Gazdag sportkínálat várta a magyarkanizsaiakat és a környékbelieket az elmúlt hét végén Magyarkanizsán. A Tisza-parti kisvárosban szombaton a 36. Nemzetközi futó-és úszómaratont, vasárnap pedig az immár 43. Nemzetközi kajakregattát, egyben 8. Kanyó Zoltán Emlékversenyt tartották meg.
A délelőtti úszóversenyeken valamivel több mint 200-an vettek részt. Míg a legkisebbek a strand 25 méteres medencéjében lubickolták végig a távot, a nagyobbak már a Tiszában tették meg az 570 illetve 900 métert.
A 3000 méteres táv rajtjára buszokkal szállították a versenyzőket, ahol aztán mintegy 190-en ugrottak a folyóba, a 9 évestől a 83 évesig. A kellemes, nyárias napsütésben, enyhe szél mellett kiváló versenyt láthattak a szurkolók, akik a strandnál lévő célban várták a versenyzőket. Amint az várható is volt, elsőként a tavalyi győztes, immár topolyai színekben úszó, 18 éves óbecsei Balzam Bence ért célba, utcahosszal megelőzve a többieket. Abszolút versenyben a második helyen a nála egy évvel fiatalabb zentai Barát Kálmán végzett a második helyen, harmadikként pedig a nagybecskereki Dragan Mirkov érkezett meg. A nők mezőnyében a szabadkai Csajkás Petra bizonyult leggyorsabbnak, aki ezzel abszolút versenyben a 8. helyen végzett. Őt a zombori Tamara Duduković és az óbecsei Hasznosi Tót Karolina követte a sorban.
A délutáni benevezéskor már sejteni lehetett, hogy valami készülődik. Felerősödött a szél, szaporodni kezdtek a felhők asz égen és kevéssel a maratoni versenyek megkezdése után az eső is megérkezett. Előtte azonban még száraz időben sikerült lebonyolítani a legkisebbek futóversenyét és a rövidebb távok (1500 és 3500 m.) versenyeit, közöttük a Bárka foglalkoztató napközi különféle hiányosságokkal élő védenceinek külön versenyét is. Itt kell megemlíteni, hogy az ő kezük munkáját dicsérik az érmek és a serlegek, amelyeket ezek a fiatalok, természetesen megfelelő szakmai irányítás mellett, saját gölöncsérműhelyükben készítettek el.
A 10,5 illetve 22 kilométeres távokon, ugyancsak igen vegyes korosztályokban, összesen mintegy 300-an indultak. A rövidebb, 10500 méteres távot a férfiak mezőnyében 34:42.81 másodperces időeredménnyel az apatini Đuro Borbelj nyerte. A második legjobb időeredményt a kúlai Brunner Miklós, a harmadikat pedig a zentai nagy Gellért Béla érte el. Történelmet írt a magyarkanizsai Hajas József, hiszen az eddigi maratonok során helybeli versenyző még sohasem végzett abszolút versenyben az 5. helyen. A nőknél az újvidéki Aleksandra Burkanović nyert, aki ezzel az abszolút verseny 16. helyét kaparintotta meg. A második helyen a csantavéri Német Anett, a harmadikon pedig a szegedi Sija Éva végzett.
A 22 kilométeres félmaratonon férfi és női mezőnyben is apatini futók nyerték a versenyt. A férfiaknál Goran Vendlener (ideje 1:35:43.05), a nőknél Mariana Čegar Lukić (1:39:12.36) diadalmaskodott, utóbbi ezzel az abszolút verseny 7. helyére került. A férfiak versenyének második helyére a helybeliek kiválósága, Lipták Zoltán futott be, harmadik a kúlai Dragan Popović. A női verseny második helyén a magyarkanizsai Bognár Anna végzett, míg a harmadik a szabadkai Kókai Mónika lett.
A hagyományoknak megfelelően a szervező magyarkanizsai önkormányzat különdíjakat is kiosztott. A csapatversenyben elért első helyéért a topolyai Marathon (úszás), a másodikért az apatini Čegarrunning, a harmadikért pedig az ARK Magyarkanizsai Maratonfutók (mindkettő futás) vehette át a díjat. Serleget kapott a 9 éves magyarkanizsai Uroš Gmijović és a 10 éves, ugyancsak magyarkanizsai Losonci Bence is, mint az úszó- illetve futómaraton legfiatalabb részvevője. Legidősebbként a 83 éves szabadkai úszó, Boros László illetve a 78 éves tatai futó, Bózsó Pál érdemelt ki különdíjat. A legjobb magyarkanizsai úszóknak, Tandi Adélnak és Fábián Tamásnak illetve a legsikeresebb futóknak, Tandi Adélnak és Hajas Józsefnek is különdíj járt. Ugyanebben az elismerésben részesültek azok is, akik minden eddigi magyarkanizsai maratonon részt vettek. Az úszóknál a topolyai Kaćanski Magdolna valamint a magyarkanizsai Kovács Ottmár, Branko Mrzić és Ádám István, a futóknál pedig a belgrádi Vukosav Trebješanin volt az, aki szombaton immár a 36. versenyén indult.
Újdonságnak számított az aquatlon-verseny, amelyben azok indulhattak, akik délelőtt leúszták a 3 kilométeres távot, délután pedig teljesítették a 22 kilométeres futást is. A sorrend a két időeremény összegzéséből alakult ki. Erre a versenyre 14 férfi és 5 nő nevezett be. A férfiaknál a kúlai Dragan Popović nyert két magyarkanizsai, Kávai Csaba és Bata Arnold előtt, míg a nők versenyében Bognár Anna révén hazai siker született. Anna húgát, Bognár Csillát illetve a topolyai Jablan Anikót előzte meg.
Alulról a Tisza vize, fölülről az eső áztatta a kajakregatta résztvevőit
Tíz szerbiai és két magyarországi klub részvételével vasárnap rendezték meg a legnagyobb múltra visszatekintő magyarkanizsai sporteseményt, a 43. Nemzetközi kajakregattát, valamint a 8. Kanyó Zoltán-emlékversenyt. A zimonyi Zmaj csapatán kívül Szerbiát vajdasági klubok képviselték, míg Magyarország színeiben a szarvasiak és a szegediek képviseltették magukat, összesen mintegy 140 versenyzővel.
Ahogyan a futók, úgy a kajakozók is hozzászoktak már a szélsőséges időjáráshoz, nem zavarta őket az eső, pedig kisebb-nagyobb szünetekkel szinte az egész verseny alatt esett. A kiváló szervezésnek köszönhetően a regatta minden gond nélkül zajlott le és az eredményhirdetésre is sor került az arra meghatározott időben.
Amint azt Vladimir Ivanović, a szervező magyarkanizsai Testvériség (Bratstvo) Kajakklub elnöke elmondta, hogy egyéb elfoglaltságok miatt több csapat nem tudott eljönni Magyarkanizsára, de még így is igen erősnek mondható a mezőny. A magyarkanizsaiak egyik reménységének, Sziveri Ritának is már Rumán kellene lennie az ifjúsági válogatott edzőtáborában, de a szövetségi edző engedélyezte számára, hogy legalább saját klubja nemzetközi regattáján részt vehessen. Rita egyébként az olimpiai reménységek Szlovákiában megrendezett versenyére készül a válogatottal, ott dől majd el, hogy egyéniben vagy párosban, utóbbiban kivel indul a nemzetközi megmérettetésen.
Amint az az egyéni eredmények alapján az eredményhirdetéskor kiderült, a csapatgyőzelemért és a vándorserlegért két klub között folyt nagy közdelem, amiből végül a palánkai Tarket került ki győztesként 123,5 ponttal, megelőzve nagy riválisát, a 106,5 pontos zentai Tiszavirág gárdáját. A házigazda Testvériség Kajakklub 67 ponttal a harmadik helyen végzett. A további sorrend: Zmaj (24,5), újvidéki Vojvodina (13,5), Szarvas KK (11), újvidéki Liman (10,5) és törökkanizsai Obilić (7), míg négy csapatnak nem sikerült pontot szereznie a versenybe beszámító kategóriákban.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!