Tudomány
Nagyobb felbontásban érzékelik a mozgást a kisebb állatok
Betűméret:             

Nagyobb felbontásban, azaz több képre bontva, lassított felvételhez hasonlóan érzékelik a mozgást a kis testű állatok - állapította meg egy friss kutatás.

Élet és halál múlik ezen a képességükön, így tudnak ugyanis időben elmenekülni a rájuk támadó ragadozók elől. A kis testű madarak és a rovarok több információhoz jutnak egy másodperc alatt, mint például az elefántok - tudósított a BBC hírszolgálata az Animal Behaviour című szaklapban megjelent tanulmányról.
A nagyobb állatoknál éppen az ellenkezőjét fedezték fel. Ezek sokkal lassabban érzékelik a világot és nem is vesznek észre mindent abból, amit az apró teremtmények gyorsan megpillantanak.
Az embernél személyenként változhat ez a képesség. Egy gyakorlott kapus például másoknál gyorsabban veszi észre, milyen irányból érkezik a lövés. "A vizuális információ feldolgozásának a sebessége az ember életkorától is függ. A fiatalok gyorsabban reagálnak, mint az idősebbek, ám ez a képesség az idő előrehaladtával hanyatlásnak indul" - magyarázta Andrew Jackson, a dublini Trinity College munkatársa, a kutatás vezetője.
Úgy gondolja, ez a hatás játszhat közre akkor is, amikor idősebb korban az ember úgy érzi, felgyorsult az idő. Johnson azért kezdte tanulmányozni a jelenséget, mert úgy látta, a kisgyerekek mintha mindig rohanásban lennének.
A kutatásban több mint 30 állatfajt, köztük rágcsálókat, angolnákat, gyíkokat, csirkéket, galambokat, kutyákat, macskákat és tengeri kérges teknősöket vizsgáltak meg. Adatokat gyűjtöttek más kutatócsoportoktól is,a melyek ugyanazzal a módszerrel, a kritikus fúziós frekvencia (critical flicker fusion frequency, CFFF) mérésével dolgoztak. Ez az a legmagasabb frekvencia, amelyen a fényt még villogásként érzékeli a szem, tehát a felvillanások nem olvadnak egybe. Ezzel a módszerrel mérhető meg az a sebesség, amellyel a szem a fényimpulzusokat feldolgozza.
Amikor a kutatási adatokat grafikonon ábrázolták, azt látták, hogy összefüggés áll fenn a testméret és a sebesség között, amellyel a szem változó vizuális információra, ebben az esetben a felvillanó fényre reagálni képes.
A tanulmány a gerincesekre összpontosított, ám felfedezték, hogy egyes légyfajok szeme az emberinél négyszer gyorsabban reagál a fényre. Leglassabban egyes mélytengeri rákok érzékelik a felvillanó jelet.
"Csak most kezdjük megérteni, a micsoda részleteket rejt a világ, amelyeket csak egyes állatok vesznek észre. Lenyűgöző, mennyire másképp érzékelik a világot, mint mi" - fűzte hozzá a kutató.
"A tanulmány rávilágít arra, hogy az egészen apró állati elmék milyen csodálatos képességekkel bírnak. A legyek például nem nagy gondolkodók, ám igen gyorsan hoznak jó döntéseket" - vélte Graeme Ruxton, a St. Andrews-i Egyetem munkatársa, a kutatás egy másik résztvevője. (MTI)
(http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24078179)
(http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/10311821/Flies-see-the-world-in-slow-motion-say-scientists.html)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia 2024. évi Kristálygömb Díját a kuratórium (Kastori Rudolf akadémikus, dr. Gábrity Molnár Irén és dr. Csányi Erzsébet) egyhangúlag dr. Lajkó Flóriánnak ítélte oda az orvostudományi kutatások terén elért kiváló eredményeiért és a Vajdasági Magyar Tudományos...
2024. NOVEMBER 12.
[ 22:37 ]
A Belgrádi Egyetem a tudományos területek szerint a legjobbak között szerepel a Sanghaji lista (ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects) alapján – az összesen 55 tudományterületből a belgrádi intézmény 16 területen kapott magas értékelést. Az értékelési rendszer összesen 55 tudományterületet ölel fel,...
2024. NOVEMBER 12.
[ 16:41 ]
Željko Zdravković, a Belgrádi Feltalálók Szövetségének elnöke ma a Tanjug hírügynökségnek elmondta, hogy a szövetség technikai és üzleti együttműködési szerződést fog aláírni az újvidéki Mesterséges Intelligencia Intézettel, hangsúlyozva az AI jelentőségét a találmányok területén. „A mesterséges...
2024. NOVEMBER 9.
[ 12:42 ]
Beolvasás folyamatban