Telt ház előtt ünnepelte fennállásának másfél évtizedes jubileumát a magyarkanizsai Cantilena Kamarakórus, amely 2001-ben a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola centenáriumára alkalmi pedagóguskórusként alakult meg. Az iskolaköszöntő fellépés annyira jól sikerült, hogy a kórustagok, Losonc Piroska karnagy vezetésével elhatározták, nem hagyják abba. Azóta eltelt 15 esztendő és a Cantilena egy magas színvonalon éneklő, gazdag repertoárral rendelkező, határokon innen és túl is ismert és elismert, sikeres és felettébb közkedvelt kórussá vált.
A kórus megalakulásakor még nem is gondoltak arra, hogy ebből akár egy sikertörténet is lehet, mondta Gutási Márta alapító kórustag, aki egyben a Cantilena szóvivője is.
„Péter Klára tanárnő ötlete volt a kórusalapítás, hogy műsorunkkal szebbé, fennköltebbé tegyük iskolánk jubileumát. A siker mindannyiunknak kedvet adott a folytatáshoz, így Losonc Piroska zenetanárnő irányításával Pedagóguskórus név alatt énekeltünk tovább. Már azon az őszön három férfi is csatlakozott hozzánk, így nyugdíjas pedagógusainkat már vegyeskórusként köszönthettük, amit az év végén egy nagy sikerű adventi koncert követett a helyi Szent Pál templomban. Egészen 2005-ig a Községi Pedagógus Egyesület szakosztályaként működtünk, ekkor alakultunk civil szervezetté Cantilena Kamarakórus elnevezéssel. Azóta folyamatosan gazdagítottuk repertoárunkat, éppen nemrégiben néztünk utána, hogy a 15 év alatt mintegy 500 dalt adtunk már elő. A töretlen fejlődés érdekében rendszeresen ott vagyunk a különféle kórustalálkozókon, úgy itthon, mint Magyarországon és Erdélyben is. A legnagyobb érték szerintem mégis az, hogy mi egy igazi baráti társaság vagyunk, összetartunk jóban-rosszban, közös a munkánk, közös a célunk, segítjük egymást, osztozunk egymás örömében, bánatában. A hivatalos fellépések mellett énekeltünk már gyerekeink esküvőjén, kórházi váróban, amivel egyik kórustagunk kislányának születését köszöntöttük, de sajnos temetésen is. Két kórussal tartunk fenn szoros, szakmai, baráti kapcsolatot. Egyik a mai vendégfellépőnk, a Kiskunhalasi Városi Vegyes Kar, amellyel 2002 óta veszünk részt egymás rendezvényein, ünnepein, a másik pedig az ugyancsak testvérváros Nagykanizsa Farkas Ferenc Énekegyüttese, amellyel hat éve tartanak gyümölcsöző kapcsolataink. A sikeres folytatáshoz természetesen elengedhetetlen a fiatalítás, és örömmel mondhatom, hogy fiatal pedagógustársaink örömmel csatlakoznak hozzánk, egyre több közöttünk a fiatal arc. Egyetlen gondot a férfihangok hiánya okozza, de remélem sikerül ezt is megoldanunk majd.” - hallottuk Gutási Mártától.
Az ünnepi hangversenyen elsőként az ünnepelt Cantilena Kamarakórus lépett közönség elé. Vidám, kellemes hangulatú összeállításával nagy sikert aratott. Tolnay Ilona karnagy, aki három éve vette át az irányítást Losonc Piroskától, meghatottan nyilatkozott.
„Három év alatt ehhez a kórushoz fel kellett nőni és bele kellett ebbe a munkába szokni. Repes a szívem, amikor ennyi embert hallok együtt énekelni ilyen nagy lelkesedéssel, ennyi mosoly mellett, könnyedén és jókedvvel. Nagyon nagy élmény számunkra, hogy a meghívott vendégkórusok megtisztelték ünnepünket és ilyen varázslatos estével köszöntötték jubileumunkat. Ezért érdemes élni és dolgozni. Külön megtisztelő számomra személy szerint a budapesti parlamenti énekkar jelenléte, amely – mivel én királyhalmi vagyok – már kétszer vendégeskedett nálunk a faluban és most kérésemre megtisztelt bennünket az általam vezetett kórus ünnepén is. Ez most részben az én személyes ajándékom is kórusomnak, a Cantilena Kamarakórusnak.”
A Kiskunhalasi Városi Vegyes Kar szokásához híven ezúttal is egy szép összeállítással köszöntötte az ünnepeltet.
„Már előre megbeszéltük, hogy ünnep lévén, egy vidám összeállítással lépjünk fel. Mindig is meg szoktam nézni, hol, miért, mikor van a hangverseny, hogy ahhoz illő repertoárt hozzunk magunkkal. Így ma a vendégséggel kapcsolatban énekeltünk, a Cantilena köszöntése nagyon fontos volt, aztán a tavaszt is köszöntöttük, végig ilyen dallamok határozták meg műsorunkat. A magyarkanizsaiakkal mi évente találkozunk, olykor kétszer is egy adott esztendőben, hol itt, hol Kiskunhalason. Külön büszkeséggel tölt el, hogy a Cantilena 15 évéből 14-et már a mi szoros barátságunk is fémjelez. Mi valamivel korábban, 1993-ban alakultunk, elsősorban abból a célból, hogy szebbé tegyük városunk előbb csak egyházi, majd világi ünnepeit is. Egy évvel Magyarkanizsa után felvettük a kapcsolatot a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Kórussal is, amelynek ugyancsak a testvérvárosi kapcsolat az alapja. Idén ősszel a Cantilena mellett őket is várjuk Halasra, ahol az önálló műsorok után közösen is énekelünk majd, ahogy itt, Magyarkanizsán is szoktuk.”-nyilatkozta Faddi Istvánné, a kiskunhalasiak karnagya.
A Magyar Országgyűlés képviselőinek énekkara, a Szená-Torok immár 20 éve létezik. Soraiban a magyar közmédiából ismert arcokat is láthatott a közönség. Fellépésük nagy zenei élmény volt.
„Szerettük volna a magunk számára is bebizonyítani, hogy azért a politikus is ember, vagy legalábbis nem baj, ha nem felejti el, hogy ő is ember. Részben ezért alakítottuk meg két évtizeddel ezelőtt ezt a kórust, és megpróbáljuk legalább itt a mindenféle párthoz tartozó politikusokat egyféle összhangra szólítani. Már-már közhelynek számít az a mondatunk, hogy a kóruséneklésben és a többpárti demokráciában az a közös, hogy nem kell mindenkinek ugyanazt fújnia, az a fontos, hogy a maga szólamát mindenki tisztán énekelje, és akkor az egészből egy harmónia lesz. Bízunk benne, hogy azok, akik ebben a kórusban énekelnek, legalább bizonyos mértékben ezt a közélet szintjén is így gondolják. Kórusunk egyébként civil egyesületként működik, alapszabályának egyik sarkalatos tétele, hogy kizárólag jótékony célú fellépéseket vállal fel. Ez alól részben kivételek a határon túli fellépések, ahol nem feltétlenül van jótékonysági jellege egy-egy rendezvénynek, de például most, ez a jubileumi ünnepség is tekinthető egyfajta jótékonysági rendezvénynek. A kórusban csúcspolitikusok nincsenek, de vannak kisegítőink, például a politikusok feleségei vagy férjei, de azért akad közöttük jó néhány minisztériumi dolgozó is. Magyarkanizsa testvérvárosának, Ferencvárosnak a polgármestere ugyancsak kórustagunk, de éppen ma nem tudott eljönni velünk köszönteni a testvérváros ünneplő kórusát. Minden választás után egy levéllel megkeressük az új képviselőket és egy-egy jelentkező azért mindig adódik, talán azért is, mert noha igen gazdag a repertoárunk, elsősorban a magyar zeneszerzők gyöngyszemeiből szokásunk szemezgetni” - mutatta be a parlamenti kórust annak karnagya, Iványi Tamás.
Az est végén a három kórus közösen, mindhárom karnagy vezetésével elénekelt egy-egy dalt, majd megajándékozták egymást. Természetesen nem feledkeztek meg Losonc Piroskáról, a Cantilenát 12 éven át vezető karnagyról sem, aki köszönő szavaiban további sikeres munkát és az eddigiekhez hasonló szoros együttműködést kívánt egykori kórusának, de az ünnepség többi fellépőjének is.
Az alkalomhoz illő, többségében magyar szerzők műveiből összeállított, vidám és felettébb hangulatos műsorukkal a kórusok nem egy alkalommal kiérdemelték a zenekedvelő magyarkanizsai közönség hosszan tartó vastapsát.
Bödő Sándor
Nincs hozzászólás. Legyen az első!