A község napja alkalmából ma tartotta díszülését a magyarkanizsai községi képviselő-testület.
Az eseményen a község elöljárói mellett képviseltette magát Magyarország belgrádi nagykövetsége, a Szabadkai Magyar Főkonzulátus, a tartományi kormány, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Szövetség, a helyi vállalatok és intézmények és a község helyi közösségeinek, azután Szabadka, Ada, Csóka, Kishegyes és Törökkanizsa önkormányzatának valamint Magyarkanizsa testvérvárosainak a képviselői is. Az ünnepségen megjelent az Észak-bánáti körzet vezetője és a Menekültügyi Főbiztosság vezetője is. A díszülést a Cantilena Kamarakórus fellépése nyitotta meg, majd a megjelentek megtekintettek egy kisfilmet, ami a községben az elmúlt egy év során történteket foglalta össze. Ünnepi beszédet Fejsztámer Róbert polgármester mondott.
“Büszke vagyok, községünkre, büszke vagyok, hogy itt élek, mert érzem az erőt közösségünkben, annak ellenére, hogy gyakran érnek bennünket külső támadások. Közösen sikerülhet túltenni magunkat a nehéz időszakon, annál is inkább, mivel régi és új munkatáraimmal egy dinamikus, fiatalos önkormányzati csapat állt össze.” - mondta egyebek között a polgármester.
A polgármestert követően szerb nyelven Miloš Kravić, a községi képviselő testület szólt az ünneplő jelenlévőkhöz.
A köszöntő szavak után bemutatták a község idei díjazottjait, akiknek Fejsztámer Róbert adta át a nyilvános elismeréseket.
Mint arról tegnap már beszámoltunk, a pénzdíjjal járó Pro Urbe-érdemérmet az idén Lékó Lajos nyugalmazott magyarkanizsai közgazdásznak ítélték oda. Köszönő oklevelet Losoncz Rezső nyugalmazott magyarkanizsai testnevelő tanár, Rózsa Rózsa nyugalmazott magyarkanizsai mestercukrász, az oromi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont valamint az ugyancsak magyarkanizsai Szent Száva Szerb Amatőr Művelődési Egyesület kapott. A díjazottak nevében Lékó Lajos mondott köszönetet.
Ahogyan tavaly, az ünnepi ülésen Felsőzsolca polgármestere, a város önkormányzatának döntése alapján idén is megjutalmazott egy itteni diákot, aki az általános iskola utolsó évében kiváló eredményeket mutatott fel a magyar nyelv ápolása terén. A 100.000 forintos díjat Sárkány Klaudia martonosi diáklány érdemelte ki, aki szeptember óta már a szabadkai Kosztolányi Tehetséggondozó Gimnázium tanulója. Mint kiderült, Klaudia nem csak az anyanyelv, hanem a matematika terén is kiemelkedő teljesítményt mutatott fel.
A díszülést a tóthfausi Tutti gyermekzenekar fellépése tette színesebbé. A Berec Katinka vezette négytagú együttes középkori dalokkal mutatkozott be. Az ünnepi ülést Bárdos Lajos dalaival a Cantilena Kamarakórus zárta.
A Magyarkanizsa eredetét jelző, a Halász téren, a város legmagasabb pontján lévő emlékoszlop koszorúzása 16.30-kor kezdődött. Szerencsére a beharangozott eső akkorra még nem érte el Magyarkanizsát, így a főhajtásra szép, napsütéses, kissé szeles időben kerülhetett sor. Az emlékhelyre, amelyen három nyelven az áll, hogy „Itt született Magyarkanizsa”, elsőként Fejsztámer Róbert polgármester és Nebojša Rakić polgármester-helyettes, majd Magyarország belgrádi nagykövetségének képviseletében Szász Krisztián helyezte el a kegyelet virágait. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Nyilas Leonov Anita és Vajda Attila koszorúzott. A Vajdasági Magyar Szövetség koszorúját Bús Ottó és Újhelyi Nándor helyezték az emlékhelyre. Őket a helyi közösség, a VMSZ községi szervezete, a Szerb Haladó Párt és a Magyar Mozgalom községi szervezete képviselői követték a sorban. A testvérvárosok közül Felsőzsolca, Királyhelmec, Ferencváros, Sepsiszentgyörgy, Nagykanizsa, Kiskunhalas, Tata valamint Tóthkomlós küldöttségei koszorúzták meg az emlékhelyet.
Közvetlenül a koszorúzás után a közeli Dobó Tihamér Képtárban megnyílt a kiskunhalasi származású Lakatos Vince szociofotóiból összeállított kiállítás. Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere a kiállításmegnyitón kihangsúlyozta, hogy ez tulajdonképpen egy bevezető esemény, egy nulladik napi kiállítás, annak a jövő évi programsorozatnak a beharangozója, amelyet 2017-ben a két település testvérvárosi kapcsolatainak 50. évfordulója tiszteletére szerveznek majd. Az 1907-ben Arad mellett született filmes, fotós író és újságíró munkásságát és életútját Szűcs Károly halasi művészettörténész ismertette a megjelentekkel, majd az ugyancsak halasi Juhász Gábor olvasott fel szemelvényeket az alkotó korabeli újságcikkeiből, végül a megjelentek megtekinthették Lakatos Vince Kiskunhalashoz kötődő, Magány című kisfilmjét is.
Magyarkanizsa község napjának ünnepségsorozata holnap este 6 órakor a Művészetek Háza nagyszínpadán, a Kárpát-medencei magyarok zenéje című műsorral folytatódik, majd szombaton este ugyanott és ugyanabban az időben a Tisza Néptáncegyesület 20 éves fennállására szervezett gálaműsorral ér véget.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!