Az Óbudai Egyetem másodszor oszt mesterdiplomákat Szabadkán. Idén 18 hallgató végzett a kihelyezett mérnöktanár képzésen, amelynek a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar biztosít tantermet.
Az Óbudai Egyetem rektora és főigazgatója pénteken felkereste Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét, mivel két komoly probléma is felmerült az itt szerzett diplomák kapcsán: egyrészt a szerbiai oktatásügyi törvény nem teszi lehetővé, hogy a szakfőiskolai diplomával rendelkező hallgatók akadémiai mesterképzésen tanuljanak tovább, másrészt a megszerzett diploma honosítását akadályozza, hogy a felsőoktatási törvény által előírt országos bizottság a mai napig nem ült össze, így az egyetemek többségében megrekedtek a honosítási folyamatok. Prof. Dr. Fodor János nyilatkozott a Vajdaság Mának:
- Milyen problémával keresték fel a VMSZ elnökét?
- Azzal a problémával kerestük meg az elnök urat, hogy az itteni törvények nem teszik lehetővé a szakfőiskolai diplomával rendelkező hallgatók számára a mesterképzést, azonban a magyar törvények ezt lehetővé teszik. Ezért vettük fel az arra alkalmas hallgatókat a képzésre. Nem szabad elfelejteni, hogy ez egy kihelyezett képzés, az Óbudai Egyetem képzése, amely a magyarországi szabályoknak megfelelően működik.
- Milyen ígéretet kaptak a megbeszélésen? Miben látja a megoldást?
- A jelen helyzetben elnök úrral is áttekintettük a problémát, másrészt a lehetőséget arra, hogy a szakfőiskolai diplomával rendelkező hallgatók egy néhány tárgyból letett különbözeti vizsga, illetve egy diplomamunka után azt az alapképzést, illetve diplomát megkapják, amellyel már jogosultak a szerbiai akadémiai mesterképzésre. Ezzel az ő diplomahonosításuk előtt az első akadály elhárul. A másik probléma azonban még mindig fennáll, mivel az Óbudai Egyetem nem szerbiai, így annak diplomája honosítandó az országban.
- Felvették már a kapcsolatot vagy még keresik a partnert a diplomahonosításhoz Szerbiában?
- Igen, tárgyaltunk több egyetemmel és vannak is olyan jelöltjeink, akik rugalmasan, gyorsan és a hallgatók érdekeit szem előtt tartva ezt el tudják vállalni.
- A sajtóban megjelent hírek szerint önöket a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tájékoztatta félre, önök kit hibáztatnak az előállt helyzet miatt?
- Mi senkit nem hibáztatunk ezért, szerintem senki nem is hibáztatható, ugyanis amikor két évvel ezelőtt elindult a képzés, akkor arra volt a leginkább esély, hogy úgy fog változni az itteni, szerbiai törvény, hogy a tervezett módosítás által a probléma el fog hárulni. Volt ugyan egy változtatás a törvényben, de az nem ebben az irányban történt. Senki nem tudott biztosat ígérni az elején, csak valószínűsíteni, hogy megtörténik ez a módosítás. Éppen ezért senki nem hibás.
- Mikorra várható a megoldás?
- Itt ismét ketté kell választani a problémát. Az egyik az, hogy szakfőiskolai diplomával lehessen mesterszakon tanulni. A második a honosítás kérdése, amelyet a tavaly életbe lépett törvények szerint kell lebonyolítani. Úgy tájékoztattak, hogy eszerint 6 hónappal a törvény megszületése után fel kellett volna állítani azt az országos testületet, ami erről dönt, viszont ez a mai napig nem történt meg. Így erre nem tudok érdemben válaszolni.
Az egyetem márciusban tájékoztatta a hallgatókat a helyzetről és felvázolta a megoldási lehetőségeket. Az alapképzésen történő különbözeti vizsgákról már született is megállapodás egy magánegyetemmel. A mesterképzésen szerzett diplomák a remények szerint hamarosan nemcsak az EU-tagországokban, de a hallgatók szülőföldjén is honosíthatóvá válnak.
Basity Gréta
Nincs hozzászólás. Legyen az első!