Vajdaság
Horgos: Megalakult a délvidéki önkéntes tűzoltó-hálózat
Vajdaságból 36 önkéntes tűzoltó egyesület csatlakozott hozzá
Betűméret:             

A horgosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület szervezésében szombaton a helyi tűzoltóotthonban létrehozták a délvidéki önkéntes tűzoltó hálózatot.

A kezdeményezés a Magyar Tűzoltó Szövetségtől (MTSZ) ered, amely ezt a határon túli szerveződési formát már Erdélyben, Kárpátalján és Felvidéken is létrehozta. A kezdeményezés megvalósításában aktív szerepet vállalt a magyarországi Nemzetstratégiai Kutatóintézet is.

A vendégeket a házigazdák egy szép szavalattal valamint a horgosi néptáncosok rövid műsorával köszöntötték.

Az alakuló ülésen megjelent 36 vajdasági tűzoltó egyesület vezetőinek és képviselőinek elsőként Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke gratulált elhatározásukhoz, hogy létrehozzák a vajdasági hálózatot, majd röviden felvázolta azokat a konkrétumokat, amelyeket az intézet megtehet a hálózat működése érdekében. Mint utóbb kiderült, ezzel a létszámmal a vajdasági lett a legnépesebb határon túl megalakult önkéntes tűzoltó hálózat.

Amint azt Dobson Tibor tűzoltó dandártábornok, az MTSZ elnöke elmondta, erre a kapcsolatrendszerre nem csak azért van szükség, mert a bajok és gondok nem ismernek határokat, hanem azért is, mert a hálózat révén egy tető alá hozott önkéntes tűzoltó egyesületek saját fejlődésük és fejlesztésük érdekében, közös projektumok kidolgozásával, sikeresebben pályázhatnak azokra az uniós pénzforrásokra, amelyek 2020-ig elérhetőek lehetnek számukra.

-Elsősorban olyan jellegű közös projekteket gondolunk itt a határon túli kollégákkal együtt életre kelteni, amelyek úgy a képzés vagy rendezvény- és versenyszervezés, mint pedig a technikai fejlesztés terén lehetőséget nyújtanak az előrelépésre. Nagyon lényeges, hogy a fejlesztések egységes egészet képezzenek a hivatásos tűzoltóságokkal, hiszen egy országnak vagy egy adott területnek a tűzvédelmi biztonsága összetett dolog, amelyben egyaránt közvetlenül érintettek a hivatásos és az önkéntes testületek is.

Ezt követően a dandártábornok ismertette a magyarországi önkéntes tűzoltóság működését és fejlődési lehetőségeit, a vajdasági egyesületek vezetői pedig az itteni állapotokról, az önkéntes tűzoltóság múltjáról, jelenéről és jövőjéről tájékoztatták vendégeiket. A hálózat létrehozásához elengedhetetlen szakmai tudnivalókat Molnár György, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója tárta a hallgatóság elé.

A magyarkanizsai Községi Tűzoltó Szövetség képviseletében Bajtai Balázs brigádparancsnok nyilatkozott a hálózat nyújtotta lehetőségekről.

- Vitathatatlan, hogy például Magyarkanizsa község nagyban segíti a tűzoltóságot, de nem minden vajdasági községben van ez így, ezért elengedhetetlen, hogy más támogatói forrásokat is feltárjunk. A délvidéki tűzoltó hálózat megalakítása több ilyen, számunkra eddig nem létező, nem elérhető forráshoz való hozzáférést tesz lehetővé, amelyet – véleményem szerint – első lépésként, mintegy két éves időszakon keresztül, a szakmai képzések szervezésére kellene fordítanunk. Szerencsére kevés tüzünk van, ebből kifolyólag nincs is akkora tapasztalatunk a tűzoltásban, mint például magyarországi bajtársainknak, kivéve a tarlótüzeket, a kisebb háztüzeket vagy a gazdasági épületekben fellobbanó tüzeket. Gyakorlati tapasztalatoknak mondjuk egy emeletes házban vagy egy gyárban keletkezett tűz esetében lennénk híján, hiszen ilyenekkel eddig alig találkoztunk, az efféle tüzek oltásával főleg gyakorlatok szintjén ismerkedtünk. A későbbiekben azután a személyes felszerelésre, a ruházatra és a műszaki szükségletekre összpontosíthatnánk közös projektjeinket – mondta a brigádparancsnok.

A délvidéki önkéntes tűzoltó hálózat koordinálását végző testületet a közeljövőben választják majd meg a hálózatba kapcsolódott tűzoltó egyesületek.

A hálózat megalakítását követően az ülés résztvevői ellátogattak néhány környékbeli önkéntes tűzoltó egyesületbe is.

Bödő Sándor

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Április 1-jétől fontos változások léptek életbe a szabadkai tömegközlekedésben, miután a Trans-Jug vállalat nem indít járatokat a szomszédos önkormányzatok, így Magyarkanizsa és Zenta területére. A cég kizárólag Szabadka városának határain belül közlekedik, ami azt jelenti, hogy megszűntek a közvetlen buszvonalak,...
2025. ÁPRILIS 2.
[ 17:21 ]
Szabadkán ma két építkezésen egy munkás életét vesztette, egy másik pedig megsérült – erősítette meg a szabadkai Rendőrkapitányság a Tanjugnak. A Vasúti Infrastruktúra közleménye szerint körülbelül 12.30-kor, a szabadkai vasútállomáson végzett munkálatok során baleset történt, amelyben egy 65 éves munkás,...
2025. ÁPRILIS 1.
[ 18:07 ]
Két szerbiai és két magyar önkormányzat partnerségével valósul meg egy nagyszabású zöldítési program. Az IPA-projekt részvevői szerb részről Topolya és Kishegyes, a magyar oldalon Csongrád és Szentes. A városok zöldítésére irányuló programok kiemelkedően fontosak a községek számára, hiszen hozzájárulnak az...
2025. ÁPRILIS 1.
[ 17:24 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó