"Némi következetlenség" árán, de megvan
Betűméret:
Mármint a szerbiai költségvetés módosítása. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) Magyar Koalícióban megválasztott köztársasági képviselője a Tadic-féle Demokrata Párthoz (DS) közeli Magyar Szó hasábjain elismerte, hogy némi következetlenséget lát abban, ha megszavazzák a költségvetés módosítását. Ez a gyónásszerű kijelentés azonban inkább a magyar olvasóknak szólt. A mai szerbiai sajtóban nem akadt olyan előzetes, amely a költségvetés módosításával kapcsolatban bizonytalanságot jelzett volna. Nem is volt rá szükség: a várt eredmény következett be. A költségvetés-módosítás a minimum 126 helyett 129 szavazatot kapott. A javaslatra szavazott a VMSZ mind a négy képviselője.A VMSZ-es képviselők azon túlmenően, hogy szállították a többséghez szükséges egy szavazatot, támogatásukat további három szavazatukkal is kiegészítették.
A jelenlegi helyzetben ez érthető. Miért pont a VMSZ legyen az egyetlen vajdasági párt, amely síkraszáll a tartomány érdekeiért? Miközben a Canak-párt az utóbbi időben meg sem mukkan. Más lapra tartozik, hogy a Vajdaság eszméje úgy látszik halott, vagy a halálán van. A szerb alkotmányban meghatározott 7 százalék nélkül (ez az a forrásrész, amit a Vajdaság 2010-ben már nem kapott meg), a tartomány papíron meghatározott hatásköreivel olyan, mint az üres dióhéj. Szerbia biztosítja a forrásokat a fizetésekre, a többi hatáskör pedig szinte teljes egészében ellátatlan marad. Kivéve talán azt a hányadot, amit a nagyberuházások címén a DS belgrádi tisztségviselői utalnak át újvidéki társaiknak, hogy a végén a vezetők valamelyike a média lelkes helyeslése közepette egy-egy új létesítmény felavatásakor átvághassa a szalagot.
A VMSZ esetében van még egy ok a simulékonyságra. Most amikor a DS részéről az EU-csatlakozásnak van minden alárendelve, a VMSZ meg sem kockáztathatja a renitens magatartást. Igencsak sajoghat még azoknak a DS-es pofonoknak a helye, amelyekben a stratégiai partner azért részesítette, mert a VMSZ képviselői az év elején nem vállalták költségvetés megszavazását. Emlékezetes, hogy a VMSZ Szabadkán, a DS-es büntető akciók nyomán (most már látszik, hogy elhirtelenkedte a dolgot) kivonult az önkormányzatból. Sőt, ezt követően a személyes ellentétekből kifolyólag, mellőzve a magyar-magyar együttműködést, a VMSZ és a Magyar Polgári Szövetség (MPP) kart karba öltve, a DS-nek engedték át a zentai magyar önkormányzatot is. Így kerülhetett Zentán a polgármesteri székbe a DS-es Širková Anikó.
Koalíciós bajok az MNT-ben
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) 5. rendes ülésén Csengeri Attilának, a DS-es Humentis civilszervezet listavezetőjének javaslatára felmentették Muškinja Heinrich Anikót, aki a kisebbségügyi minisztérium államtitkáraként került be az MNT-be, majd vajdasági ombudszman lett. Helyébe a tanács tagjai egyhangúlag Širková Anikót, Zenta DS-es polgármesterét választották meg az MNT tagjának.
Emlékezetes, hogy a zentai iskolaszék ügyében Korhecz Tamás, az MNT elnöke közigazgatási pert indított, amelyet első fokon meg is nyert. Megtörténhet, hogy pirruszi győzelem lesz ez, hiszen a másik oldalon ott van a zentai önkormányzat vezetősége, Širková Anikóval az élen.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) még a nemzeti tanácsokról szóló szerbiai törvény meghozatala előtt figyelmeztetett: amikor a törvény háromgyökerűvé tette a nemzeti tanácsokat, s a civilszervezeteiken keresztül a szerb pártoknak megengedte a testületekbe való bejutást, ezzel ellehetetlenítette e tanácsok működését. Alkalmatlanná tette őket arra, hogy szerb befolyástól mentesen, kifejezzék, és legitim módon képviseljék is az illető kisebbségi közösség identitása szempontjából fontos alapvető érdekeit. A baj megtörtént. A nemzeti tanácsi választásokon az MNT-ben a DS-es civilszervezet a Humentis négy helyet szerzett. Ezzel megnyílt a lehetőség, hogy a DS-es MNT tagok érvényesíthessék a szerb kormány politikai fölényét, dominanciáját. Korhecz Tamás eddig ellenállt a nyomásnak. Az, hogy az MNT-be most be kellett fogadni a DS-es ellenlábasát, nem jó jel. A változás arra utal, hogy az MNT-ben nemcsak lehetséges a szerb dominancia, de igény van annak érvényesítésére is.
A VMDP a már sokszor hangoztatott körülmények miatt az MNT-t nem tartja legitimnek, s legálisnak sem. De, ha Korhecz felveszi a küzdelmet a DS befolyásának erősödése ellen, az ő erőfeszítéseit mindenképpen támogatja.
Ágoston András (VMDP Hírlevél)
A kétéves Danka Ilić pontosan egy éve tűnt el Banjsko Poljéban. Tíz nappal később a rendőrség közölte, hogy Danka meghalt, megölték. A gyilkossággal gyanúsított két személy azóta is előzetes letartóztatásban van. Egy harmadik gyanúsított szabadlábon van. A negyedik, a rendőrség által elkövetett sorozatos hibák és...
2025. MÁRCIUS 26.
[ 22:35 ]
Április 18-áig meg kell választani az új szerb kormányfőt, ellenkező esetben választásokat írnak ki az országban. Jelenleg folynak a találgatások a miniszterelnök személyéről. Aleksandar Vučić szerb elnök elejtett szavai alapján az sem kizárt, hogy külföldről, illetve a szerb diaszpórából érkezik az a személy, aki az...
2025. MÁRCIUS 24.
[ 9:22 ]
"A szerbiai polgárok hónapok óta tüntetnek az EU alapvető értékeinek védelmében, ám Belgrádban és más városokban nem láthatók uniós zászlók, mert az Unió eljátszotta hitelességét az emberek szemében" – írja a Die Zeit.
"Aki belenézett ezeknek a gyakran meglepően fiatal embereknek az arcába, aki látta,...
2025. MÁRCIUS 17.
[ 22:05 ]

Nincs hozzászólás. Legyen az első!