Tükör
A lifegő rajtszám története
Španović edzője: Hagyjuk az összeesküvés-elméleteket
Betűméret:             

„Csalás, lopás, igazságtalanság” – ezek voltak a szerbiai sajtó és a közvélemény első reakciói a péntek esti, londoni atlétikai világbajnokság női távolugrása során történtekkel kapcsolatban.

A nagybecskereki Ivana Španović a harmadik helyen állt az utolsó sorozat előtt, azonban az amerikai Tianna Bartoletta 6,97 méteres ugrása azt jelentette, hogy az olimpiai bronzérmes szerbiai távolugró lecsúszott a dobogóról, s csak akkor kerülhet oda vissza, ha hét méter körül lesz az utolsó eredménye. Ivana Španović hatodik ugrása remekül sikerült, a szerb állami televízió kommentátora önkívületi állapotban üvöltött, mivel úgy tűnt, nemcsak Bartoletta, hanem Darja Klisina (7,00 m) és Brittney Reese (7,02 m) eredményét is sikerült túlszárnyalni, így Španović a két vb-bronzérem után aranyérmes lesz.

Az eredményjelzőn azonban olyan szám jelent meg, amit elsőre senki, még a külföldi riporterek sem hittek el, ugyanis az ugrás nem volt hét méter feletti. A 6 méter 91 centiméter azt jelentette, hogy Španović érem nélkül fejezi be a versenyt. Sokáig nem lehetett tudni, hogy mi is történt, s még a közvetítésért felelősek is többször megismételték az ugrást, minden bizonnyal azért, mert ők is azt látták, hogy Španović hét méternél nagyobbat ugrott. Aztán futótűzként terjedt el a hír, hogy a szerb versenyző hátán levő, nem megfelelően rögzített és emiatt lifegő rajtszám a ludas, ugyanis az előbb ért földet. A Szerbiai Atlétikai Szövetség (ASS) azonnal óvást nyújtott be, de mivel a felvételeken jól látszódott, hogy a rajtszám valóban korábban ért földet, és a versenybírók ezt vették alapul, így az óvást elutasították, Španović pedig érem nélkül maradt.

Az ASS a hivatalos honlapján is közzétett közleményben azt írta, hogy az amerikaiak miatt utasították el az óvást:

„Az igen rossz minőségű, papírból készült rajtszám miatt, amely nyomott hagyott a homokban, a bajnoknőnk aranyérem nélkül maradt. Az atlétikai szövetség által beadott óvást az illetékes bizottság elutasította, mivel szerintük ez azt eredményezte volna, hogy az amerikaiak arany- és bronzérem nélkül fejezték volna be a női távolugrás versenyét, emiatt könnyebb volt elutasítani a mi óvásunkat“.

Španović a Facebook oldalán reagált távirati stílusban a történtekre:

1. Igazságtalanság

2. Szerbiát képviseltem

Tudom, hogy valamikor az enyém lesz az aranyérem

A Szerbiai Atlétikai Szövetségnél és Ivana Španovićnál is kimértebben és objektívebben nyilatkozott Goran Obradović, a távolugrónő edzője, aki bevallotta, az elmúlt három-négy évben mindig rettegtek a rajtszámtól, nehogy egy érem múljon rajta.

„Pont ezért, mindig én rögzítettem a rajtszámot, most azonban hiába vettem észre, hogy a rajtszám elszakadt, nagyon messze, mintegy öt méterre voltam, így nem tudtam semmit se tenni. Péntek este egy percet sem aludtam, mivel ez most nagyon fáj. Az előző években nem három, hanem hat biztosítótűvel rögzítettem a hátára a rajtszámot, s így volt ez most is, azonban a papír elszakadt, én pedig nem tudtam reagálni. Azonnal benyújtottuk az óvást, s én végig abban a szobában voltam, ahol meghozták a végső döntést. Az óvásokkal foglalkozó bizottság úgy döntött, hogy a videofelvételt veszi alapul, nem pedig a videó-mérést veszi figyelembe. Több fellebbezési lehetőségünk nem volt” – mondta Obradović a Blicnek, s hozzátette, teljesen felesleges összeesküvés-elméletekről beszélni. – A rajtszám a szabályok értelmében a versenyzőhöz tartozik, így a mérésnél figyelembe kell venni. A papír valamiféle nyomot hagyhatott a homokban, amit a bírók nem tudtak bebizonyítani, de mi sem azt, hogy nem hagyott nyomot, a bizottság pedig meghozta a döntést. Egyáltalán nem szeretnék azzal foglalkozni, milyen döntés született volna akkor, ha amerikai versenyzővel történik hasonló, s megismétlem: nincs annak helye, hogy összeesküvés-elméletekről beszéljünk.

Az edző elmondta, tanítványa két év múlva 29 éves lesz, s természetesen a 2019-es világbajnokságon megpróbálja majd megszerezni az aranyérmet.

A lifegő rajtszám már beírta magát az atlétika történelmébe, két év múlva pedig Španović tehetné meg ugyanezt, hiszen ha megnyerné a 2019-es világbajnokságot, ő lenne Szerbia első vb-aranyérmese.

T. J.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Bolondok napja - illusztráció
2025. ÁPRILIS 1.
[ 0:21 ]
A kétéves Danka Ilić pontosan egy éve tűnt el Banjsko Poljéban. Tíz nappal később a rendőrség közölte, hogy Danka meghalt, megölték. A gyilkossággal gyanúsított két személy azóta is előzetes letartóztatásban van. Egy harmadik gyanúsított szabadlábon van. A negyedik, a rendőrség által elkövetett sorozatos hibák és...
2025. MÁRCIUS 26.
[ 22:35 ]
Április 18-áig meg kell választani az új szerb kormányfőt, ellenkező esetben választásokat írnak ki az országban. Jelenleg folynak a találgatások a miniszterelnök személyéről. Aleksandar Vučić szerb elnök elejtett szavai alapján az sem kizárt, hogy külföldről, illetve a szerb diaszpórából érkezik az a személy, aki az...
2025. MÁRCIUS 24.
[ 9:22 ]
"A szerbiai polgárok hónapok óta tüntetnek az EU alapvető értékeinek védelmében, ám Belgrádban és más városokban nem láthatók uniós zászlók, mert az Unió eljátszotta hitelességét az emberek szemében" – írja a Die Zeit. "Aki belenézett ezeknek a gyakran meglepően fiatal embereknek az arcába, aki látta,...
2025. MÁRCIUS 17.
[ 22:05 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó