Az utolsó pillanatban nyomnák át az állami temetkezési vállalat monopóliumáról szóló határozatot csütörtökön a szabadkai városi képviselő-testület döntéshozatali mechanizmusán. A '90-es években Szabadka utat nyitott a temetkezésben a magánszektornak, így jöhetett létre az állami cég mellett a Funero, Corpus, Urna, Klinócki és más magánvállalatok, amelyek megteremtették a ma ismert temetkezési szertartás olyan elemeit, mint a temetési zene vagy a díszegyenruha hordásának gyakorlata. A szabadkaiak érdekét sérti a most felterjesztett határozat, állítják a magánvállalatok tulajdonosai, akik közös sajtótájékoztatón szólaltak fel a döntés ellen, amely szerintük minden ok nélkül, valós törvényes alapot nélkülözve vissza akarja állítani a piaci monopóliumot a Pogrebno Temetkezési Közvállalat javára számos olyan temetkezési területen, amely eddig szabadon, a piaci törvényszerűségek alapján működött.
Miskolczi József, a Funero temetkezési magánvállalat tulajdonosa szerint a városi határozat nincs összhangban a kommunális tevékenységről szóló törvénnyel, amelyre hivatkozik, ugyanis a törvény temetés alatt csupán a földi maradványok eltemetését vagy a hamvasztást értelmezi. A városi határozat azonban emellett számos kísérő tevékenységet is a városi temetkezési közvállalat kizárólag hatáskörébe helyezné, vagyis monopolhelyzetet teremtene.
Miskolczi szerint amennyiben a határozatot ilyen formában elfogadja a képviselő-testület, annak hatályba lépése napján komoly fennakadások történhetnek a temetkezésben, ugyanis a Pogrebno nincs felkészülve ekkora mennyiségű munkára. Mint mondta, ebben az esetben a vállalatnak legalább 20-25 embert kellene alkalmaznia, miközben a közszférában létszámstop van hatályban, illetve több tízezer eurót elkölteni ezeknek az embereknek a felszerelésére. Ráadásul, a vonatkozó törvényt néhány hónapon belül várhatóan módosítják, akkor pedig ezek az emberek ismételten munka nélkül maradnak, hívta fel a figyelmet a magánvállalkozó.
A sajtótájékoztatón jelen volt Mirko Štefković a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia titkára is, aki elmondta, a vagyon-visszaszármaztatás folyamatában ugyan az egyházak visszakapták a temetőket, viszont nem rendelkezhetnek azok felett. Ezzel kapcsolatban a minisztériumtól a törvény rájuk vonatkozó részének tolmácsolását kérték, de nem kaptak választ.
A temetkezési magánvállalkozók módosítási indítványokkal szeretnék korrigálni a határozatot, elejét venni azoknak a következményeknek, amelyeknek levét a temetkezés minőségének csökkenése és az árak növekedése folytán a polgárok innák meg. Miskolczi József elmondta, több képviselő-testületi frakcióval is egyeztetett a témában, végül a Magyar Mozgalom vállalta, hogy benyújtja a módosításokat.
A vállalkozók a csütörtöki ülés előtt nyilvános performance-szal hívják majd fel a figyelmet a határozat számukra elfogadhatatlan pontjaira. Ha a tiltakozás ellenére a határozatot a módosítások nélkül mégis megszavazzák a képviselők, közösen szervezett aláírásgyűjtésbe kezdenek, hiszen a szabadkai polgárok kétharmadát érinti a döntés.
Basity Gréta



Nincs hozzászólás. Legyen az első!