A helyi önkormányzatok és a médiatörvény – A nulladik év címmel Újvidéken kerekasztal-beszélgetést szervezett a Vajdasági Független Újságírók Egyesülete és a szerbiai EBESZ-misszió média-szakosztálya.
Saša Mirković, a művelődési és tájékoztatási minisztérium államtitkára a kerekasztal-beszélgetésen sikeresnek nevezte a média magánosítási folyamatot, hiszen, mint mondta, a júniusi törvénymódosítás alkalmával a privatizációs ügynökség 50 helyi médium privatizációját hirdette meg, és ezek közül 36 médium magánosítása sikeres volt, tehát a lokális média privatizációjának ez a szakasza 72 százalékban sikerrel járt. Az államtitkár szerint, ha ezt az eredményt összehasonlítjuk más ágazatokkal, a médiaprivatizáció folyamatát sikeresnek kell elkönyvelnünk.
„Habár az elmúlt 15 évben minden aktuális kormány támogatta a média magánosítását, a jelenlegi kormány az első, amely ténylegesen megindította ezt a folyamatot és le is fogja zárni“, fogalmazott a tájékoztatási államtitkár.
A művelődési és tájékoztatási minisztérium jó példát mutatott, melyet az alsóbb kormányzati szintek méltán követhetnek, hiszen a minisztérium ebben az évben 2 millió eurót áldozott a médiumok projektalapú támogatására – emelte ki Saša Mirković.
Slaviša Grujić tartományi művelődési és tájékoztatási titkár közvetlenül a fórum kezdete előtt nyilatkozott az újságíróknak, és felhívta a figyelmet arra, hogy a médiatörvény következményeként több helyi médium megszűnt és soknak máig kérdéses a fennmaradása és a státusza, illetve kifejezte abbéli kétségét is, hogy a magánosítással a helyi médiumok függetlenebbek lettek.
Sátai Róbert, a magyarkanizsai községi tanács tájékoztatással megbízott tagja elmondta, Magyarkanizsa községben nem volt különösebb gond a helyi médiumok privatizációja kapcsán, hiszen egy helyi médium, az Info TV kivételével a többi helyi médium korábban is magántulajdonban volt.
„Magyarkanizsára vonatkoztatva nem látom ennek a negatívumát, ugyanis Magyarkanizsán már korábban is magánkézben volt a rádió illetve a nyomtatott sajtó, a televízióval volt egy kis gondunk, de ezt is sikerült megoldanunk az év elején, az is privát tulajdonba került” - mondta a magyarkanizsai községi tanácstag.
Az említett, az MNT és az önkormányzat által társalapított helyi televízió státusát is sikerrel rendezték, erre alakult egy privát vállalkozás, amely átvette az Info Televízió szerepét és a médium által foglalkoztatottakat is - közölte Sátai.
Szerencsés Zsuzsanna médiaelemző a kerekasztal-beszélgetésen bemutatta a Vajdasági Független Újságírók Egyesülete által kidolgozott, a helyi tájékoztatás fejlesztésére vonatkozó akcióterv vázlatát.
„Első lépésként az önkormányzat a helyi közvélemény bevonásával ki kell, hogy elemezze a helyzetet ahhoz, hogy megállapítsa, melyek a polgárok igényei, hogy a későbbiekben teljes körű tájékoztatást tudjon biztosítani”, magyarázta Szerencsés Zsuzsanna, majd hozzátette, minden önkormányzatnak megvannak a sajátos helyi igényei, és ezekhez kell illeszteni a pályáztatást, amelynek átláthatónak kell lennie, így a Vajdasági Független Újságírók Egyesületének akciótervében olyan mechanizmusokat javasolt, amelyek ezt az átláthatóságot biztosítanák.
A kerekasztal-beszélgetés célja, hogy az eddigi tapasztalatokból kiindulva megkezdjék a helyi szintű köztájékoztatás lehetséges modelljeinek kidolgozását. A tartományi parlament épületében megtartott fórumon médiaszakértők és az újságíró szervezetek képviselői mellett az illetékes köztársasági és tartományi szervek, valamint a helyi önkormányzatok és a helyi médiumok is képviseltették magukat.
Toma Viktória





Nincs hozzászólás. Legyen az első!