A Duna szintjének rohamos emelkedése és a Szerbiába érkező nagy árhullám miatt a belcsényi (Beočin) község négy településén megkezdődött a lakosság tervszerű kitelepítése – jelentette a Tanjug.
Radomir Lazić, a katasztrófavédelmi stáb elnöke a Szabad Európa Rádiónak azt nyilatkozta, hogy a veszélyeztetett területeken a lakosságnak majdnem a felét felszólították lakóhelyük elhagyására.
Tegnap rendkívüli árvízvédelmi készültséget hirdettek a Duna mintegy 95 kilométeres szakaszán, rendes készültséget pedig további 210 kilométeren.
„A lakosság menti az ingóságait, mezőgazdasági gépeit, a jószágot. Két szövetkezeti épületben készítettünk elő helyet főként a lábasjószág számára, a lakosság nagy része pedig rokonoknál, ismerősöknél vészeli át az árhullám elvonulását. Nagyon kevesen igényelték a kollektív elszállásolást. Egyelőre minden rendben, a tervek szerint történik. Van, aki nem volt hajlandó elhagyni a lakhelyét, ők még mindig nem hiszik el, hogy a Duna mekkora gondot okozhat. De számukra is biztosítottuk a segítséget vészhelyzet esetén” – mondta Lazić, s hozzátette, külön védőgáttal vették körbe a trafóállomást, hogy biztosítsák a zavartalan áramellátást.
A veszélyeztetett területek az úgynevezett nem védett területek. Rendkívüli óvintézkedéseket rendeltek el a Dunán Bezdántól Gombosig, annak ellenére, hogy az árhullám nem közelítette meg a védőgátak szintjét.
Az illetékes szolgálatok egész Vajdaság területén felkészültek rendkívüli áradásokra. A becslések szerint a tartományban nem kerül veszélybe egyetlen terület sem, az árhullám tetőzésekor sem.
Az illetékes minisztérium közleménye szerint a rendes és rendkívüli árvízvédelmet megszervezték a Duna teljes szakaszán, a Tiszán, a Moraván, a Duna–Tisza–Duna-csatorna mentén, akárcsak Szerbia kisebb folyóinál.
A Duna tetőzése Szerbiában szerdára várható, s néhány napig fog tartani.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!