Ma este nyílt meg Zentán, a Városi Múzeumban Budapest Főváros Levéltára Széttépett esztendők 1938–1944 – A holokauszt budapesti megéléstörténete című kiállítása.
A kiállítás megnyitójának kezdetén Pejin Attila, a zentai Városi Múzeum vezetője üdvözölte az egybegyűlteket, akiknek ezt követően dr. Haraszti Viktor, Budapest Főváros Levéltárának főigazgató-helyettese és dr. Horváth J. András, a kiállítás kurátora beszélt a tárlat anyagáról és jelentőségéről.
Dr. Horváth J. András, a kiállítás kurátora elmondta, a tárlat anyagát igyekeztek úgy összeállítani, hogy olyan dokumentumtípusokat válogassanak össze, amelyek eddig kevéssé álltak az érdeklődés középpontjában, éppen ezért elsősorban a személyi hagyatékokat igyekeztek a kiállítás középpontjába állítani, az emberek egykori tragikus mindennapjainak legjellemzőbb vonásait mutatva be a közönségnek. A legmegrázóbb momentumként az ún. öngyilkosok-sorozatot jelölte meg, amely elmondása szerint arra utal, hogy a német megszállás időszakában nemcsak a külső agresszió érvényesült, hanem maguk az emberek is valamiféle önagressziót hajtottak végre magukon.
Pejin Attila, a zentai Városi Múzeum vezetője hangsúlyozta, a kiállítás külön érdekessége, hogy a zentai zsidóság sorsa illeszkedik a magyarországi vidéki zsidóság egészének a sorsához, a budapesti zsidóság sorsa viszont egészen másként alakult, éppen ezért úgy gondolták, hogy nem árt, ha a zentai közönség is megismerkedik ezzel az oldallal is, hiszen annak ellenére, hogy a budapesti zsidóság nagy része túlélte a holokausztot, őket is rengeteg megpróbáltatás érte.
Dr. Haraszti Viktor, Budapest Főváros Levéltárának főigazgató-helyettese elmondta, a Zentai Történelmi Levéltárral több mint egy évtizede kiváló kapcsolatot tartanak fenn, aminek hozadékaként számos közös projektumot valósítottak meg, köztük több izgalmas kiállítást is, mint például a Neoreneszánsz épületek és Lajta Béla újra Zentán című kiállításokat, majd hozzátette, ezt a kiváló együttműködést a jövőben is folytatni kívánják.
H. A.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!