Nagy érdeklődés mellett tartották meg a zentai Városháza dísztermében a Napló Kör évértékelő rendezvényét, amelynek keretében a kör tagjai a saját nevükben, személyesen mondták el, mit tartottak fontosnak vagy károsnak az elmúlt évben, mi volt számukra a legígéretesebb vagy a leglehangolóbb esemény a vajdasági magyar közéletben, illetve kifejtették véleményüket a Második nyilvánosság nevű Facebook-közösség által kiváltott közéleti vitáról és a csoport tevékenységének jelentőségéről is.
Az est kezdetén Danyi Zoltán köszöntötte a vendégeket, majd Losoncz Márk osztotta meg bevezető gondolatait az egybegyűltekkel, aki első ízben vett részt a Napló Kör rendezvényén. Kitért a vajdasági magyar közösség szempontjából meghatározó jelentőségű beszédmódokra, majd feltette a kérdést, vajon hány olyan vajdasági magyar személy van, akinek a hangjára odafigyelnek Belgrádban és Budapesten, aminek kapcsán leszögezte, a vajdasági magyar közbeszéd szerinte romokban hever. Beszélt az értelmiség és a politikum közötti bizalomhiányról is, amellyel kapcsolatban hangsúlyozta, a bizalom helyreállításához szerinte mindenképpen kétirányú kommunikációra lenne szükség.
Pressburger Csaba az elmúlt év legfontosabb eseményei közül a nemzeti tanácsi választásokról beszélt részletesen, amelynek kapcsán kifejtette, a kampányban nagy szerep jutott a pártújságírásnak, amit – ahogyan fogalmazott – a vajdasági magyarok körében egyre kevesebben követnek és vesznek komolyan. Kitért a részvételi arány alacsony voltára is, amelynek elemzése szerinte teljes egészében elmaradt a vajdasági magyar sajtóban, aminek okát – mint mondta – mindenekelőtt abban a bizalmi válságban látja, amit a vajdasági magyarok a Magyar Összefogás lista iránt éreztek, és amit távolmaradásukkal ki is fejeztek. Hozzátette, szerinte mind többen érzik azt a levegőnélküliséget, amelyet a vajdasági magyar politikum idézett elő, és ez nagymértékben növeli az elégedetlenséget, ám a vajdasági magyarok egyelőre nem látnak más alternatívát, hiszen a civil szféra felől megközelítve nem lehet felvenni a versenyt a politikummal.
Tolnai Ottó az év eseményeinek értékelésekor Lajkó Félix Mező c. lemezéről és Végel László Neoplanta c. művéről beszélt részletesen, amelyekkel kapcsolatban megdöbbentőnek nevezte annak tényét, hogy – ahogyan fogalmazott – szinte egyáltalán nem tudunk róluk beszélni. Gerold László az Újvidéki Színház Urbán András rendezte Bánk bán című előadását és Böndör Pál Bender & Tsa című kötetéről szólt az egybegyűlteknek, Végel László egy anekdotát osztott meg az est vendégeivel, akiknek ezt követően korábbi írásaiból olvasott fel részleteket, Danyi Zoltán pedig az évnek a számára legfontosabb eseményeit sorolta fel, beleértve a kulturális eseményeket és a személyes élményeket is.
Az évértékelést követően bemutatkozott a Napló Kör új képzőművészeti rovata, amelyben Tolnai Ottó egy alkalmi tárlatvezetésre invitálta a közönséget, visszaemlékezve a Kalapdoboz c. könyve zentai bemutatójára, amelyen először találkozott Sáfrány Louvre c. alkotásával, amelyről az est folyamán részletesen is beszélt az egybegyűlteknek, majd a találkozó harmadik részében előbb Bódis Gábor olvasta fel a Második nyilvánosság Facebook-közösség által kiváltott közéleti vitára vonatkozó véleményét, kiemelve, a Második nyilvánosság – ahogyan fogalmazott – a legjobb dolog, ami történhetett velünk a XXI. század második évtizedének közepén, majd a kör jelenlévő tagjai is ismertették az ezzel kapcsolatos véleményüket, akik közül valamennyien egyetértettek abban, hogy a Második nyilvánosság rendkívül fontos szerepet tölthet be a vajdasági magyarság életében, éppen ezért a Facebook-közösségnek nemcsak a súlya óriási, hanem a felelőssége is. Az est zárásaként az egybegyűltek is megoszthatták gondolataikat a Napló Kör tagjaival és a közönség soraiban helyet foglalókkal.
H. G.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!