Magyarkanizsán ma, Szegeden néhány nappal ezelőtt adták át az új folyami, személyforgalmi határátkelőhelyeket, amelyek magyar–szerb IPA határon átívelő projektum keretében jöttek létre, mintegy 1,5 millió eurós keretösszegből.
Az illetékesek a személyforgalom, illetve a turizmus fellendülése mellett a teherforgalom intenzívebbé válására is számítanak a július 31-én záruló projektum hatására.
Csókási Eszter, a projektum megvalósításában vezető szerepet betöltő partner, a DKMT Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség igazgatója Magyarkanizsán újságíróknak nyilatkozva elmondta: a projektum az utóbbi két évben valósult meg, keretében öt partner működött együtt nagyon hatékonyan.
Átfogó tanulmányt készítettek a közlekedési infrastruktúráról, szerb és magyar nyelvtanfolyamokat szerveztek Szerbia és Magyarország határrendőreinek, továbbá információs napon tájékoztattak a Tisza által biztosított lehetőségekről.
Közlése szerint, amellett, hogy a szükséges önrészt biztosította a szerb fél számára, a vajdasági kormány koordinálta a Tisza nemzetközi hajóúttá nyilvánítását is, ez a lobbizás pedig annyira hatékony volt, hogy a szerb és a magyar kormány július eleji együttes kormányülésén aláírták az erre vonatkozó szándéknyilatkozatot, majd már a szerbiai és a magyarországi illetékes tárcák is egyeztettek. Jelenleg ugyanis a Duna számít nemzetközi, a Tisza pedig nemzeti hajóútvonalnak, azzal, hogy Magyarország és Szerbia korábbi megállapodása alapján e két ország már évtizedek óta kölcsönös kereskedelmet valósíthat meg a Tiszán is.
A projektum végrehajtói azt szeretnék, ha fellendülne a teherszállítás a folyón, annál is inkább, mert a vízi szállítás a legolcsóbb és leginkább környezetbarát teherszállítási mód, s a kilencvenes évekig jelentős áruforgalom valósult meg ezek az útvonalon. Szeretnék továbbá, hogy a turizmus is felfedezze magának a Tiszának ezt a szakaszát, jelenleg ugyanis olyan gyér az ilyen jellegű hajóforgalom, hogy a szerb határrendészet nem látja értelmét annak, hogy az átkelőnél állandóan állomásozzanak határőrök.
A projektum keretében Szeged központjában úszó objektumon alakították ki a személyforgalmi vízi határátkelőhelyet, illetve felújították a parti infrastruktúrát, erre 271 ezer eurót a projektumból, a többi szükséges eszközt pedig a magyarországi belügyminisztérium költségvetéséből biztosítottak. Az illetékes szóvivő Szegeden újságíróknak nyilatkozva ma közölte: az új vízi objektumban helyet kaptak mindazok a szervek, amelyeknek a munkája elengedhetetlen ahhoz, hogy teljes körű határellenőrzést folytassanak le a személyforgalom esetében.
A megvalósítás még nem ért véget, a ma átadott magyarkanizsai objektumokon a napokban még munkálatokat folytatnak, továbbá a szegedi úgynevezett medencés teherforgalmi átkelőhely felújításának befejezése, illetve a kikötő bevezető szakaszának iszaptalanítása az elkövetkezőkben fejeződik be.
A projektum a Tartományi Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkársággal, a magyarországi DKMT Eurorégiós Fejlesztési Ügynökséggel, a magyarországi Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósággal (Ativizig), a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitánysággal, valamint Magyarkanizsa Község képviselő-testületével partnerségben valósult meg.
Rizsányi Attila





Nincs hozzászólás. Legyen az első!