Magyarország
Orbán "Kárpát-medencei mércével" sikerként könyvelte el az MNT létrehozását
A miniszterelnök válaszai az Országgyűlésben a Jobbik képviselőinek kérdéseire
Betűméret:             

A mostani kormányzópártokat semmilyen pénzügyi visszaéléssel nem lehet hírbe hozni - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn a parlamentben, az azonnali kérdések és válaszok órájában. A kormányfőt arról is kérdezték, milyen feltételt szabna az Ukrajnával és Szerbiával folytatott európai uniós tárgyalásokon, és szembesítették a Jobbikról szóló londoni nyilatkozatával is.


A jobbikos Dúró Dóra azonnali kérdésében Orbán Viktor októberi londoni nyilatkozatát idézte, amelyben a miniszterelnök úgy fogalmazott: a radikális politikai erők Magyarországon történelmi visszatekintésben hozzávetőleg 16 százaléknyi választói támogatást tudhatnak maguk mögött a választásokon, de "a kérdés nem ez a 16 százalék, a kérdés az, hogy mi van a másik 84 százalékkal".

Dúró Dóra szerint ez súlyos kijelentés, amellyel a kormányfő megsértette a Jobbik szavazóit, és bocsánatot kellene kérnie.

Orbán Viktor válaszában azt mondta: ha elfogadjuk azt a logikát - amellyel Londonban is találkozott -, hogy "Magyarországot azért ítélik szélsőségesnek, rasszistának, nacionalistának és ki tudja még, mi mindennek, mert van egy 16 százalékos támogatottságot szerzett párt, akkor fel kell tennünk a kérdést, hogy miért nem a 84 százalék alapján ítélnek".

A magyarok többsége sem most, sem a korábbi választásokon nem szavazott radikális pártra - a miniszterelnök szerint erre a tényre mindig rá kell mutatni azon nemzetközi támadásokkal szembeni magyar védekezéskor, amelyek szerint Magyarországon jobbratolódás figyelhető meg a rasszizmus és az antiszemitizmus irányába.

A kormányfő azt is hozzátette, azért dolgozik, hogy a Jobbik szavazói ne a Jobbikra, hanem egy mérsékelt politikai pártra szavazzanak. Dúró Dóra minderre úgy reagált, hogy Orbán Viktor még egyszer belerúgott a Jobbik szavazóiba. A miniszterelnök erre viszonválaszában azt mondta, minden jobbikos szavazó számíthat a kormányra.

Az ugyancsak jobbikos Szávay István azt kérdezte, akar-e a miniszterelnök nemzetpolitikai feltételeket szabni Ukrajnának az Európai Unióval kötendő társulási szerződés magyar támogatásához. Az ellenzéki képviselő a lehetséges feltételek között említette egy Tisza-menti választó- és tankerület kialakítását és az ukrajnai nyelvtörvény maradéktalan betartatását.

Feltette azt a kérdést is, Orbán Viktor szerint lehet-e a koszovói szerbek autonómiája példa a délvidéki magyarság számára, és tervezi-e, hogy ennek megvalósítását Szerbia uniós csatlakozásának feltételéül szabja.

A kormányfő válaszában elmondta, sikernek tartja, hogy a kormány a legtöbb szomszédos országgal el tudta fogadtatni a kettős állampolgárságot.
Közölte: azt javasolja, hogy Magyarország most semmilyen feltételt ne támasszon Ukrajnával szemben az EU által már megfogalmazott elvárásokon túl. Szerinte ennek majd akkor lesz értelme, ha Ukrajna - a november végére tervezett megállapodás révén - eljut oda, hogy az uniós tagságáról érdemben tárgyaljon.

A miniszterelnök "Kárpát-medencei mércével" sikerként könyvelte el a szerbiai Magyar Nemzeti Tanács létrehozását, és a legfontosabbnak azt tartja, hogy az erről szóló jogszabályban meghatározott lehetőségeket a tanács teljes mértékben ki tudja használni.

Szávay István viszonválaszában úgy értékelte a kormányfő szavait, hogy Magyarország ismét elmulaszt egy történelmi lehetőséget, amikor érvényesíthetné nemzetpolitikai érdekeit.

Orbán Viktor erre azt mondta: ahhoz, hogy Magyarországnak valaha is erős tárgyalási pozíciói legyenek Ukrajnával szemben, közelebb kell engedni az Európai Unióhoz, sőt hívni kell oda. Szerbiában pedig - folytatta - már megállapodás született egy autonómiaforma létrehozásáról, ez a Magyar Nemzeti Tanács.

"Végezzük el azt a munkát, amit el lehet végezni. Nem tartom helyes nemzetpolitikának azt a gondolkodásmódot, hogy amikor van egy lehetőségünk, amit megragadhatnánk, azon túlnyúló elvi lehetőségeket vetünk fel, és ezzel elveszítjük a lehetőségét annak, hogy elérhessük azt, amit valójában elérhetnénk" - mondta. Erre hivatkozva a jobbikos képviselőt is arra kérte, hogy "helyezze igényeit reális alapokra". (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Sikeres kétoldalú tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államokban Orbán Viktor nemzetbiztonsági főtanácsadója. Biró Marcellt kollégája, Mike Waltz fogadta Washingtonban, magyar idő szerint hétfőn - írta a Magyar Nemzet kedden. A tárgyalásokon elsősorban a két országot érintő nemzetbiztonsági, védelmi, geopolitikai és...
2025. ÁPRILIS 15.
[ 15:18 ]
A napokban új időszámítás kezdődött a magyar politikában, hiszen Brüsszel és a Tisza Párt nyíltan bevallotta, hogy a magyarok életszínvonalának lerontása a céljuk, azon dolgoznak együttes erővel, hogy Magyarország sikertelen ország legyen - jelentette ki a miniszterelnök kedden az M44-es gyorsforgalmi út új - M5-ös...
2025. ÁPRILIS 15.
[ 11:24 ]
A közép-európai együttműködés lehet a garancia az EU megváltoztatására - mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány Central European Summit című nemzetközi konferenciáján kedden a Várkert Bazárban. Bóka János kiemelte: együtt kell...
2025. ÁPRILIS 15.
[ 11:02 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó