Komolyabb törések nélkül nem kerülhet sor hatalomváltásra Vajdaságban, jelentette ki Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV) elnöke a Tanjugnak adott interjújában. Ugyanakkor bírálta a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ), amiért egyes vajdasági városokban "átfutott a másik oldalra", de megtartotta a Demokrata Párt (DS) "ajándékait", amelyeket azért kapott, hogy ezt ne tegye meg.
Nenad Čanak azt nyilatkozta, hogy az elkövetkező napokban tárgyalni fog ezzel kapcsolatban Bojan Pajtić tartományi kormányfővel, aki a Demokrata Párt (DS) vajdasági vezetője is. A kérdésre, hogy számításai szerint a VMSZ hamarosan elhagyja-e a tartományi hatalmat, Čanak azt válaszolta, hogy ezt a kérdést meghagyja a Pajtićtyal folytatott tárgyalásokat követő időszakra.
"A Demokrata Párt, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga abszolút többséggel rendelkezik a vajdasági parlamentben, méghozzá kétharmadossal. Itt nem lehetséges bármiféle jelentős változásokat végrehajtani komolyabb törések nélkül. Azonban egy olyan helyzet alakult ki, hogy a VMSZ Szabadkán, Nagykikindán és más vajdasági településeken nyilvánosan átállt a Szerb Haladó Párt (SNS) oldalára és velük alkotott hatalmat. Ez enyhén szólva politikailag inkorrekt viselkedés" – szögezte le Čanak.
Emlékeztetett, hogy Vajdasági Magyar Szövetség csak Bojan Pajtić kegyelme, illetve az együttműködés megerősítésére irányuló szándéka miatt kaphatta meg a tartományi parlament elnöki tisztségét, noha tény, hogy kétszer kevesebb szavazatot kaptak, mint az LSV, éppen ezért kétszer kevesebb képviselőjük is van. Szavai szerint a Liga ezen túltette magát a vajdasági szituáció stabilitása érdekében, viszont leszögezte, ami most történik, az egyáltalán nem korrekt.
"Nem értem, minek kell még történnie ahhoz, hogy felfogják, itt egyes dolgok Bojan Pajtić tiszta számítása miatt történtek annak érdekében, hogy a VMSZ ne fusson át a másik oldalra, a VMSZ azonban átfutott, és megtartotta az ajándékokat, amelyeket kapott. Ez valahogy nem megy, amikor komoly emberek valamit megbeszélnek" – hangsúlyozta Čanak.
A kérdésre, hogy a Liga készen áll-e együttműködni a Szerb Haladó Párttal tartományi szinten, Čanak azt válaszolta, fenntartja az óvatosságot ebben a kérdésben. Meglátása szerint az SNS-nek a belső kohézióval vannak problémái, főleg az új tagok beáramlása óta, akik nem ideológiai okok miatt csatlakoztak a párthoz, hanem mert egy mandátum alatt szeretnék megoldani pénzügyi és egzisztenciális problémáikat.
Külön óvatossággal kezeli a DS-szel való együttműködést is a Liga, mert Čanak szerint a különböző botrányok során kiderült, hogy sok dolog nem olyan, amilyennek azt a demokraták a LSV-nek leírták, ezért a Liga, amennyiben megállapítást nyer, hogy bizalmát elárulták, kivizsgálja majd a jövőbeni szándékokat.
Nenad Čanak elárulta, hogy Dragan Đilasszal, a DS elnökével az idén még nem tárgyalt. Megjegyezte, jelenleg olyanok alkotják a Demokrata Párt vezetőségét, akik még elég rövid ideje tagjai a pártnak, a legjelentősebb pozíciókat pedig azok töltik be, akik vagy másik pártból érkeztek vagy csak az októberi változások után csatlakoztak.
"És akkor itt felmerül a kérdés, hogy egy ilyen összetétel hogyan tud irányítani egy olyan nagy hajót, mint a DS, és valójában akkor kinek van kapacitása vezetni ezt az országot komolyan, úgy, hogy az ne csak egy egymandátumos rablás legyen, mint amilyet a múltban már láthattunk" – mondta a pártelnök.
"A Demokrata Párt magával van elfoglalva, mindenki más pedig, a DS-nek, a politikájának és választási rendszerének köszönhetően, egyszerűen marginalizálva lett. Most mindenki azon csodálkozik, hogy nincs ellenzék, s elfelejtik, hogy éppen a DS volt az, amely azon dolgozott, hogy felszámolja a valódi pluralizmust Szerbiában" – jelentette ki az LSV elnöke.
Nenad Čanak azt mondta, nem szabad elfelejteni, hogy az SNS-t is a DS részéről hozták létre, meg a különböző jobboldali mozgalmakat is, "a Dverit és a többit", szintén a DS részéről hozták létre.
"Meg azt sem szabad elfelejteni, hogy a fő cél az volt, hogy visszaszorítsák Šešelj akkora népszerűségét, amekkora volt, arról pedig megfeledkeztek, hogy nem Šešeljről van szó, hanem a vér és a föld ideológiájáról, amit hirdetett, annak pedig a létrehozói azok voltak, akik egy pillanatban létrehozták a DS-t. Folyamatosan elfelejtik, hogy dr. Vojislav Šešelj azért hozta létre a Szerb Radikális Pártot (SRS), mert dühös volt, amiért nem lépett be a DS főbizottságába. Erre ma már senki sem emlékszik, ezért lett az LSV a kínos tanúk pártja" – zárta szavait Nenad Čanak.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!