Tűlevél
Novi Sad is the capital of Vojvodina
Betűméret:             
Talán nem sértem meg az EXIT lelkes külföldi fiatal látogatóit, ha feltételezem róluk, hogy többségüknek halvány lila gőze sincs a szerbiai politikai körülményekről. Nem is azért jönnek évente ide, Újvidékre, mert itt ilyen vagy olyan kormány van hatalmon, ilyen vagy olyan alkotmányos státusa van a tartománynak, hanem mert bulizni akarnak egy jót, önfeledten a legismertebb punk és metál formációk zenéjére. Így hát nyilván nem sok jelentőséget tulajdonítottak a tiszteletükre a péterváradi vár sáncaira kibiggyesztett, piros betűkkel virító óriásfeliratnak:
WELCOME TO NOVI SAD, THE CAPITAL OF VOJVODINA.
(Isten hozta Újvidéken, Vajdaság fővárosában!)
Nem is nekik szólt az üzenet, legalábbis ebben a megfogalmazásban. Sokkal inkább fricska volt ez a belgrádi hatalomnak a szerbiai alkotmánybíróság döntése után. A múlt héten közzétett ítélet, mi tagadás, jó nagyot durrant vajdasági körökben. Nem is csoda, hiszen alkotmányellenesnek minősítette a tartományi hatásköri törvény huszonkét rendelkezését, köztük azt is, amely Újvidéket a tartomány fővárosaként határozta meg. Magyarán: megsemmisítette őket, megtiltotta alkalmazásukat. Így Újvidék hivatalosan többé nem nevezhető Vajdaság fővárosának, hanem csak adminisztratív központnak.
Nem mintha nekünk, helybelieknek vagy általában a vajdaságiaknak bármit is jelentene a mindennapi életben, hogy Újvidék főváros-e, avagy nem, se zsebükből, se zsebükbe, mondhatnánk. De mindenképpen mélyen sérti önérzetüket. És nem csak a megrögzött autonomistákét, akik tényleges autonóm hatáskörökről és decentralizációról álmodoznak. És mindeddig bíztak abban, hogy ez a mai Szerbiában megvalósítható.
Akkor pedig miért volt szükség a hatásköri törvény megnyirbálására?
Csak. Hadd tudják „az északi szerb tartományban is”, hogy ki az úr a házban.
Igazából nem is a tartományi fővárosi rang megvonása a legérzékenyebb csapás – ennek inkább az érzelmi töltete a legnagyobb -, hanem a brüsszeli képviseleti iroda megszüntetése. Az alkotmánybírák úgy találták, hogy nincs összehangban a szerb alkotmánnyal az a megfogalmazás, hogy Vajdaság, „olyan régióként, amely hagyományosan nagy súlyt helyez az európai elvekre és értékrendre” önálló regionális együttműködést folytat és irodát nyit Brüsszelben, az Európai Unió fővárosában.
Az egyáltalán nem zavarta a bölcs bírákat és megbízóikat, hogy a már működő vajdasági iroda máris igazolta létjogosultságát azzal, hogy mintegy százötven pályázatot adott be, és ami még megdöbbentőbb: az a körülmény sem zavarta őket, hogy hasonló képviseleti irodát nyitott Brüsszelben Kragujevac, Nis és erre készül Novi Pazar is.
Remélhetőleg a tartományi kormány megtalálja a jogi kiskaput, megtarthatja az irodát és nem kell e szemellenzős logika szerint eljárnia.
Jogi szakértők szerint a szóban forgó hatásköri törvénnyel tényleg sok minden nincs rendjén, mert hogy annak idején, 2009-ben a pártok közti pillanatnyi konszenzus alapján sebtiben fogadták el. Az ultrakonzervatív Vojislav Kostunica menten meg is támadta az alkotmánybíróságnál, mély hazafias érzülettel a szerb államot szétzúzó szeparatizmus veszélyes csíráit fedezve fel benne. Ám az nem lehet véletlen, hogy a taláros testület évekig tartó piszmogás után pont most hozta meg döntését, miután Tomislav Nikolic került az elnöki székbe és nyélbeütötték a kilencvenes évekbeli vörös-fekete szövetségesek újabb koalícióját, ráadásul egy nappal a más hatalmi képlet (DS-VMSZ-LSV) szerint formálódó tartományi kormány megválasztása előtt.
A bírákat is meglegyintették az új szelek, amelyek mostanában fújdogálnak a szerb politikában. Úgy látszik, ez alól egy ilyen tekintélyes grémium tagjai sem lehetnek kivételek.
Nem kellett tehát sokat várni az első jelzésre, hogy Belgrádban új letéteményesei vannak a hatalomnak, akik nem fogják egykönnyen megemészteni, hogy Vajdaság ellenük szavazott. Nem csak a magyarok és a többi kisebbség, hanem a szerbek többsége is. Hogy itt csúnyán megbuktak Nikolić és társaik, hogy az itteni szavazók sokkal kevésbé vevők arra a nacionalista maszlagra, ami délebbre meghozta a győzelmet számukra.
Szerbia politikai értelemben máris kettészakadt: a patrióta erők uralta „szűkebb Szerbiára”, és Vajdaságra, ahol az európapártinak mondott DS, a VMSZ és a LSV kormányoz. A kormányalakító Ivica Dačić már felismerte ezt a veszélyt, ezért próbálja megtartani a jóviszonyt faképnél hagyott partnerével, a demokratákkal, ezért hajtogatja, hogy zökkenőmentes együttműködésre törekszik majd az újvidéki kormánnyal. Ez az igyekezett vezette Szabadkára is, ahol megpróbálta rábeszélni Pásztor Istvánt a kormányzati közreműködésre – de kosarat kapott. A VMSZ a tartományi és helyi koalíciós megállapodásoknak (a demokratákkal és a ligásokkal) sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonít, mint egy belgrádi szerepvállalásnak, amivel kérdésessé tehetné tartományi kormánypozicióit.
Pedig Dačićéknak jól jött volna a magyarok közreműködése: nem mintha annyira a szívén viselnék e kisebbségi közésség gondjait, hanem mert ezzel egy kis „glancot” kapna újsütetű európaiságuk. Ám a legbefolyásosabb magyar formációban is nagyon tisztában vannak vele, hogy az effajta együttműködés a kilencvenes évek kisebbségellenes pártjaival igencsak kontraproduktív lehet számukra a következő választásokon.
Nenad Čanak, a ligások vezetője nem hagyná annyiban az alkotmánybírósági döntést, és azt javasolja a tartományi kormánynak, hogy még mielőtt megkezdődik a vita a belgrádi parlamentben a hatásköri törvényről, forduljon a strasburgi emberi jogok bíróságához és internacionalizálja a kérdést. Aleksandar Popov ismert újvidéki elemző pedig azt jósolja, hogy a következő hónapok központi témája lesz a vajdasági kérdés.
Mintha ezt erősítené meg a péterváradi várfalakra kibiggyesztett transzparens is. Kár, hogy exitesek elmentek, és le kell venni.
J. Garai Béla
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A Tűlevél tizenhárom éve - illusztráció
2018. OKTÓBER 27.
[ 8:53 ]
Ariadné fonala - illusztráció
2018. SZEPTEMBER 30.
[ 18:41 ]
Ivica jóslata - illusztráció
2018. SZEPTEMBER 18.
[ 20:58 ]
A rovat frissítése szünetel - illusztráció
2018. JÚLIUS 23.
[ 19:18 ]
A jövő századi kutatók számára, akik jobb híján térségünk diplomáciai boszorkánykonyháinak titkaival bíbelődnek majd, valószínűleg felfoghatatlan talányt fog képezni, hogy miként kaphatott itt ekkora szerepet az egyház az aktuális politika formálásában, amikor az állam fennhangon szekularizmusával dicsekszik. Például...
2018. JÚLIUS 7.
[ 16:04 ]
Amíg valamilyen csoda folytán nem születik megállapodás Belgrád és Pristina között, addig arra vagyunk kárhoztatva, hogy a politikusok és a média szünet nélkül Koszovó témájával „bombázzanak” bennünket. Akár szívügyünk a déli tartomány, akár nem.Mai helyzetünkben elképzelni is nehéz azokat a jövendő...
2018. JÚNIUS 11.
[ 10:09 ]
Ki ne szeretne mostanában szerbiai állampolgár lenni? Hiszen csak úgy záporoznak a jólétünkre, sőt, az aranykor beköszöntére tett politikusi ígéretek! Nem illik hálátlannak lenni, de néha már úgy érzem, hogy a könyökömön jönnek ki az ígéreteikkel. A legfrissebb prófécia, amit a napokban hallottam magától az...
2018. JÚNIUS 4.
[ 9:20 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó