A vajdasági régió magasan vezet a válások számát tekintve Szerbiában, az elmúlt években ugyanis jelentősen megnőtt a válások százaléka más térségekhez viszonyítva.
A Köztársasági Statisztikai Intézet adatai szerint Vajdaságban a tavalyi évben 1000 megkötött házasságra 404 válás jutott, miközben Šumadijában és Nyugat-Szerbiában ez a szám 60 százalékkal alacsonyabb, hiszen ezeken a területeken mindössze 180 válás jut 1000 házasságra. Ettől valamivel többen válnak el Szerbia déli és keleti részén, valamint Belgrádban, de a válások aránya még így sokkal kisebb, mint Vajdaságban.
Valentina Sokolovska, a Bölcsészettudományi Kar demográfiával foglalkozó professzora elmondta, hogy Közép-Szerbiában kifejezettebben vannak jelen a hagyományos értékek, míg ez Vajdaságban nem így van.
„Ezért van több válás Vajdaságban. Emellett tény az is, hogy a nők emancipáltabbak és képzettebbek, ezért könnyebben döntenek a válás mellett‟, mondta a professzor.
Dragan Koković szociológus szerint a válások nagyobb hányada a kor szellemével van kapcsolatban.
„Sok minden megváltozott, már nem patriarchális családmodell dominál, hanem inkább a másik véglet. Vajdaság a fehér pestisről is ismert, és amikor a házaspárnak nincs gyermeke, hanem valamilyen más érdekből élnek házasságban, akkor könnyebben is döntenek a válás mellett‟, mondta Koković.
A szociológus hozzátette, hogy nincs többé erős érzelmi kötődés a partnerek között.
„A házasság egy szerződéses kapcsolattá silányult, a házastársaknak kevés idejük van egymásra, a kielégülést és az érzelmi üresség kitöltését pedig a hűtlenségben keresik‟, tette hozzá Koković.
Aleksandar Šibula pszichoterapeuta, aki házassági tanácsadással is foglalkozik, azt mondja, hogy a házasságok leginkább amiatt mennek tönkre, mert hiányzik a közelség és a szerelem.
„Az a baj, hogy a munkát és a karriert hajszolják az emberek, szinte nincsenek is otthon. Válóok még az állandó konfliktushelyzet is a partnerek között, és a folytonos veszekedések. Egyesek nagyon fiatalon házasodnak meg, és egy idő után már nem tudják elviselni az életet a párjukkal‟, mondta Šibula.
A pszichoterapeuta hozzátette: a gyakorlat szerint nagyon sok vajdasági házasság bomlik fel valamilyen szenvedélybetegség miatt.
„A szerencsejáték és az alkoholizmus nagyon gyakori probléma, és gyakran váláshoz is vezetnek, mivel a szenvedélybeteg nem hajlandó beismerni a függőségét. Nem csak a férfiak a hibásak, az elmúlt években egyre több esetben jegyeztek fel alkoholizmust a nőknél, amely szintén válóok lehet‟, mondta Šibula és hozzátette: a hűtlenség nem az oka, hanem a következménye a partnerek elidegenedésének. (Blic)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!