Tükör
Két jövőkép: Tadić és Nikolić tévépárbaja nyolc témakörben
Betűméret:             
Boris Tadić és Tomislav Nikolić, a két szerbiai elnökjelölt ma este tévépárbaj keretében fordult a nyilvánossághoz. A műsor kezdetén és végén a két vetélytárs kezet fogott.
A vita 8 téma köré összpontosult. Mindegyik jelöltnek három perc jutott arra, hogy kifejtse az adott témával kapcsolatos meglátásait, s utána további egy percben felelhetett ellenfele kihívására.
A 8 támakör: Szerbia jövője és jövőképe; külpolitika és a régió egymás közötti viszonya; Koszovó; gazdaság, befektetések és a munkanélküliség felszámolása; az intézmények fejlesztése, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harc; védelem és biztonság; szociális politika, oktatás és ifjúság; eurointegráció.
Elsőként a Szerb Haladó Párt (SNS) vezetője arra szólította fel a polgárokat, hogy vegyenek részt a választáson, ne magukat büntessék, hanem a Demokrata Pártot (DS).
"Szörnyű kampányon vagyunk túl, amelyre a DS tízmillió eurókat költött, s amelynek az volt az egyetlen célja, hogy az én megítélésemet lerombolja. Olyan csaláson keresztül vezetett az út, amelyet nem akarnak kivizsgálni, noha elismeréik maguk is, hogy több mint 20 eltűnt zsák hollétéről nem tudnak. S akkor felvetődik a kérdés, hogy mindezek ellenére miért vállaltam a második kört. Azt mondom, azért, mert nem hagyhatom cserben Szerbiát", mondta Nikolić.
"Köszönetet mondok Koštunica úrnak, a május 20-ai választásokon nyújtott támogatásért, s megjegyzem, Tadić úr azzal a Čedomir Jovanovićtyal közösen fog bekerülni a kormányba, aki azt mondta, a boszniai Szerb Köztársaság genocíd képződmény, de Tadić már elásta magát a múltba. S onnan nem is fogja kiásni magát", jelentette ki Nikolić.
Tadić erre azt válaszolta, hogy ezek méltatlan szavak.
"Nikolić úr, Ön jól tudja, hogy mindaz, amit eddig mondott, nem igaz. Alkalma nyílt ezt bebizonyítani a bíróságon is, de nem tette. Meggyőződésem, hogy az, amit tesz, nem jó és rombolja a Szerbiáról kialakult képet", mondta Tadić, s hozzátette, a Szerbiáról alkotott megítélése jelentősen javult az elmúlt években.
A külpolitikáról Tadić elmondta, hogy ez nagy sikereket könyvelhetett el, s emlékeztetett az EU-hoz való közeledésre, azokra a megállapodásokra, amelyeket Szerbia (a régióban egyedüliként) Kínával, Spanyolországgal, Törökországgal, Oroszországgal kötött, beleértve az orosz hitelszerződéseket is. Szerinte a stratégiai viszonyok a gazdaságon alapulnak. Mint leszögezte, ő a békés külpolitika elkötelezettje.
Nikolić azt mondta, a külpolitika Szerbia gazdasági erejétől függ, erről viszont Tadić ódzkodik beszélni, mert csak "a saját utazásairól beszél". A SNS elnökjelöltje szerint a régióban sok minden történt, némely nagyköveteknek felmondták a vendégszeretetet Koszovó elismerése miatt, némelyeknek meg nem. "Tapogatózunk és ennek következményét egy napon meg fogjuk érezni". "Olykor a barátaink jobban képviselik a politikánkat, mint mi magunk", vélte s feltette a kérdést, hogyan akar Jeremić az ENSZ közgyűlésén elnökölni, ha nem akar külügyminiszter lenni. Kiemelte az Oroszországgal és Putyinnal való együttműködés fontosságát is.
Vuk Jeremićet egyénként jelölték, emlékeztetett Tadić, s a közgyűlés fog arról dönteni, kit fog választani. Azt mondta, Nikolić ellentmondásos politikát folytat. "Oroszországgal és Putyinnal az együttműködést én kezdtem. Nem világos, milyen az Ön külpolitikája, hiszen teli van ellentmondásokkal".
"Koszovó Szerbia szerves része és azt Tadić miatt szeretném elismételni. Koszovó körül konszenzusra kell törekednünk. Emlékeztetem Önöket, Čedomir Jovanovićtyal közösen kormányt alakítani, számomra felveti a kérdést, hogy mi mindent ígérhettek neki, hogy elálljon attól a politikától, miszerint Koszovó független", mondta Nikolić.
"A Koszovó iránti politika nem fog változni, s mindenki, aki együttműködik velünk, ezt kénytelen lesz elfogadni", mondta Tadić és megjegyezte, négy pontos tervet kínált fel: az emberek és a javak védelmét, a szerb pravoszláv egyház vagyonának védelmét és több jogot a tartomány északi része számára, s mint mondta, ehhez élvezi a külföld támogatását is.
"Akkor vettem át az állam irányítását, amikor egyetlen intézményünk sem volt Koszovóban. Akkor javasoltan a négy pontos tervet, miszerint szóba sem jöhet Koszovó felosztása, s különleges státust kell adni Koszovó északi részének. Megőriztük az ENSZ BT 1244-es határozatát, de sokan kárörvendően figyelték a fejleményeket, abban a meggyőződésben, hogy emiatt nem fogjuk megkapni a tagjelölti státust", emelte ki Tadić.
"Nikolić úr, mindenki tudja, hogy Önnek nincs terve Koszovóra vonatkozóan, s azt mondta, az albánokat a Prokletija hegységen túlra kell zavarni. Én nem hallottam hogy Ön továbbra is az EU mellett emelné fel a hangját, vagy pedig a Koštunicával való beszélgetés után változtatta meg politikáját", mondta a Választás a jobb életért lista elnökjelöltje.
Nikolić azon állítása, hogy én hozzájárultam Koszovó önállóságához, teljesen abszurd, mondta, s hozzátette, soha nem fogja támogatni Koszovó önállóságát. Tadić felvetette azt a kérdést is, hogy vajon Koštunica Nikolićnak nyújtott támogatása változtat-e ez utóbbi EU-val kapcsolatos álláspontján.
Ami a gazdasági vonatkozásokat illeti, Tadić elmondta, nagyszabású beruházások nélkül nem lehet felszámolni a munkanélküliséget Szerbiában, s hozzátette, Szerbiában az elmúlt időszakban több út épült, mint az elmúlt 20 évben, s kitért a Fiat és a Danielli cégek beruházásaira is.
Nikolić erre azt válaszolta, sajnálja, hogy nem ez a vita fő témája, mivel a DS ezt elvetette, s inkább ellenfelét próbálja bemocskolni. Kérdés, hogy a DS úgy gondolja-e felszámolni a kenőpénzt és a korrupciót, hogy nem hozza létre a megfelelő intézményrendszer, nem hozza meg az ehhez szükséges törvényeket. Mindennek következménye, hogy országunk még a Balkánon is az utolsó, szögezte le.
Ami a korrupciót illeti, Nikolić azt mondta: "Mindannyian tudjuk, miért korrupt Szerbia. Azért, mert Ön nem lehet tisztességes államelnök és pártelnök egyszerre. A korrupció a hatalmi párt kiváltsága, s az ország rossz híre emiatt messzire eljutott. Megértük azt is, hogy az EU azt üzente, 24 privatizációt ki kell vizsgálni."
Tadić erre azt válaszolta, hogy Nikolić egyik támogatóját éppen korrupció miatt vették őrizetbe, amit Nikolić cáfolt, mondván, támogatóját a kampány miatt zárták le.
A biztonsággal kapcsolatos kérdésekről Tadić elmondta: "Megreformáltuk a katonaságot, amely ma, a román után a második legerősebb a régióban. Folytattuk a hadiipar fejlesztését. 6500 lakást biztosítottunk a katonaság részére".
Nikolić megjegyezte, nyugodtabban aludt abban az egy hónapban, míg megbízottként Slavica Đukić Dejanović látta el a főparancsnoki teendőket, mint amikor a DS elnöke látta el ezeket.
A szociális kérdésekről szólva Nikolić elmondta: "A régió legalacsonyabb nyugdíjat és fizetéseit mondhatjuk magunkénak. Ez az az ország, ahol a lakosság 65 százalékát a szülők tartják el. Szerbia álomba merült, de fel sem tud ébredni, míg Tadić van az ország élén. 70 temetésre jut 10 keresztelő. A fiatalok külföldre mennek. A népkonyhák társadalmi találkozóhelyekké válnak. A gyermekvállalásról beszélnek, miközben a babakelengyét megadóztatták."
Tadić ezzel szemben azt állította, hogy a fiatalokat éppen a Nikolić vezette politika űzte el. Mint mondta, lehetőséget kell adni a kivándorolt fiataloknak a visszatérésre, de az oktatási reformok is végre kell hajtani, s a tanárokat is "helyzetbe" kell hozni.
Az eurointegrációról szólva Tadić kapott először szót: "Kiharcoltuk magunknak a tagjelölti státust. Nikolić annak idején megfenyegetett eurointegrációs törekvéseim miatt. De az EU a jövőnk, az unióhoz való csatlakozás számunkra szavatolja a biztonságot. Ezért van itt a Bosch, a Benetton, a Fiat, a Siemens. Ön, Nikolić úr, a Koštunicával aláírt szerződés értelmében kérdésessé tette ezt a politikát. Ez pedig veszélyes dolog, hiszen a világ nem akar olyan országokkal együttműködni, amelyek napról napra változtatják álláspontjukat, miközben az ország komolytalannak és következetlennek tűnik.
"Kedves polgárok, ti jól tudjátok, mi az igazság és mi a hazugság. Önök nem lehetnek Boris Tadić és megbízóik túszai. Vádolják meg Boris Tadićot a bűnözés, s egy rossz politika miatt.
"Vasárnap, május 20-a az egyik legdemokratikusabb nap. Én nem fogok egy csúnya szót mondani zárszavamban, hiszen nekünk fontos kérdéseket kell letisztáznunk a választásokat követően, jelentette ki Tadić.
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ki lép Szent Péter trónjára? - illusztráció
2025. ÁPRILIS 21.
[ 13:00 ]
A húsvéti szent három nap - illusztráció
2025. ÁPRILIS 17.
[ 13:17 ]
Nőtt a Szerbiába bevándorlók száma - illusztráció
2025. ÁPRILIS 15.
[ 16:19 ]
A blokádban lévő diákok nem hisznek a hatalmi párt ígéreteiben – szakértői kormányban látják a kiutat. A diákok, akik hónapok óta blokád alatt tartanak egyes egyetemeket és oktatási intézményeket, úgy vélik, hogy a jelenlegi hatalom nem fogja teljesíteni követeléseiket, és a válságból való kilábalás egyik...
2025. ÁPRILIS 14.
[ 7:58 ]
Ahogy nő az etnikai és a vallási feszültség a Nyugat-Balkánon, úgy válik egyre aktívabbá Oroszország tevékenysége a térségben. Az Egyesült Királyság most attól tart, hogy Vlagyimir Putyin destabilizációs törekvései még erősebbé válnak, ezért London szorgalmazza, hogy a Nyugat-Balkán hat országát minél hamarabb, még...
2025. ÁPRILIS 12.
[ 12:30 ]
A szerbiai NIS szerbiai kőolajipari vállalat (Naftna industrija Srbije) egyre nehezebben vásárol nyersolajat külföldi kereskedőktől, miközben belföldön korábbi ügyfelei alternatív üzemanyag-beszállítókat keresnek – mindez annak ellenére történik, hogy az Egyesült Államok által bejelentett szankciók még nem léptek...
2025. ÁPRILIS 10.
[ 9:41 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó