Vajdaság
Beretka Katinka: Senki kezében nem vagyok bábu
Lemondott az MNT Végrehajtó Bizottságának tagságáról
Betűméret:             

Beretka Katinka az MNT VB-tagságról való lemondását azzal indokolta, hogy mellőzték és többször kihagyták a fontos döntések meghozatalából. Az előző összetételű MNT-ben a hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsos, a jelenlegiben pedig a Végrehajtó Bizottságnak tagja volt.

Dr. Beretka Katinka, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja május 25-én adta be lemondását, a tanács június 10-ei ülésén szakmai okokkal indokolta távozását. „Lemondásom személyes, elsődleges oka szakmai jellegű, mivel a Végrehajtó Bizottság tagjaként, az MNT legszűkebb testületének tagjaként nem volt belátásom a különböző szakmai, stratégiai pontok lebonyolításába, a különböző döntések előkészítésébe, illetve végrehajtásába” – mondta dr. Beretka Katinka.

A VB távozó tagja nehezményezte, hogy alkotmányjogászként a jogi, szakmai kérdések megvitatásából kihagyták, a legtöbb stratégiai programról pedig sokakhoz hasonlóan csupán a sajtóból értesült. A VB ex-tagja doktori tanulmányai során többek között a kisebbségi autonómiával foglalkozott, viszont az idén kialakításra kerülő kisebbségügyi akcióterv, illetve a 23. tárgyalási fejezet kapcsán nyitott konzultációba szintén nem vonták be – sorolta lemondásának okait a jogász. „Nem tudom a nevem adni olyan döntésekhez, amelyeket nem látok át teljes egészében, illetve amelyekkel bizonyos esetekben jogilag nem értettem egyet” – jelentette ki Beretka Katinka, aki szerint a VB-tagjaként ilyen módon a vajdasági magyarság előtt megkérdőjeleződött a szakmai integritása, sőt az egész Végrehajtó Bizottság integritása is, ezért jobbnak látta, hogy lemondjon az MNT-ben betöltött funkcióról, ellenben a képviselői posztját megtartotta.

Beretka Katika cáfolta, hogy dr. Korhecz Tamás vagy Pásztor István, esetleg Hajnal Jenő „utasítására” hozta volna meg döntését. „Senki kezében nem vagyok bábu” – jelentette ki Beretka Katinka. A dr. Korhecz Tamáshoz fűződő viszonyáról a képviselőnő elmondta, hogy az MNT volt elnöke hívta haza pályakezdőként Budapestről, valamint támogatta őt szakmai előmenetelében, mentora volt doktori tanulmányai alatt, jelenleg Korhecz tanársegédjeként dolgozik, ellenben hangsúlyozta, nem a Korhecz körül a közelmúltban kialakult politikai feszültség miatt mond le tisztségéről.

„Tamás emberének lenni – ahogyan elmondása szerint bizalmi körökben nevezik Beretkát –, azt jelentette számomra az elmúlt hónapok során, hogy a következő összetételű MNT vezetősége iránti lojalitásomat, szakértelmemet, esetenként jóindulatomat is megkérdőjelezték” – mondta a VB volt tagja, akinek éppen ezért nehézséget okozott az MNT jelenlegi elnöke és a mentora közötti feszültségek közepette mindkét elvárásnak megfelelni.

A tanács tagjaihoz fordulva kiemelte: „Az egység látszatára való törekvés nem elég, az egységet kellene, hogy képviseljük a vajdasági magyarság körében, ezért nem tudok azonosulni azzal a filozófiával, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van”. Beretka Katinka elmondása szerint mindig kiállt amellett, hogy a jogi hiba, legyen az anyagi vagy formai, mindig hiba. „Döntésemet akkor hoztam meg, amikor zárt ajtók mögött arról akartak meggyőzni, hogy a számomra jogszerű álláspont nem biztos, hogy a Végrehajtó Bizottság által elfogadható állásponttal egyenlő, és igyekezzek inkább az utóbbit képviselni” – mondta el a képviselőnő.

Beretka Katinka Hajnal Jenőnek a VB újraválasztásakor nyújtotta be lemondását, ugyanis már ezzel a döntéssel sem értett egyet, amint fogalmazott: az újraválasztás ugyan törvényileg megoldható volt, de a törvény szellemével ellentétes. Emlékeztetőül: az MNT áprilisi ülésén Hajnal Jenő, a tanács elnöke, bejelentette, hogy alaki-jogi tévedésnek nevezett mulasztások miatt megszűnt az MNT Végrehajtó Bizottságának megbízatása, majd lemondott Lovas Ildikó, a VB tagja, a következő hónapban pedig dr. Beretka Katinka is beadta lemondását.

„Legyenek tisztában mindannyian azzal, hogy nincs szebb vagy jobb állásajánlatom ennél, két héttel a 30. születésnapom előtt egy olyan döntés és változás előtt állok, amikor valójában a családom segítségére fogok támaszkodni” – tette hozzá Beretka.

„Nem lehet szebb munka egy vajdasági magyar alkotmányjogásznak, mint ebben az épületben, a Magyar Nemzeti Tanácsban szolgálni a közösséget, ezért jöttem haza Budapestről, azonban ezért is megyek el most erről a munkahelyről, ugyanis szolgálni akarom a közösséget úgy, ahogy a legjobban tudom, és nem érdemtelenül a háttérbe szorítva szemlélni az eseményeket” – zárta indoklását dr. Beretka Katika, a Végrehajtó Bizottság távozó tagja.

A Magyar Nemzeti Tanács július 10-én Végrehajtó Bizottságba a megüresedett helyekre Petkovics Márta tanárt és Madarász Gyula építőmérnököt választotta.

Basity Gréta

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A 29 perc a 29 áldozatért elnevezésű akció keretében Újvidéken és Szerbia más városaiban tisztelettel adóztak azon áldozatok emléke előtt, akik az újvidéki, az ariljei és a cetinjei tragédiában vesztettél életüket. Az összesen 29 áldozatra 29 percen át emlékeztek, minden áldozatra egy percet szánva. Újvidéken a...
2025. JANUÁR 3.
[ 14:01 ]
Szabadka polgármestere a minap a városban működő két egyetemi kar dékánját "bitangnak" titulálta, amiért támogatták a tiltakozó diákokat. A polgármester egyúttal felszólította az Közgazdasági Kar és az Építőmérnöki Kar dékánjait, hogy az ortodox karácsonyig mondjanak le, mivel állítása szerint...
2025. JANUÁR 2.
[ 17:34 ]
Pontosan két hónappal ezelőtt történt az újvidéki tragédia, amikor a vasútállomás leszakadó előtetője 17 embert temetett maga alá. Tizennégyen azonnal meghaltak, egy személy később halt bele sérüléseibe, kettőt pedig a mai napig a Vajdasági Klinikai Központ intenzív osztályán ápolnak. Az újvidékiek ma 11 óra 52...
2025. JANUÁR 1.
[ 19:11 ]
Beolvasás folyamatban