Szélsőségesen szeles időben, de kiváló hangulatban zajlott az első pergető horgászverseny a topolyai tavon. Az erős szél csak a halak kapási kedvét vette el, a versenyzők és a szervezők is láthatóan jól érezték magukat. Az akcióval a tó, illetve környékének védetté nyilvánításának szükségességére is szerették volna felhívni a figyelmet.
Először szerveztek pergető horgászversenyt a Topolyai-tavon. Az első topolyai sporthorgász egyesület 60 évvel ezelőtt alakult, a versennyel a szervezők az évfordulóról is szerettek volna megemlékezni. Annak idején a Topolyai-tó még nem is létezett, hiszen mesterséges tóról, víztározóról van szó, amit a 80-as évek elején alakítottak ki, hogy a környező mezőgazdasági földterületek öntözésére vizet gyűjtsenek. Az egykori horgászok az akkor még halban gazdag Krivajában, illetve annak másik ágában, a Bácsér patakban horgásztak. A Tó Környezetvédő Horgász Egyesület a verseny megszervezésével a tó védelmének szükségességére is szerette volna felhívni a figyelmet. Linder Zoltán, az egyesület elnökségi tagja, egyben a verseny főbírója elmondta, hogy a három évvel ezelőtti megalakuláskor a tó védelmét is célul tűzték ki, szeretnék felgyorsítani a védetté nyilvánítást, aktívan gondot viselnek a környezet védelméről, próbálják az orvhalászatot is megakadályozni, visszaszorítani. Az egyesületnek mára már 617 olyan tagja van, aki nem csak a horgászatot, de a halgazdálkodást és a környezetvédelmet és a környezetgazdálkodást is szívügyének tekinti. A versenyen 70 sporthorgász próbált szerencsét. Vajdaság egész területéről, de Magyarországról és Horvátországból is érkeztek résztvevők.
A pergető horgászversenyt végül a topolyai Baráti Zsolt nyerte meg, az általa kifogott 53 centiméteres csukával. A második helyezett szabadkai Karlo Kopilović 47, a harmadik helyezett szintén szabadkai Dragan Pejić 43 centis csukát fogott. A rendezvény fővédnöke a Capriolo cég volt, melynek jóvoltából az első három helyezett értékes díjakat vehetett át, de minden horgász alkalmi ajándékot kapott. Emellett több vállalkozó, helybeli intézmény és az önkormányzat is támogatta a rendezvény megszervezését.
Az eredményhirdetés előtt a topolyai sporthorgászok egy jelképes hálóégetéssel az orvhalászoknak is üzenni szerettek volna. Vannak ugyanis, akik nyereségvágyból, tiltott módszerekkel próbálják megdézsmálni a tiszta vizéről híres tó halállományát. Az orvhalászok folyamatosan próbálkoznak, a sporthorgászok pedig próbálják megakadályozni a tevékenységüket. Mintegy 6 kilométernyi, orvhalászatra alkalmas hálót szedtek fel a sporthorgászok, amit ez alkalommal el is égettek. A rendezvényt Kislinder Gábor polgármester nyitotta meg, aki az önkormányzat erőfeszítéseiről számolt be a tó védetté nyilvánítása érdekében. Az eredményhirdetéskor Saša Srdić, az önkormányzat környezetvédelmi tanácsosa szintén erről a folyamatról informálta az egybegyűlteket. A rendezvényen számos jeles szakember, ichtiológus és biológus is megjelent. Egyöntetű véleményük szerint a tó státuszának rendezését követően nagyon rövid időn belül igazi horgászparadicsomot lehetne itt kialakítani.
Két évvel ezelőtt kapott új lendületet a Topolyai-tó státusza rendezésének kérdése. A mintegy 500 hektáron fekvő tó és a több mint 2000 hektárnyi völgy védetté nyilvánítását kezdeményezték a horgász- és környezetvédő egyesületek, valamint az önkormányzat. Az első topolyai sporthorgász egyesületet 60 évvel ezelőtt, alapították. Abban az időben még a Krivaja patakban horgásztak. Sajnos az egykori alapítók közül már csak ketten vannak közöttünk, Majláth László és Szalóki Gyula. A 86 éves Majláth László meg is tisztelte a rendezvényt jelenlétével.
Tóth Péter



Nincs hozzászólás. Legyen az első!