Tudomány
Elkészült az emberi agy első 3D-s digitális térképe
Betűméret:             

Kutatók létrehozták az emberi agy nagy felbontású 3D-s digitális modelljét.

A rekonstrukció mikroszkopikus részletességgel mutatja a szerv anatómiáját, és lehetővé teszi, hogy a kutatók a hajszálnál is kisebb jellegzetességeket megfigyeljék. A Science-ben taglalt modellt (Big Brain) szabadon hozzáférhetővé teszik majd az ideggyógyászok számára, hogy segítsék kutatásukat.

A kutatócsapat egy elhunyt 65 éves nő agyát 7400 darab 20 mikrométeres szekcióra szeletelte. Ezt követően az egyes szeleteket megfestették, hogy az anatómiai részletek jól megmutatkozzanak, majd nagy felbontásban beszkennelték őket a számítógépbe. A végső lépés a beszkennelt szeletek számítógépes összeállítása volt.

Összességében 80 milliárd idegsejtet sikerült kimutatni a különösen alapos, 10 évig tartó folyamat során. Az eredmény egy háromdimenziós nagy felbontású digitális agy, amelyben a kutatók mikroszkopikus részletességgel nagyíthatják ki a vizsgálandó területeket. A korábban elérhető referenciák nem jutottak tovább a makroszkopikus, azaz látható komponenseknél.

Míg nem minden sejt látható, a térkép első alkalommal teszi lehetővé a szerv felépítésének, az idegsejtek és más sejtek megoszlásának mélyebb vizsgálatát - mondja Katrin Amunts, a modell egyik kutatója. Hozzátette, a modell olyan, mintha a Google Earthöt használnánk. "Olyan részleteket láthatunk, melyek a 3D-s rekonstrukció előtt láthatatlanok voltak."

A Big Brain egyike a jelenleg zajló számos idegtudományi kezdeményezésnek. Amerikai kutatók nemrégiben kezdtek bele a Human Connectome Projectbe, mely rendkívül részletes szkennelt képek segítségével képezi majd le az agy fontos területei közötti kapcsolatot.

Barack Obama elnök néhány hete jelentett be egy másik kezdeményezést, mely az emberi agy feltérképezését célozza, hogy az Alzheimer-kórhoz hasonló betegségekre kezelési módot találjanak. Az Európai Unió pedig olyan programot javasolt, mely számítógépes technológia segítségével alkotna meg egy agyat. (BBC/AFP)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Egy súlyos szívelégtelenséggel küzdő ausztrál férfi lett az első ember a világon, aki teljes mesterséges szív implantátummal hagyhatta el a kórházat. Az operációt végző ausztrál kutatók és orvosok szerdán jelentették be, hogy az implantátum „teljes klinikai sikernek” bizonyult, miután a beteg több mint 100 napig...
2025. MÁRCIUS 16.
[ 19:47 ]
A hosszú Coviddal élő betegeknél nem ritka akár a teljes szaglásvesztés, azonban londoni orvosok sikerrel állították helyre több páciens szagérzékelését. Londoni orvosok sikeresen helyreállították hosszú Coviddal élő betegek szaglását, amikor egy orrplasztikában használt rutinműtéttel kezelték őket - írja a The...
2025. MÁRCIUS 10.
[ 11:14 ]
A nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói együttműködve a Cambridge-i és az Ulmi Egyetemmel, egy a Hu-rizont pályázat támogatásával megvalósuló projektben - közölte honlapján a felsőoktatási intézmény. Az apró műanyag részecskék befolyásolhatják a különböző...
2025. MÁRCIUS 9.
[ 10:54 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó