Esős, szomorkás, ködöt szitáló szombat délelőtt indult el a temerini Juventus gyerekkórus Maradékra, hogy az ottani művelődési egyesületben a maradéki gyerekekkel egy közös, tartalmas, dalolós délelőttöt töltsön el. Az énekkar vezetője, Csernyák Zsuzsanna útközben meséli, hogy a mai találkozó Ujvárosi Zita jóvoltából valósul meg, ő szervezte meg, hogy a még tömbmagyar-településnek számító Temerinből érkezett gyerekek barátkozzanak a szórványtelepülésen, Maradékon élő társaikkal: tanuljanak egymástól, együtt játsszanak, énekeljenek.
Ujvárosi Zita a Petőfi-program ösztöndíjasa. Az említett programot a nemzetpolitikai államtitkárság az idén indította útjára. 2015-ben 50 ösztöndíjas került határon túli magyar közösségekhez. Ötven olyan ember, akik a régi monarchia területén a magyar kultúra értékeinek megőrzésén, a magyar közösségek megerősítésén fáradoznak Vajdaságban, Ausztriában, Szlovákiában, Erdélyben, Csángóföldön, Kárpátalján, Boszniában - egyszóval mindenhol, ahol a Kárpát-medencében magyarok élnek.
Míg a temerini gyerekek a kellemes, játékos, szívet melengető, tartalmas délelőtt után a hazaútra készülődtek, Ujvárosi Zitával sikerült egy villáminterjút megejteni a Petőfi-programban vállalt szerepéről, céljairól, a vajdasági magyarsággal kapcsolatos meglátásairól.
- A Petőfi-program ösztöndíjasaként hogyan látod, mi a program célja, és mi az, ami megvalósul általa?
- Feladatunk, hogy a meglévő magyar közösségeknek a magyarságtudatát erősítsük, ami nagyon magasztosan hangzik, de a lényeg az, hogy a magyar kultúrát értékként tartsák számon, akkor is, hogyha a határon túli magyarok más, többségi nemzeti társadalmakban élnek. Tehát a nemzetpolitikai államtitkárság erre szeretne külön figyelmet fordítani, és kiemelt helyen vannak a szórványban élő magyarok - ennek apropóján vagyok én is itt Maradékon. Újvidéken élek, Újvidék is szórványnak számít, hiszen nagyvárosi szórvány, de azért mégiscsak az. Ezen a két helységen kívül szerémségi településekre is szeretnék ellátogatni.
Zita 2015 augusztusa óta él itt Vajdaságban, egyébként pedig hajdúnánási, amely egy Debrecentől 48 kilométerre fekvő kisváros. Debrecenben fejezte az egyetemet történelem-szociológia szakon, azután Budapestre költözött.
- Mi az, amit személyes feladatodnak, küldetésednek tartasz itt a Vajdaságban?
- Elsősorban megnézem azt, hogy milyen közösségek működnek itt a magyarlakta helyeken, és megpróbálom megállapítani, hogy mire lenne még szükség. Elsősorban pedagógusként tudok közreműködni itt, Maradékon a magyar tagozaton segítem a tanító néninek a munkáját, az Európa Kollégiumban a bentlakók közösségi életébe próbálok becsempészni új programokat. (...) Azt gondolom, hogy nagyon igénylik a fiatalok azt, hogy tartalmas szórakozásban legyen részük, mindegy, hogy szerb vagy magyar közösségben élnek, fontos számukra, hogy tartalmasan tölthessék el a szabadidejüket. Látom, hogy az európai kollégiumban mennyire élvezik a fiatalok azokat a közös programokat, amelyeket akár maguk találnak ki, vagy amelyeket a kollégium biztosít részükre.
- Milyen szempontból tudsz segíteni a vajdasági magyar szervezeteknek, művelődési egyesületeknek, oktatási intézményeknek? Milyen konkrét programok valósulnak meg itteni munkád által?
- Például ez a mai alkalom számomra nagy sikerélmény, hiszen nem is olyan régen beszéltem a Petőfi-programról Temerinben, ahol Zsuzsa (a Juventus kórus és gyerekkórus vezetője) felfigyelt rám, tudta, hogy van lehetőség arra, hogy a temerini gyerekeket megismertesse a maradéki gyerekekkel, hiszen itt a Vajdaságon belül is működik egymás segítése a tömb és a szórványmagyarság között, és én voltam az, aki ezt a mai találkozást megszerveztem, tehát ez is azt példázza, hogy kapcsolatépítésben tudok segítséget nyújtani.
Ujvárosi Zita, a Petőfi-program ösztöndíjasa, rendszeresen foglalkozik a maradéki magyar gyerekekkel, akik be is mutatták a tőle tanult dalt. A szombat délelőtti dalolós, barátkozós találkozó pedig élményt jelentett mind a temerini, mind a maradéki gyerekeknek. Magyar népdalokat és karácsonyi dalokat énekeltek, a maradéki művelődési egyesületben aktív kis zenekar pedig zenei kíséretet is biztosított néhány dalhoz - így hát méltán nevezhető sikeresnek a Petőfi-program ösztöndíjasának ezen akciója.
A Petőfi-program az egész Kárpát-medencére kiterjedt ösztöndíjprogram, bárki jelentkezhet, aki elhivatottságot érez a magyar kultúra ápolása, a közösségi élet serkentése iránt. Nem korhoz kötött, de előnyben részesülnek azok, akik már eddig is folytattak valamilyen közösségi tevékenységet. Az érdeklődők bővebb tájékoztatót, a megvalósult programokról részletes ismertetőt találnak a www.petofiprogram.hu internetes oldalon.
Toma Viktória



Nincs hozzászólás. Legyen az első!