejsztámer Róbert.
Bödő Sándor
Nincs hozzászólás. Legyen az első!