A magyar és a szerb államfő együtt hajtott fejet ma a világháborúban ártatlanul kivégzett magyar és szerb áldozatok előtt Csúrogon, abban a faluban, ahol a legkegyetlenebb volt a megtorlás a vétlen polgári lakosság ellen. Az újonnan megépített emlékmű előtt helyezte el egyszerre koszorúját Áder János magyar és Tomislav Nikolić szerb köztársasági elnök, majd a két államférfi fejet hajtott a kivégzettek emléke előtt. Az emlékezés egyházi gyászszertartással kezdődött, s a jelenlevő több száz ember – akik Vajdaság minden részéből érkeztek a csúrogi eseményre – együtt imádkoztak az 1944–45-ben kivégzettekért. A szertartást Pénzes János szabadkai és Német László nagybecskereki püspök vezette.
A falun kívül eső emlékmű megkoszorúzását követően a két elnök a falu központjába hajtatott. Ott a Topalov-raktárban a pravoszláv rítus szerinti gyászszertartás után ugyancsak közös megemlékezést tartottak az 1942-ben kivégzett szerbek tiszteletére, s ott is megtörtént a közös koszorúzás és főhajtás.
A falu központi terén elhangzott beszédében Áder kiemelte, hogy a bűnnek nincs származása, sem nemzetisége, nincsenek bűnös népek, csak bűnös tettek. Hetven évet kellett várnunk arra, hogy ezt egymás szemébe nézve közösen is kimondhassuk, mondta a magyar államfő a nagy számban összegyűlt tömeg előtt. Utalt arra, hogy a mostani közös főhajtás fontos esemény a két nép közös történelmében. Tomislav Nikolić beszédében arról szólt, hogy a múlton már nem lehet változtatni, csak okulni belőle, s a napjaink nemzedékének feladata megállapítani a személyes felelősséget az elkövetett bűncselekményekért.
S.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!