A Szőke Tisza Művelődési Egyesület 12. alkalommal szervezte meg a Fodrozik a Tisza vize elnevezésű népzenei találkozót, amelyen a magyarkanizsai község művelődési egyesületei mellett bemutatkoztak csókai műkedvelők is.
Mivel szombaton délután igazi kánikula volt, a hőmérő higanyszála a 37 fok körül tanyázott, a szervezők kicsit tartottak attól, hogy egyesek emiatt nem jönnek majd el a fellépésre, de legnagyobb örömükre minden felkért népzenei együttes eleget tett a meghívásnak. Hálájuk jeléül a házigazdák már a reggeli órákban bekapcsolták a kultúrotthon légkondicionáló berendezését, úgyhogy délután 4 órakor kellemes hűvös fogadta az oda érkezőket.
“Éppen arról beszéltünk az első ide érkező vendégekkel, hogy a nagy melegre való tekintettel ezt a júliusi találkozót a jövőben a Tisza-parti erdőben kellene megszervezni, ahol elviselhetőbb lenne a levegő hőmérséklete” - mondta viccelődve a vendéglátó egyesület elnöke, Baráth Katalin. “Forróság ide, forróság oda, a meghívottak, ha egyéb kötelezettségeik miatt egyesek némi késéssel is, de mind eljöttek. Itt vannak az oromhegyesiek, a tóthfalusiak, az oromiak, a kispiaciak, a völgyesiek, a magyarkanizsaiak és a csókaiak, az adorjániakat pedig mintegy 140 személy képviseli.”
Az oromhegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület rendszeres résztvevője az adorjáni találkozóknak. Mint a legtöbben, ők is Bodor Anikó gyűjtéséből állították össze műsorukat, azzal, hogy két fronton is képviselték magukat.
“Először a főleg asszonyokból álló, citerások által kísért vegyeskórus mutatkozik be a Szép csillagos ég beborul – kiderül című összeállítással, később pedig a Tisza Menti Zengő Citerazenekar lép színpadra egy betyárdalokból álló népdalcsokorral” - hallottuk még a fellépés előtt Koncz Lázártól, az oromhegyesi egyesület elnökétől.
Mint a legtöbb helyen, a tóthfalusi Fehér Akác Művelődési Egyesületben is gondot jelent az utánpótlás. A falvakban kevés a fiatal, akik vannak, azok egy része is külföldre vándorolt, aki meg maradt, nem igazán érdeklődik a néphagyományok megőrzése iránt. Az egyesület asszonykórusa a két kísérő citerással együtt már csak tizenkét tagot számlál, panaszolja Horvát Klára csoportvezető.
A népzenei találkozót Baráth Katalin, a Szőke Tisza Művelődési Egyesület elnöke nyitotta meg. Elsőként a házigazda adorjániak asszonykórusa lépett a színpadra, majd további 11 műsorszámot láthatott a közönség. Az esemény vacsorával és hangulatos mulatsággal ért véget.
A Fodrozik a Tisza vize elnevezésű népzenei találkozó megrendezését az adorjáni helyi közösség, a magyarkanizsai községi önkormányzat és a Magyar Nemzeti Tanács támogatta.
Bödő Sándor

Nincs hozzászólás. Legyen az első!