A hétvégén ünnepel Erzsébetlak, a falu betelepítésének jubileumát tartják, ugyanis őseik 150 éve érkeztek ide, a Tisza, a Bega és a Császár-tó ölelésébe. A központi ünnepséget ma ejtették meg.
A szentmise után a falu központjában, a Nemzetközi Kutatóközpont előtt megelevenítették a falu történetét, ugyanis mindegyik nemzet a saját népviseletében, idősebbek, fiatalabbak egyaránt felvonultak - jelképesen bemutatva az ősök idejövetelét.
Ünnepi köszöntőt mondott a falu vezetője, Miroslav Markuš tanácselnök, majd köszöntötte az egybegyűlteket Dušan Šijan, Közép-bánáti körzetvezető.
Utána leleplezték a Kutatóközpont előtt helyet kapott szobrokat, amelyek a júniusban lezajlott nemzetközi szobrásztáborban készültek, valamint a jubileumnak emléket állító emléktáblát. A mesterek közül jelen volt a vonyarcvashegyi Major Lajos és a helybeli Szabó András.
A három szobor a településen ma is létező kenyérkereseti mesterségeket ábrázolja, az alkotások nevet is kaptak: Dančo, a nádvágó, Sanyi, a halász és Zuzka, a földműveléssel foglalkozó, kapáló asszony. Manapság a három mesterség mellett a falusi turizmusban próbálják ki magukat a helybeliek. Természetesen erre a kis településre is jellemző az elvándorlás, sokan külföldön keresnek jobb megélhetést.
A falu monográfiáját író Kalapis Sztoján atya, a falu szülötte elmondta, hogy Erzsébetlakon 1866-ban német családok alakították a kis közösséget, alig három utcányi kis falucskát hoztak létre az első telepesek, utána jöttek az emberek a környező tanyákról, bolgárok és magyarok is, akiknek egyik legnagyobb feladatuk az volt, hogy több mint 20 kilométeres hosszúságban felépítsék a töltést. Az akkori falu egy szigeten alakult ki, lakosai, hogy még jobban megvédjék magukat az árvíztől a falu köré is építettek töltést, ám 1877-ben teljesen megsemmisítette ezt a falut az árvíz, még a töltést is elmosta. Majd csak 1883-ban kezdték újra kialakítani a települést, Bécsből érkezett a dekrétum, utána érkeztek a telepesek, németek, szlovákok, magyarok és bolgárok. Akkor már nagyobbra tervezték a falut, szorgalmas emberek voltak, és a nagy nehézségek ellenére is dolgoztak, és megmaradtak, megóvták mindmáig a települést.
A rendezvénysorozat keretében pénteken egy koncerttel kedveskedtek a helybelieknek, közben a testvértelepülésekről érkezett képviselőkkel is elbeszélgettek a faluvezetők, hogy hogyan is folytatják együttműködésüket a jövőben. Tegnap pedig egy gazdag művelődési műsort láthatott a közönség. A mai közös ebéd után a vendégeknek a falut is bemutatták.
Kónya-Kovács Otília



Nincs hozzászólás. Legyen az első!