Orom helyi közössége 1965-ben alakult meg. Azóta a falu sokat fejlődött, és a nehézségek ellenére ma is folyamatos fejlődésen megy keresztül. Igaz, a hivatalosan mintegy 1900 lakosú kis faluban állandóan csökken a lakosság száma, ami a hozzá tartozó két településen, Völgyesen és Újfaluban talán még kifejezettebb, a helyi közösség tanácsa azonban, amelynek élén immár 15 éve Lékó Róbert áll, mindent elkövet, hogy az ott élőknek, az otthon maradottaknak élhető környezetet biztosítson. Ennek alapjait a helyi járulék eszközeiből biztosítja a falu, de még legalább annyit tud beruházásokra fordítani a sikeres pályázatok révén. Igazolta ezt az a mintegy 15 perces kisfilm is, amelyet a magyarkanizsai Info Televízió készített a falu múltjáról és jelenéről, amit e helybeliek a Kultúrotthon nagytermében péntek este megtartott falunapi ünnepi műsor keretében láthattak először.
A kisfilmet követően Lékó Róbert köszöntötte a megjelenteket, közöttük a községi önkormányzat képviselőit, a magyarországi Kőröstarcsa testvértelepülés valamint Kúnfehértó küldöttségét, a község többi települése, továbbá a szomszédos Békova és Csantavér delegációját, a megjelent intézmények és a civil szervezetek vezetőit. Megköszönte a mindenkori faluelnökök, a helyi közösségi és felsőbb szintű képviselők, az oromi intézmények és civil szervezetek odaadását, a polgárok összefogását és segítőkészségét, ami nélkül a fejlődést nem lehetett volna biztosítani. Köszöntője után a falu óvodásai és általános iskolásai valamint a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület műkedvelői léptek színpadra.
– Fejlesztési programjaink sorában kiemelkedő helyen szerepel az utcák aszfaltozása. A tartományi illetve köztársasági pénzeket, de saját bevételeink legnagyobb hányadát is erre fordítjuk, és hamarosan elmondhatjuk, hogy minden utcánk aszfaltozott lesz, úgyhogy a jövőben már csak a két, hozzánk tartozó település utcáinak rendezésére illetve a legrégebben kiaszfaltozott és már igencsak elhasználódott utak felújítására kell koncentrálnunk – mondta el kérésünkre Lékó Róbert, a falu első embere. – Folyamatosan rendezzük a határutakat is, a Tisza-Palics csatornán új hidat sikerült kiépítenünk, hogy termelőinknek ne kelljen 7-8 kilométeres kerülőutat megtenniük ahhoz, hogy eljussanak a csatorna túloldalán lévő földjeikhez. Újítjuk a csapadékelvezető árkokat, felújítottuk az orvosi rendelő épületét és hozzájárultunk templomunk illetve a tűzoltó otthon felújításához is, egyetlen megmaradt szélmalmunkon pedig kicseréltük a tetőt. Működik és nagyon közkedvelt a medencénk, ahol színes programokkal várjuk a fürdőzőket, de 23 állandó civil szervezeti vagy helyi közösségi programmal is büszkélkedhetünk, amelyeket tömegesen látogatnak a falubeliek és a környékről érkezők. A falunk központját sok éven át elcsúfító bakterházat lebontottuk, a helyén tetszetős kis parkot alakítottunk ki. Kiváló kapcsolatokat ápolunk a helyi oktatási intézményekkel és civil szervezeteinkkel is, utóbbiak közül kilencet anyagi támogatásban is részesítünk. Odafigyelünk az egyre csökkenő, de még mindig létező oromi tanyavilágban élőkre is, a feléjük vezető utakat igyekszünk alkalmassá tenni a közlekedésre az év minden időszakában. A munkahelyteremtés nálunk is nehézkesen megy, ezért sok oromi és környékbeli fiatal a külföldi munkavállalás mellett döntött, de bízunk benne, hogy előbb-utóbb visszatérnek majd falujukba, mi pedig igyekezni fogunk megfelelő életkörülményeket biztosítani számukra. Azok viszont, akik nem mentek el, nem tétlenkednek. Kiváló programjaik mellett például a községi Divac Ifjúsági Alap pályázatán nyert eszközeikből tavaly az általános iskola, idén pedig az óvoda felújításához járultak hozzá, sőt, saját munkájukat is hozzátették, nyilván nem véletlenül, hiszen előbb-utóbb az ő gyermekeik is ezekbe az intézményekbe járnak majd – mondta befejezésül Lékó Róbert.
A falunapi program keretében kézimunka-kiállítás valamint fotó- és dokumentumkiállítás nyílt Orom helyi közösség elmúlt fél évszázadának történéseiből.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!