Mintegy 110 fiatal vállalkozó illetve vállalkozni szándékozó fiatal vette át tegnap Magyarkanizsán a Prosperitati Alapítvány Startup-képzésének befejezéséről szóló tanúsítványt. A négy szombaton át tartó képzés végigkísérése és sikeres befejezése a feltétele annak, hogy az érdekeltek a Prosperitati támogatásában részesüljenek.
A kezdő vállalkozók illetve vállalkozásban gondolkodók táborában voltak olyanok, akik már néhány éve működnek és vállalkozásuk fejlesztése céljából pályáztak az alapítványnál, de olyanok is, akik előtt csak ezután fogalmazódik meg, hogy tulajdonképpen mibe is akarnak belekezdeni.
„Én az idén nyitottam meg vállalkozásomat, egy faipari, számítógépes vezérlésű CNC-géppel működő szolgáltatást végzek. Régi bútorok restaurálása mellett új elemek kidolgozásával is foglalkozom. Ezen a képzésen olyan ismeretekre tettem szert a vállalkozói jogok és szabályok kapcsán, amelyeket az iskolában nem tanítanak. Olyan kérdésekre is választ kaptam, amelyekről azt sem tudtam, hogy léteznek. Ezzel a tudással felvértezve már merek gondolkodni szolgáltatás-bővítésben, sőt külföldi piacokon való megjelenésben is” - mondta Matijevics Ármin szabadkai vállalkozó.
A Prosperitati Alapítvány a pályázatok második körében írta ki pályázatát a kezdő vállalkozók részére, amire mintegy 150-en jelentkeztek” - nyilatkozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, aki fontosnak tartotta, hogy ott legyen a magyarkanizsai diplomaosztáson. "Ahogyan én első kézből értesültem, a vizsgatesztek jól sikerültek, ami azt jelenti, hogy a képzés is jó volt. A Prosperitati Alapítvány, mint a VMSZ gazdasági és térségfejlesztési programjának a megvalósítója eddig két pályázati körben 15 pályázatot hirdetett meg. Az elmúlt héten az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott budapesti megbeszélésünkön megállapodtunk abban, hogy a második körben pályázók közül további 1100-an kapnak támogatást, ami azt jelenti, hogy a pályázók 80 százaléka, azaz mintegy 2.400 vállalkozás fog vissza nem térítendő támogatásban részesülni, aminek értéke 10 millió euró illetve 1,2 milliárd dinár. Ha azt vesszük, hogy a családi kisvállalkozások mellett nagyobb vállalkozások is részesültek támogatásban, akkor a támogatottak száma jóval nagyobb 2.400-nál. Hamarosan áttekintjük a még lehetséges idei pályázati lehetőségeket is, mivel ebben az évben eddig csak a megengedett eszközkeret 2/3-át használtuk ki, egy harmadot tehát még kioszthatunk. Lehet előre tervezni és gondolkodni azoknak, akik jövőjüket az itthoni vállalkozásokban, az itthon maradásban látják, mert jövőre és 2018-ban is az idei eszközkeret másfélszeresét tudjuk felkínálni a pályázóknak” - hallottuk a VMSZ elnökétől.
A magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény (Cnesa OMI), mint a vajdasági magyar felnőttképzés egyik bástyája, kiváló feltételeket és előadókat biztosított a négyhetes kurzusra.
„Négy szombaton át reggel 8 és délután 4 között voltak nálunk a hallgatók Vajdaság szinte egész területéről. Nekünk ez már a sokadik hasonló képzésünk, hiszen a helyi és környékbeli vállalkozóknak is szerveztünk már ilyen képzéseket, ezért nem volt nehéz megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező helyi előadókat biztosítanunk. Kaszás Judit könyvelő és adótanácsadó minden olyan információt át tudott adni a hallgatóknak, amelyek nélkülözhetetlenek a vállalkozásukhoz, Sarnyai Bajić Tamara pedig a vállalkozásnyitáshoz szükséges jogi tudnivalókkal látta el őket. Nagyon örülünk neki, hogy a hallgatók elégedettek voltak az előadások színvonalával és a kurzus körülményeivel” - mondta Sarnyai Károly, a Cnesa OMI igazgatója.
A fiatalok a képzés során megismerkedhettek vállalkozásuk részletes működésének alapjaival, elsajátították a pályázatírás, az adózás, valamint az üzleti terv kidolgozásának tudnivalóit, de ismereteket szereztek termékeik és szolgáltatásaik értékesítési lehetőségeiről is, akár itthon, akár külföldön.
A kitöltött vizsgateszteket a Prosperitati Alapítvány szakemberei véleményezik majd, és csak azután derül ki, ki és mennyi vissza nem térítendő támogatásban részesülhet az alapítványtól.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!