Ünnepi műsor keretében adták át a Tolerancia Nemzetközi Napján a Tolerancia-díjakat immár kilencedik alkalommal. Az idei díjazottak Svjetlana Timotić, aki a fogyatékkal élő nők és családjuk életkörülményeinek és egészségügyi helyzetének javításáért, jogaik érvényesüléséért, valamint az ellenük irányuló erőszak és diszkrimináció csökkentéséért harcol, Saša Janković köztársasági polgári jogvédő, valamint a Szabadkai Egyházmegye Caritas Szeretetszolgálata, amely tevékenységi körébe tartozik többek között a rászorulók segítése nemzeti, vallási és faji hovatartozástól függetlenül.
Miután egyperces néma csenddel megemlékeztek a párizsi merénylet áldozatairól, a megjelenteket Plohl Edvin, a községi képviselő-testület elnöke köszöntötte, kiemelve, hogy Topolya egy multikulturális, több nemzetiségű közösség. "Azt lehetne mondani, hogy a topolyaiak előnyben vannak, mert beleszülettek egy ilyen környezetbe, ahol az emberek nem egymás mellett, hanem együtt élnek. Mégis a toleranciát gyakorolni kell, a tolerancia megtanulható és meg is kell tanulni, mert a modern társadalom feltétele", hangsúlyozta.
“A törvények nem elegendők ahhoz, hogy biztosítsák a gondolat szabaságát” – idézte Albert Einsteint Egeresi Sándor, a Kék Duna Alapítvány elnöke, aki a tolerancia jelentőségéről szólva elmondta, hogy faji és nemi egyenjogúság tekintetében Vajdaságban már példát tudtunk mutatni. Az együttélés gazdagít bennünket kulturológiai és emberi értelemben egyaránt. Kitért arra is, hogy annak ellenére, ami a világban és Európában történik, továbbra is meg kell tenni azokat a lépéseket, amelyek a tolerancia szellemiségnek a jelentőségét erősítik. A Tolerancia-díj egy presztízs elismeréssé alakult, hiszen Közép-Európában, Szerbiában és Vajdaságban egyedülálló. "Minden demokratikus társadalom alappilére a tolerancia, nem mint üres frázis, hanem mint a reális élet része", mondta többek között, és megköszönte az idei és az előző évek kitüntetettjeinek, hogy saját tekintélyükkel, intézményeik munkájával erősítik a toleráns társadalom kiépítésének fontosságát, és meggyőződését fejezte ki, hogy az országban és a tartományban többségben vannak azok, akik toleráns légkört akarnak kiépíteni.
"A tolerancia a különbözőségek elfogadását jelenti, de vannak olyan dolgok, amelyeket nem tűrhetünk el, ilyen elsősorban az erőszak", emelte ki Saša Janković, Paskó Csaba, a Caritas elnöke pedig a csapatmunka fontosságát hangsúlyozta.
A díjátadót a Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola szavalói és a topolyai Alapfokú Zeneiskola növendékei tették ünnepélyesebbé.
Komáromi Gizella



Nincs hozzászólás. Legyen az első!