Vajdaság
Regionális Hulladéktároló: Elkészült a topolyai átrakóállomás
Betűméret:             

A szabadkai székhelyű Regionális Hulladéktároló 2017 júniusában kezdheti meg a próbaüzemet, ami azt jelent, akkortól megoldódik hét észak-vajdasági önkormányzatban a hulladék elszállításának és tárolásának kérdése. A topolyai átrakóállomás lényegében elkészült, ezt konstatálták közösen az önkormányzat képviselői és a Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője.

Kikity Andrea, a szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője Topolyán járt, ahol Kislinder Gábor polgármester és az önkormányzat illetékeseinek társaságában megtekintette az épülő átrakóállomást. Közösen konstatálták, hogy az objektum építése a tervek szerint megtörtént és mára 95-99 százalékban el is készült, akár meg is kezdhetnék a működtetését.

Kikity Andrea ez alkalommal emlékeztetett rá, hogy az Orom és Békova között épülő regionális hulladéktároló projektumának, valamint a Bánát illetve Bácska északi részén épülő újrahasznosító udvarok kiépítésének beruházója az Európai Unió, a Szerb Köztársaság Mezőgazdasági- és Környezetvédelmi Minisztériuma és a helyi önkormányzatok. A körzeti hulladéktároló építését 2015-ben kezdték meg, a tervek szerint a hulladékkezelés legkorszerűbb hazai rendszere a 2017-es év folyamán teljesen el is készül. Az építkezés befejezésére megszabott eredeti határidő 2017. február 2-án jár le, az igazgatónő szerint a csúszás a hazai törvényes összehangolása miatt történik, így április végére készülhetnek el, majd az engedélyeztetés még 1-1,5 hónapig tarthat, ezért a reményei szerint 2017 júniusában megkezdődhet a próbaüzem, ami legtovább egy évig tarthat az érvényben lévő előírások szerint. Az Európai Unió 20 millió euróval, a szerb kormány környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztériuma pedig 3,2 millió euróval támogatja a beruházást. A hét érintett önkormányzat — Topolya, Szabadka, Zenta, Kishegyes, Magyarkanizsa, Törökkanizsa és Csóka — bő egymillió euróval járul hozzá a telep kiépítéséhez. A cég maga, a szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. 2008-ban alakult meg, azzal a céllal, hogy az említett hét önkormányzat területét lefedő hulladéktározó, szelektáló és feldolgozó telepet hozzon létre, amivel hosszú időre megoldódnak a térség hulladéktárolási gondjai. A tervek szerint a hulladék, a háztartási szemét szállításával minden önkormányzat a saját közvállalatát bízza meg. A távolabbi önkormányzatok a hulladékot a Topolyán, Magyarkanizsán és Zentán kiépülő úgynevezett átrakóállomásokig szállítják, ahonnan a helyi közvállalat transzportálja tovább a telephelyre. Egy-egy ilyen átrakóállomás kiépítése mintegy 800 ezer euróba került.

Kislinder Gábor, Topolya polgármestere elmondta, a község a beruházás rá eső részét időben biztosította. Az egész projektum keretében a mintegy 270 ezer ember által lakott terület hulladékát fogják korszerű módon kezelni, ebből a lakosság arányában a topolyai község 13 százalékban járul hozzá ahhoz a részhez, amit az önkormányzatok biztosítanak. Kislinder fontosnak nevezte, hogy a költségvetésből kiválasztott pénzeszközök felhasználását ilyen módon folyamatosan végigkísérjék. Azt is elmondta, hogy jövő évi büdzsé tervezésekor is figyelembe kell venni a várható költségeket, valamint meg kell határozni a prioritást élvező területeket is.

A Békova közelében található telep 46 hektáros területéből mintegy hat hektárt foglal majd el az úgynevezett lerakó részleg, mely mellett kiépül egy komposztálóüzem, melyben a szerves hulladékot dolgozzák fel, valamint egy hulladékot kiválogató és újrahasznosító részleg is. A lerakó részleg többszörös szigeteléssel épült, az igazgatónő szerint nem fordulhat elő, hogy onnan bármi kiszivárogjon, szennyezve a talajvizet. Ha elkészül, ez lesz Szerbiában az első átfogó hulladékgazdálkodási rendszer, amely a kommunális hulladéklerakás tartós megoldását kínálja az Európai Unió irányelvei szerint, és amely a Szerbia Köztársaság 2010 és 2019 közötti időszakra vonatkozó hulladékgazdálkodási stratégiájával összhangban készül el.

Az érintett önkormányzatok területén eddig használt illegális szeméttelepeket megszüntetik. Elhangzott a topolyai összejövetelen, hogy az ezeken a területeken felhalmozott hulladék eltüntetésének és a talaj szanálásának számos módja van, de ezek mind nagyon költséges eljárások. Az önkormányzatok ezeket a pénzeket nem tudják előteremteni, ezért azon kell munkálkodni, hogy a jövőbeni EU-s pályázatokon keresztül anyagi forrásokat biztosítsanak erre a célra is.

Tóth Péter

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Kisebb tornádó volt Óbecsénél - illusztráció
2025. ÁPRILIS 18.
[ 20:23 ]
Az Újvidéki Jogi Kar 2025. május 5-én folytatja az összes oktatási tevékenységet – így döntött ma a kar Oktatási-Tudományos Tanácsa. Az Újvidéki Egyetem Jogi Karának hivatalos honlapján megjelent közlemény szerint a ma megtartott ülésen az Oktatási-Tudományos Tanács 18 szavazattal mellette, nulla ellenében és két...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 18:56 ]
Békésen ért véget az a tiltakozás, amelyet egyetemisták és civilek szerveztek csütörtökön a vajdasági képviselőház épülete előtt, az ülés ideje alatt. A résztvevők a megmozdulás végén néma főhajtással emlékeztek meg az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól, majd szétszéledtek. A...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 15:46 ]
Az újvidéki blokádot tartó egyetemisták ma a vajdasági képviselőház épülete előtt gyűltek össze, nem sokkal a tartományi parlament ülésének kezdete előtt. Az épületnél teljes rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök kordona állt. A diákok és az őket támogató polgárok egy része eljutott az épület hátsó...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 10:41 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó