Nemes István vajdasági gyökerű festőművész életművéből válogatott kiállítás nyílik csütörtökön a Forrás Galériában Budapesten.
A művész életművének csomópontjaira jellemző 27 munkát válogattuk ki a tárlatra - mondta Tóth Norbert kurátor az MTI-nek. A festmények többségét a művész fedő festékkel fatáblára készítette, így a reneszánsz mesterek képeinek hangulatát idézik munkái.
A kurátor kifejtette, hogy Nemes Istvánnak két inspirációs forrása van: az egyik az isteni világ leképezése a földi világba, a másik a természeti környezet, a természettel harmóniában élés fontossága.
A vajdasági születésű művész Baján élt, de egy éve átköltözött Somogyfajszra, mert beleszeretett a tájba. Ott működik a somogyi természetvédelmi szervezet, amelynek feladata a vizes élőhelyek és a fokozottan védett madarak gondozása. A festő Tömösváry Tibor ornitológussal került barátságba, ő hívta Somogyba a művészt, és ő is nyitja meg a budapesti kiállítást.
Tóth Norbert megjegyezte: kiváló életművek születnek a határon túl élő magyarok között, mert nincs rajtuk a megfelelés kényszere, ezért nyomás nélkül építhetik saját életművüket. A galéria azon dolgozik, hogy ezeket a művészeket kanonizálja, vagyis beépítse a magyar művészettörténetbe.
Nemes István 1947-ben született a vajdasági Hódságon. 1970-ben diplomázott az újvidéki képzőművészeti akadémián és tanult Belgrádban is. Fontosabb önálló kiállításai voltak többek között a vajdasági városokban, mint Újvidék, Szabadka, Topolya, Temerin, de ismerhetik képeit Szlovéniában, Németországban, Olaszországban, Svájcban és magyarországi nagyvárosokban is.
Tanulmányutakon bejárta a Balkán-félszigetet, Szardínia szigetét, Észak-Olaszországot és Svájcot.
A kiállítás november 18-ig látható. (MTI)

Nincs hozzászólás. Legyen az első!