Tükör
Újabb diplomáciai viták Horvátország és Szerbia között
Betűméret:             

Újabb diplomáciai vita alakult ki Horvátország és Szerbia között: Aleksandar Vučić szerb államfő bírálta a délszláv háború horvát veteránjairól (horvát szóhasználattal a honvédőkről) szóló törvénytervezetet, Zágráb pedig tiltakozó jegyzéket küldött Belgrádnak az egykori Jugoszláv Néphadsereg (JNA) egyik tisztjének nemrég állított szobra miatt.

A horvát honvédőkről szóló törvénytervezet, amelyet a parlamentnek még el kell fogadnia, kiemeli, hogy Szerbia, Montenegró, a JNA, bosznia-hercegovinai félkatonai alakulatok, valamint az országban élő szerb kisebbség egy része is agressziót követett el Horvátország ellen. A törvénytervezet egyébként a horvát veteránok és családtagjaik jogait és juttatásait definiálja újra. Horvát honvédő egyesületek azt szerették volna, ha a jogszabály az alkotmányba is belekerül.

Aleksandar Vučić úgy vélte: a törvénytervezet, amely Szerbiát agresszornak nyilvánítja, kinyithatja "Pandóra szelencéjét". Szerbia ezért viszonzásul 500 törvényt is hozhat amiatt, amit a horvátok a szerbekkel tettek a második világháborúban Jasenovacon vagy a délszláv háborúban, a Vihar hadművelet során - mondta. "Ez elfogadhatatlan számunkra" - szögezte le. Kiemelte: azt szeretné, ha a horvátok néha a szerbek cipőjébe bújnának, megérti mi bántja a horvátokat, de arra kéri őket, ők is értsék meg a szerbek problémáit.

Horvát politikusok elutasították Vučić bírálatait azzal, hogy egy másik ország politikusa nem szólhat bele abba, hogy Horvátországban milyen törvényeket hoznak.

Milorad Pupovac horvátországi szerb kisebbségi képviselő szerint amennyiben a két ország közötti viszonyról vagy történelmi témáról van szó, és ha az veszélyezteti vagy rontja az országok közötti párbeszédet, a szerb államfő kifejezheti aggodalmát és véleményét.

A szerb kisebbségi pártnak (SDSS) három képviselője ül a parlamentben, és támogatásuk nélkül (hacsak az ellenzék nem szavaz az új törvényre) nem lesz meg az elfogadáshoz szükséges többség. A nemzeti kisebbségeknek garantált nyolc képviselői hely körül a szerbek mellett egyet-egyet a magyar, az olasz, valamint a cseh és szlovák képviselő tölt be, az összes többi nemzetiséget pedig két honatya képviseli a parlamentben. A kisebbségi képviselőktől függ a jelenlegi parlamenti többség is. Ezért nemrég nagy vitát váltott ki, hogy néhány konzervatív civil szervezet, valamint a jogpárt (HSP) kezdeményezte a garantált kisebbségi képviselői helyek megszüntetését a horvát száborban (nemzetgyűlés). Ennek érdekében népszavazás kiírását fontolgatják.

Mindeközben hétfőn a horvát külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket adott át Miro Nikolić zágrábi szerb nagykövetnek, amiért múlt pénteken - a szerb kormány támogatásával - Belgrádban szobrot állítottak Milan Tepićnek, a Jugoszláv Néphadsereg egykori tisztjének. Tepić 1991. szeptember 29-én a horvátországi Bjelováron felrobbantott egy lőszer- és robbanószerraktárat, minek következtében 11 horvát honvédő, valamint maga Tepić is életét vesztette. A horvát jegyzék szerint "a felszabadító háború nemzeti hősének" állított szobor bizonyítja, hogy Szerbia továbbra sem képes szembenézni a múlttal és saját szerepével Jugoszlávia véres szétesésében.

Ivica Dačić szerb külügyminiszter értelmetlennek, tragikomikusnak és abszurdnak tartja a horvát tiltakozást, és diplomáciai lépéseket helyezett kilátásba. "Tepić a JNA tisztje volt, valamint a tisztesség és az erkölcsösség példaképe" - hangoztatta Dačić.

Úgy vélte: szégyenletes, hogy horvát tisztségviselők, akik a második világháborús usztasa rezsimet éltetik, szerbellenes hisztériát keltenek, és megsértik az emberi jogokat a 21. században, Tepić ellen demonstrálnak.

Kriják Krisztina (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A katolikus egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke. Ez a nap egyben a gyermekek által annyira várt Mikulás-ünnep is. Szent Miklós (Nikolaosz) a keleti egyházak legtiszteltebb szentje, ünnepét nyugaton a 10. század óta tartják....
2024. DECEMBER 6.
[ 9:53 ]
A Balkán instabilitása senkinek sem érdeke, és most nagyobb prioritást kellene kapnia, mint Donald Trump első elnöki ciklusa alatt – nyilatkozta John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója. „Az Önök régiójában számos fontos külső tényező avatkozik be az országok belügyeibe. Az instabilitás kockázata magas,...
2024. DECEMBER 3.
[ 11:11 ]
Ma kezdődik advent, vagyis a november 30-ához, azaz Szent András napjához legközelebb eső vasárnaptól számított négyhetes időszak. A keresztény ember számára az adventi időszak az elcsendesedés, az önvizsgálat, az Istennel való találkozásra készülés ideje - olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK)...
2024. DECEMBER 1.
[ 10:52 ]
Beolvasás folyamatban