Vajdaság
Kasza József: A VMSZ irányvonala ellentétes az elveimmel
Betűméret:             

Ha a Vajdasági Magyar Szövetségre (VMSZ) tekintek, azt látom, hogy a irányultsága ellentétben áll az elveimmel. Nem fogadom el azt, hogy harcolok egy rendszer megváltozásáért, másnap pedig megcsókolom és megölelem a megdöntött rendszer képviselőit – jelentette ki Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség egyik alapítója és sokévi elnöke, Szabadka egykori polgármestere, a szerbiai kormány alelnöke az októberi változásokat követően a Subotičke novine szabadkai hetilapnak adott interjújában.

Kasza József politikai nyugdíjba vonulásáról szólva azt mondta, kölcsönösen nem tud egyetérteni ő a politikával, illetve a politika vele. „Nem tudom tolerálni a demokrácia megszüntetését úgy, hogy eliminálják egy pártnak azokat a tagjait, akik nem ugyanazt gondolják, mint a király és a királynő, ugyanis a mai VMSZ-nek van királya és királynője, illetve hercege és természetesen gyalogosai is. A médiumokat pártsajtóvá alakítja, az emberek viszont nem annyira tanulatlanok, hogy ne lássák, a Magyar Szó és a Pannon TV a VMSZ szócsövévé vált. A Pannont azonban arra a esetre alapították, ha privatizálásra kerül a Szabadkai Rádió, s így a magyar szerkesztőségnek módja legyen az objektív tájékoztatásra, ne pedig egy meghatározott párt szócsöve legyen” – fogalmazott az interjúban Kasza Jószef.

Arra a kérdésre, hogy eszerint az ő idejében szabadabb volt-e a média, Kasza azt válaszolta, egyetlen újságíró sem vádolhatja meg azzal, hogy kérte, valamit olyat írjon, amit ő vagy a párt diktált. „A párt nem avatkozott be a szerkesztéspolitikába, mint ahogyan az ma történik, és ami még rosszabb, az újságírók esetében öncenzúráról beszélgetünk, mert ha nem az aktuális nomenklatúra szája íze szerint írnak, megrövidítik őket pénzügyileg, vagy elveszítik a munkahelyüket” – fejtette ki véleményét az egykori VMSZ-elnök. A médiaprivatizáció kapcsán megjegyezte, ez nagyon nehéz lesz, mert nem nőttünk fel még ahhoz, hogy a tulajdonosok szabad sajtót működtessenek, és ne saját érdekeiket tartsák szem előtt, de ennek ellenére szerinte lehetséges a megoldás.

A jelenlegi szabadkai hatalomnak felrótta, hogy nem foglalkozik alapvető problémák megoldásával, s azt mondta, a VMSZ sokáig hallgatott például a Népszínház épületének problémájáról a vajdasági parlamentben és kormányon belül, „most pedig kiveszik a naftalinból azokat az ötleteket, amelyet mandátumom idején én találtam ki”. Megjegyezte, nem a saját érdemeit kívánja kiemelni, hanem a jelenlegi hatalmat bírálja, mert szerinte a VMSZ az a párt, amelynek meg kellene oldania Szabadka problémáit.

„A Magyar Nemzeti Tanácsban egy csomó tanácsadói testületet alkotnak, most kezdődik a kidolgozása valamilyen stratégiának a foglalkoztatás és iskoláztatás problémájának megoldására, egyszóval a magyarságnak a szülőföldön való megmaradására. Számos egyetemet végzett fiatalunk van, nagyszerű ifjúságunk van, de őket sehol nem kapcsolják be a vezetésbe, a VMSZ és az MNT szerveiben szinte nincs iskolázott káder, tudományok doktora, és ez probléma” – fejtegette Kasza, s elmondta, egészségi állapota akadályozza meg abban, hogy teljes erővel részt vegyen a politikában.

Az Agrobank-ügy kapcsán elmondta, még mindig folyamatban van az ellene folyó, 2012-ben indult eljárás, és szerinte még messze van a lezárástól, mert a négy vádiratban 32 vádlott neve szerepel. „Esetemben a vád inkább politikai természetű, ugyanis a szabadkai fiókintézetnek nem volt hatása a több millió dináros hitelek odaítélésére, minden döntés Belgrádban született” – fűzte hozzá.

Beszélt továbbá a Magyarország által a vajdasági magyar vállalkozóknak odaítélendő gazdaságfejlesztő hitelről is. Szavai szerint a közvélemény felháborodása miatt Orbán Viktor magyar miniszterelnök leállította ezt a folyamatot, de a napokban kijelentette, hogy mégis kiosztják majd a hiteleszközöket.

Ugyanakkor elmondta, szerinte csak pénzkidobás a magyar–szerb határra tervezett kerítés felépítése, mert ez nem fogja feltartóztatni a migránsokat. „Azt kell mondanom, semmiképpen sem tudom elfogadnia a kerítésépítést a 21. században” – szögezte le, majd hozzáfűzte, a bevándorlás problémája miatt szerinte Pásztor Istvánnak mint a tartományi parlament elnökének már korábban reagálnia kellett volna, azt követelve a szerb államtól és az illetékes szervektől, hogy védjék meg az országhatárokat. „Főleg mivel gyakran kapcsolatban van Magyarországgal, időben kérhette volna tőlük, hogy az Európai Unióban (EU) a megfelelő módon közelítsék meg ennek a problémának a megoldását” – fűzte hozzá interjújában Kasza József.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szerb sajtójelentések szerint éhségsztrájkba kezdett az őrizetben lévő Goran Vesić, korábbi miniszter. A média arra emlékeztet, hogy az újvidéki felső ügyészség 13 ember letartóztatását rendelte el a vasútállomáson november 1-jén történt tragédia miatt, és a letartóztatottak között van Goran Vesić, korábbi...
2024. NOVEMBER 22.
[ 17:09 ]
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (Matehetsz) szakmai vezetésével megvalósuló TESLA projekt keretében egy nemzetközi, hibrid módon megszervezett kerekasztal-beszélgetést tartottak november 22-én, pénteken a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon (MTTK). A téma az iskolai lemorzsolódás megelőzésére...
2024. NOVEMBER 22.
[ 16:43 ]
A tartományi kormány mai ülésén elfogadta a 2025-ös évre vonatkozó költségvetés tervezetét, amely 69,4 milliárd dinárt tesz ki. A költségvetési javaslatot továbbították a tartományi parlamentnek megvitatásra és elfogadásra. Az ülésen döntés született arról is, hogy 13 millió dinárt különítenek el a Bács...
2024. NOVEMBER 22.
[ 13:33 ]
Beolvasás folyamatban