A magyarkanizsai piacon 12, főleg horgosi termelő vette át csütörtökön a Kanizsai Kosár felirattal ellátott táblát, ami az általuk forgalmazott mezőgazdasági terményekre hívja fel a vásárlók figyelmét és arra ösztönzi őket, hogy elsősorban azokat vásárolják meg.
A Meta Terra civil szervezet a község őstermelőit támogató projektje ezzel a megvalósítás fázisába érkezett. A projekthez egyelőre csak a zöldség- és gyümölcstermesztők csatlakoztak, akik abban reménykednek, hogy a vevők a jövőben elsősorban tőlük, nem pedig az ismeretlen helyről származó, bizonytalan eredetű portékát árusító viszonteladóktól vásárolnak majd. A projekthez, a civil szervezet felhívására, önként és ingyenesen csatlakozhattak azok a termelők, akik fantáziát láttak a dologban, és úgy értékelték, hogy a projekthez való csatlakozásukkal, ha csak egy kis lépéssel is, de közelebb kerülnek a vásárlókhoz, ugyanakkor lépéselőnyre tehetnek szert a viszonteladókkal szemben, akiknek ugyan gyakran olcsóbb, de silányabb is a portékájuk.
A szinte csak fiatalokból verbuvált Meta Terra civil szervezet azért döntött éppen ennek, a környékünkben egyedülállónak nevezhető projektnek a felvállalása mellett, mert alapvető célkitűzései között történetesen az egészséges táplálkozás, ebből eredően az egészséges, helyi élelmiszerek népszerűsítése, a környezetbarát életvitel és környezettudatos viselkedés szerepel. A csoport kezdeményezése kedvező visszhangra talált úgy a termelők, mint a vásárlók körében, bár sokan még mindig nem tudnak létezéséről. Bizonyos időnek nyilván el kell telnie ahhoz, hogy mindenki felismerje benne a saját lehetőségeit, a vásárlók esetében pedig szemléletváltásra lesz szükség ahhoz, hogy a helyi termékeket a jövőben előnyben részesítsék.
A Kanizsai Kosár jelzést megkapott első 12 termelő már évek, évtizedek óta árul a piacon és rendre azt tapasztalja, hogy a vásárlóerő csökkenésével a vevők java része elsősorban azt nézi, melyik termény az olcsóbb, nem pedig azt, melyik a jobb, az egészségesebb. Az emberek zöme akár pár dináros különbség esetén is az olcsóbb, kétes értékű árut vásárolja meg, nem törődve azzal, hogy végül milyen minőségű, ízű, kinézetű étel kerül abból az asztalra. Éppen ezt a szemléletet kívánja megváltoztatni a Meta Terra akciója, legalábbis azoknál, akik megtehetik, hogy a piaci vásárláskor a minőséget, ne pedig az árat helyezzék előnybe.
A Kanizsai Kosár jelzéseket a Meta Terra civil szervezet képviseletében Halász Mónika adta át a termelőknek, akik egyúttal a tábla jogos használatáról szóló szerződést is aláírták.
- A Kanizsai Kosár jelzést természetesen csak az általunk is ellenőrzötten saját, megfelelő minőségű árujukat árusító termelők kaphatták meg. A jelzés viselőinél a jövőben is végzünk szúrópróba-szerű bevizsgálásokat, hisz a piacra hozott portékának nem csak most, hanem a jövőben is mindig megfelelő minőségűnek kell lennie. A tojást, húst vagy tejtermékeket árusító termelőket egyelőre nem kapcsolhattuk be, mert esetükben a törvényes előírások ezt ilyen egyszerűen nem teszik lehetővé. Civil szervezetünk most azon dolgozik, hogy a kevésbé ráérő, munkaviszonyban lévő háziasszonyok részére felállítson egy internetes bevásárló rendszert, melynek révén a hét egy-két adott napján a Kanizsai Kosár terményjelzést viselőknél számítógépen megrendelt portékát, „kosárba” összeállítva, átvehessék anélkül, hogy azért külön kimennének a piacra. Bízunk benne, hogy ez a próbálkozásunk is sikerrel jár majd. A Kanizsai Kosár jelzés tulajdonosai emellett a piaci elárusítóhely éves bérleti díjából is kedvezményre számíthatnak, hiszen már felvettük a kapcsolatot a piacot üzemeltető közvállalattal, amely hajlandóságot mutat egy ilyen kedvezmény bevezetésére – nyilatkozta Halász Mónika.
A Kanizsai Kosár projektje folytatódik tovább, hiszen a következő lépésben a Meta Terra a község kisiparosait, kézműveseit és azokat a vállalkozókat szeretné bekapcsolni az akcióba, akik részben vagy teljesen a községben működő piacokra dolgoznak, ott árulják portékájukat. Belőlük is sok van, remélhetőleg ők is legalább olyan érdeklődést tanúsítanak majd a kezdeményezés iránt, mint a zöldség- és gyümölcstermesztők.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!