Vajdaság
Németh Zsolt: Sérelmes az alkotmánybíróság nemzeti tanácsokkal kapcsolatos döntése
Betűméret:             

Magyarország üdvözölte Szerbia uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdését és támogatja a maga eszközeivel, ugyanakkor élénk figyelemmel kíséri az itt élő magyarság sorsának alakulását.

Az alkotmánybíróság minapi döntését, amellyel alkotmányellenesnek minősítette a nemzeti tanácsokról szóló törvény egyes szakaszait, és ezzel a nemzeti tanácsok számos szerzett jogát megnyirbálta, Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára tegnap úgy kommentálta, hogy ez egy olyan probléma, amelyre mielőbb megoldást kell találni.

A múlt pénteken közzétett állásfoglalás indoklását egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de az Németh Zsolt szerint már most látható, hogy az alkotmánybírósági állásfoglalás – noha az autonómia jogi alapjait megerősíti – megnyirbál számos olyan szerzett jogot, amivel jelenleg a nemzeti tanácsok rendelkeznek.

A magyar külügyi államtitkár különösen sérelmesnek nevezte azt, hogy a szerb alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősíti a nemzeti tanács és az anyaország kapcsolatát.

"Fontosnak tartjuk azt, hogy találja meg a módját a szerb politika, hogy ezeket a megnyirbált jogokat adott esetben törvénymódosítással helyreállítsák" - fogalmazott Németh Zsolt, és hozzátette: erre jó alkalmat ad majd Szerbia európai integrációs folyamata.

Szerbia ma kezdte meg hivatalosan EU-csatlakozási tárgyalásait Brüsszelben. A magyar külügyi államtitkár megfogalmazása szerint Szerbia "hosszú és meglehetősen szerteágazó folyamat előtt áll", amit egyébként Magyarország örvendetesnek tart, és a maga eszközeivel támogat.

"A magunk sikerének is tartjuk, hogy sor kerülhet a(z EU-csatlakozási) tárgyalások megkezdésére" - mondta Németh Zsolt. Kijelentette, hogy Magyarország Szerbiának is meg kívánja adni azt a fajta támogatást, amit Horvátországnak megadott az EU-csatlakozás elősegítése érdekében.

Németh Zsolt - mint mondta - bízik abban, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel kapcsolatos szerb alkotmánybírósági állásfoglalás problémájára megoldást lehet majd találni. Ugyanezt reméli - tette hozzá - azzal kapcsolatban is, hogy decemberben a szerb alkotmánybíróság Vajdaság tartományi statútumát minősítette részben alkotmányellenesnek.

Míg a nemzeti tanácsokról szóló törvény alkotmányosságának az ügye a központi kormányzat és a nemzeti közösség vitájáról, vagyis a nemzetiségi autonómiáról szól, addig a vajdasági statútum kérdése a területi, közigazgatási jellegű autonómiáról. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szerb sajtójelentések szerint éhségsztrájkba kezdett az őrizetben lévő Goran Vesić, korábbi miniszter. A média arra emlékeztet, hogy az újvidéki felső ügyészség 13 ember letartóztatását rendelte el a vasútállomáson november 1-jén történt tragédia miatt, és a letartóztatottak között van Goran Vesić, korábbi...
2024. NOVEMBER 22.
[ 17:09 ]
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (Matehetsz) szakmai vezetésével megvalósuló TESLA projekt keretében egy nemzetközi, hibrid módon megszervezett kerekasztal-beszélgetést tartottak november 22-én, pénteken a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon (MTTK). A téma az iskolai lemorzsolódás megelőzésére...
2024. NOVEMBER 22.
[ 16:43 ]
A tartományi kormány mai ülésén elfogadta a 2025-ös évre vonatkozó költségvetés tervezetét, amely 69,4 milliárd dinárt tesz ki. A költségvetési javaslatot továbbították a tartományi parlamentnek megvitatásra és elfogadásra. Az ülésen döntés született arról is, hogy 13 millió dinárt különítenek el a Bács...
2024. NOVEMBER 22.
[ 13:33 ]
Beolvasás folyamatban