Ha a jelenleginél háromszor több almája lenne a királyhalmi gyümölcstermesztőknek, azt mind exportálni tudnák az orosz piacra. A gazdák szerint az Európai Unió mezőgazdasági termékekre vonatkozó embargója miatt megnőtt az oroszok érdeklődése a szabadkai gyümölcs iránt.
A királyhami (Bački Vinogradi) Prima mezőgazdasági szövetkezet teljes gőzzel az első osztályú almának az orosz piacra való előkészítésével foglalkozik. Ez a gyümölcstermesztő környék eddig is szállította termékeit az orosz piacra, viszont amióta Oroszország szankciókat vezetett be az Európából érkező mezőgazdasági termékek behozatalára, tovább nőtt az érdekelt vásárlók száma.
Fogas Vilmos, a szövetkezet vezetője elmondta, ez csak azért nem hozott nagyobb kiviteli növekedést, mert a termény 90 százalékát eddig is Oroszországba szállították. „Ha háromszor több almánk lenne, azt most mind eladnánk” – szögezte le a keresetről szólva.
„Állandóan újabb vevők jelentkeznek” – mondta, s hozzátette, a megfizettetéssel sincs semmilyen gond.
Osztorgonác Simon, a szabadkai városi tanács mezőgazdasággal foglalkozó tagja elmondta, a bevezetett szankciók a gyümölcs és a hús iránti keresletet is növelték, s nemcsak Királyhalmán, hanem egész Szabadka területén.
„Nagyobb a kereslet a gyümölcs iránt, és nemcsak Királyhalmán. Tavankúttól kezdve Hajdújásáron át mindenhol teljes kapacitással dolgoznak a hűtőházak. Ami az árakat illeti, jelenleg nem nagy a különbség a tavalyi árakhoz képest. Viszont ha még tovább nő a kereslet, valószínűleg az árak is növekedni fognak egy kicsit” – magyarázta a városi tanácsos.
A szabadkai gazdasági kamara egy koordinációs testületet hozott létre, amely szolgálatatást nyújt az Oroszországgal kereskedő üzletembereknek. Slobodan Vojinovićnak, a kamara elnökének értékelése szerint korábban is nagy lehetőség kínálkozott az orosz piacra történő exportban, de az embargó bevezetése óta csökkent a konkurencia. „Jó helyzetben vannak azok, akik eddig ezen a területen dolgoztak, de jöhetnek újabbak is, hosszútávon pedig komolyan megnövekedhet a termelés, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ennek a piacnak egy részét ellássuk” – magyarázta Vojinović.
Az észak-bácskai és a Tisza menti régió hivatalos adatai szerint az év első felében nőtt a kivitel az orosz piacra, a behozatal pedig stagnált. Tavaly ugyanis összesen 38,5 millió dollár értékben szállítottak ki termékeket és szolgálatatásokat Oroszországba, az idei év első felében pedig a kivitel értéke 27,4 millió dollár volt. (Tanjug)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!