Szerbia
Szabad sajtó nélkül nincsenek szabad polgárok sem
Betűméret:             

(Belgrádi tudósítónktól)

Csütörtökön este Belgrádban, a Dorćol Platz művelődési központban több száz újságíró, médium, civil szervezet képviselője és polgár gyűlt össze, hogy elégedetlenségüknek adjanak hangot a sajtószabadság elnyomása miatt Szerbiában. Valamennyien aláírták a Szabad médiáért szóló kiáltványt, amivel gyakorlatilag felvették a harcot a közös célokért.

A megfogalmazott követelések között szerepel többek között, hogy szűnjön meg a médiumok politikai, fizikai és anyagi elnyomása, ne érjék támadások azokat, akik szabadon gondolkodnak és beszélnek, legyenek meg a feltételek ahhoz, hogy az újságírók a szakmai elvárásoknak megfelelően és felelősségteljesen végezhessék munkájukat. Egy olyan társadalmi közeget követelnek, amelyben tiszteletben tartják az Alkotmányt, a törvényeket és az emberi jogokat, ugyanakkor nincsenek kiváltságosak.

A követeléseket Tamara Skrozza belgrádi újságírónő olvasta fel, aki rámutatott hogy egy ilyen fellépésre most azért van szükség, mert a törvények önkényes tolmácsolása miatt megkérdőjeleződött az objektív újságírás lehetősége Szerbiában.

Az egybegyűlteknek alkalmuk volt videófelvételen megtekinteni a Szerbia-szerte élő és tevékenykedő újságírók nyilatkozatait arról, miért csatlakoztak ehhez az akcióhoz, majd egy rövidfilmet vetítettek a Vranjske dél-szerbiai lokális hetilapról, amelynek megszűnése gyakorlatilag az akció elindításának közvetlen kiváltó oka. Főszerkesztője, Vukašin Obradović az egybegyűltekhez szólva elmondta, hogy harcukban szükség lesz a polgárok támogatására is, mert szabad sajtó nélkül nincsenek szabad polgárok sem.

Az eseményt a Szabad Médiáért Csoport szervezte, mintegy folytatásaként a múlt csütörtöki Állítsuk meg a médiasötétséget elnevezésű akciónak, amelyben több mint 300 médium, szervezet és egyén vett részt oly módon, hogy aznap délben megszakították adásukat, elsötétítették internetes oldalaikat és a közösségi hálón szereplő profiljukat - tiltakozásuk jeléül, amiért a Vranjske hetilap a rá nehezedő anyagi és politikai nyomás alatt kénytelen volt megszűnni.

Tóth Elvira

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Vučić Párizsban - illusztráció
2025. ÁPRILIS 9.
[ 12:38 ]
A blokád alatt álló egyetemekre megérkeztek a rendkívüli felügyeleti ellenőrzések jegyzőkönyvei. Az egyik ilyen dokumentumban, amelybe a FoNet betekintést nyert, az áll, hogy „a felügyelt intézmény köteles megszervezni az előadásokat és a vizsgákat minden tanulmányi szinten, minden tanulmányi programon”. Az egyik...
2025. ÁPRILIS 9.
[ 10:50 ]
A horvát szábor képviselőinek többsége támogatta annak a vitának az álláspontját, miszerint el kell távolítani azokat a síremlékeket, amelyeket 1990. május 30-a után állítottak, és amelyek – a kormány, mint javaslattevő szerint – „a szerb agressziót dicsőítik Horvátország ellen”. A vita során a Független...
2025. ÁPRILIS 9.
[ 9:35 ]
Kedden délután elérték mára kitűzött célpontjukat, az alsó-ausztriai Melkhez közeli Emmersdorf an der Donau települést a kerékpározó szerbiai egyetemi hallgatók. Számos ott élő szerb, illetve osztrák állampolgár rendezett számukra fogadást. Az előző éjszakát a fiatalok Bécsben töltötték. Elmondásul szerint az...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 21:29 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó