Alig két órával Bojan Pajtić tartományi kormányfő tegnapi látogatását követően munkatársai kíséretében Magyarkanizsára érkezett Kori Udovički, a szerb kormány alelnöke, államigazgatási és önkormányzati miniszter is.
A miniszter-asszony délelőtt Szabadkán részt vett az észak-bácskai közigazgatási körzet tanácsának ülésén, délután pedig megbeszéléseket folytatott a határrendészet vezetőivel, majd látogatást tett a magyarkanizsai vásártéren a migránsoknak kialakított pihenőközpontban is.
- Elégedetten látom, hogy a helyi önkormányzatok, az állam és a civil társadalom szintjén is meg lehet találni a megoldást, ha azt akarjuk. Sokáig éltem külföldön és nehéz szívvel hallgattam, ahogyan Szerbiát elmarasztalják és megbélyegzik. Azt hiszem most büszkék lehetünk Szerbia válaszára, amit erre az egész Európát érintő válsághelyzetre adott – nyilatkozta Kori Udovički a pihenőközpontban rögtönzött sajtótájékoztatón.
A szerb kormányalelnök ezután a magyarkanizsai városháza dísztermében részt vett az észak-bánáti közigazgatási körzet tanácsának ülésén is, amelynek napirendjén a közigazgatás reformja és a menekültügy kezelése szerepelt. A mintegy kétórás megbeszélésen megjelentek a körzethez tartozó mind a hat község képviselői is.
A tanácsülést követő sajtótájékoztatón Bimbó Mihály, Magyarkanizsa polgármestere megköszönte a miniszter asszony látogatását és a migránsgondok megoldásának megkönnyítésére tett ígéretét. Úgy ítélte meg, hogy a körzeti tanácskozás is igen sikeres volt, hiszen az önkormányzatok első kézből hívhatták fel az illetékesek figyelmét azokra a problémákra, amelyek megoldása a közigazgatási reformok végrehajtása során akadályokba ütközhet.
Nikola Lukač, az észak-bánáti körzet vezetője elmondta, hogy ez az első alkalom, hogy a tanács ülésére a körzet székhelyén kívül került sor, de ezt a gyakorlatot az észak-bánáti közigazgatási körzet a jövőben folytatni fogja.
- A közigazgatás reformja nehéz dolog, nem kis gondot jelent az önkormányzatoknak, a miniszter-asszony azonban rámutatott arra, milyen irányban haladnak a reformok, hogy a végén olyan közigazgatása legyen az országnak, ami az eddigiekhez képest sokkal inkább polgáraink életvitelének a javítását szolgálja – mondta a körzetvezető.
A közigazgatás reformjával kapcsolatban Kori Udovički úgy véli, az egyik legfontosabb lépés a Felügyelőségekről szóló törvény meghozatala.
- Ezen a téren nagyon sok a gond. A felügyelőségek tevékenységéből gyakran hiányzik a racionalizáció, annál nagyobb viszont a bizonytalanság, hiszen nehéz eldönteni, hogy mit tegyünk, amikor egyrészt nincs elég felügyelő, újakat kellene alkalmazni, a tendencia viszont az, hogy tovább csökkentsük a foglalkoztatottak számát. Ezt csakis úgy oldhatjuk meg, ha döntünk, mi az, amit prioritásként kezelnünk és mi az, amit bizonyos szintig leépíthetünk. A felügyelőség mindenképpen kiemelt fejlesztésként szerepel a reformokban, mert egyébként feleslegesen hozzuk meg a törvényt. A munkamódszerünkön, szervezési rendszerünkön kell mindenekelőtt változtatnunk és együtt kell működnünk a reformok végrehajtása során. Oda kell figyelnünk a polgárok elvárásaira, amelyekre a helyi önkormányzatoknak kell megoldást kínálniuk, az önkormányzatoknak viszont a felsőbb szervek irányába kellene megoldási javaslatokat tenniük, hogy aztán közösen a polgároknak leginkább elfogadható megoldások szülessenek a közigazgatás működéséből eredő problémáikra – nyilatkozta Kori Udovički kormányalelnök, államigazgatási és önkormányzati miniszter a magyarkanizsai tanácskozást követő sajtótájékoztatón.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!