Befejeződött a szerb parlament Mezőgazdasági Bizottságának két napig tartó ülése. A Topolya melletti Brindza tanyán megtartott összejövetel napirendjén szerepelt a készülő kistermelői rendelet, valamint a mezőgazdasági termelők járulékfizetési kötelességére vonatkozó rendelet javaslatának megtárgyalása is.
Pénteken a jelenlévők először meghallgatták a Mezőgazdasági Minisztérium jelentését a 2014-es év III. negyedévének munkájáról. Ezt követően az egyszerűsített jogszabályi keretrendszerről tanácskoztak, amit csak kistermelői rendeletként emlegetnek, és ami a kistermelők régiókon belüli értékesítését segítené elő.
Fremond Árpád, a Mezőgazdasági Bizottság alelnöke elmondta, hogy a rendelet még nem készült el teljes egészében, de október elején már várhatóan nyilvános lesz a javaslat. Amennyiben elfogadják, az sokban megkönnyíti majd a kistermelők helyzetét, hiszen legálisan értékesíthetik majd különféle mezőgazdasági termékeiket.
Juhász Attila, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára tagja annak a munkacsoportnak, mely a mezőgazdasági termelők nyugdíjbiztosítási-járulék fizetési kötelességére vonatkozó rendelet kidolgozásával lett megbízva. Az államtitkár a napirendi pont tárgyalásakor szakmai alapossággal ismertette a terepi szituációt, valamint a lehetséges megoldásokat és javaslatokat is szakmailag megindokolta. Elmondta, hogy a témában a pénzügyminisztérium, valamint a munkaügyi és szociális minisztériumnak is vannak illetékességei, ezért egy hosszan tartó egyeztetési folyamatra volt szükség.
Megállapítható azonban, hogy végül egy méltányos javaslat van kialakulóban, melynek lényege, hogy a termelő az általa művelt földterület nagysága, illetve, hogy egy-egy földműves háztartás a gazdasági ereje alapján meghatározott járulék fizetésére lesz majd kötelezhető. A két hektárnál kisebb területek birtokosait pedig valószínűleg felmentik majd a járulék fizetésének kötelezettsége alól.
Az államtitkár áttörésnek nevezte a mezőgazdasági termelők kötelező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékával kapcsolatos fejleményeket. A jelenlegi szabályozás szerint a mezőgazdasági termelőknek éves szinten mintegy 100 ezer dinárt kell befizetni nyugdíj- és egészségügyi járulék gyanánt, valamint a kisgazdaságok kötelező biztosítására. Mindezt most még attól függetlenül, hogy mekkora területen gazdálkodnak. Juhász szerint az érintett minisztériumok lényegében már egyetértésre jutottak a tervezetcsomaggal kapcsolatban.
Fremond Árpád a témával kapcsolatban azt is elmondta, hogy a záradékok közé bekerült az is, hogy a bizottság elvárja, hogy mielőbb változzon a nyugdíjbiztosításról és a járulékokról szóló törtvény, az adóhivataltól azt kérik, hogy az érintett termelők esetében szüntesse meg a kény szermegfizettetéseket, illetve a betáblázásokat.
Marijan Rističević, a bizottság elnöke az ülést követő nyilatkozatában elégedettségét fejezte ki az ott elhangzottakkal kapcsolatban. A civil szervezetek képviselői is számos konstruktív javaslattal álltak elő, Rističević szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor a helyszín is hozzájárul ahhoz, hogy a termelők meghívott képviselői bátrabban kifejtik véleményüket.
Major Ferenc, a Szerbiai Sertéstenyésztő Egyesületek Szövetségének elnöke, Mikuska Csaba a Topolyai Sertéstenyésztők Egyesületének elnöke, valamint Szabó Szabados Szilvia, a Községi Fejlesztési Társulás szakmunkatársa egyaránt úgy vélte, hogy hasznos volt részt venni az összejövetelen, emellett pedig külön értékelni kell a gesztust, hogy a bizottság vidéki helyszíneken is ülésezik, ahol a termelők közvetlenül tájékozódhatnak a felmerülő problémákról.
Fremond Árpád azt is elmondta, hogy a tervek szerint a bizottság október elején esedékes ülésére meghívják majd Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert. Felmerült az is, hogy a szerb és a magyar parlament mezőgazdasági bizottságai egy közös ülést tartanának, a magyar fél ugyanis kifejezte abbéli szándékát, hogy az EU csatlakozási folyamat során a magyar tapasztalatok átadásával segítene Szerbiának.
Tóth Péter



Nincs hozzászólás. Legyen az első!