Vajdaság
Érkezik a Széchenyi jégtörő Vajdaságba
A horvát-szerb közös Duna-szakaszon már két magyar jégtörő hajó dolgozik
Betűméret:             

Elindult Bajáról csütörtök délután a horvát-szerb közös Duna-szakaszra a Széchenyi jégtörő hajó - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.

Láng István, az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vezetője a hajó kifutása előtt a fedélzeten tartott sajtótájékoztatón elmondta: a Széchenyi, illetve a szintén a térségbe vezényelt Jégtörő VII-es hajó pénteken megközelíti a dályai kanyarban lévő tíz kilométeres jégtorlaszt.

A szakember felidézte, a térségben már két magyar jégtörő hajó dolgozik: a Jégtörő VI-os és a Jégtörő XI-es. Utóbbi - folytatta - sikerrel áttörte magát a torlaszon, péntek reggel "alulról" kezdi meg a jégtörést. Várhatóan két napon belül megszüntetik a jégtorlaszokat a magyar határ és horvátországi Vukovár közötti Duna-szakaszon.

Láng István tájékoztatása szerint a jégtorlasz járhatóvá tétele után két hajó a dályai kanyarban marad, két másik jégtörő pedig tovább indul a Duna szerbiai szakaszára. A jelenlegi információk szerint a Duna szerbiai szakaszán Újvidékig jelenleg "tiszta a folyó", a magyar jégtörőket a vajdasági nagyváros alatt vetik majd be - részletezte.

Az OMIT vezetője beszámolt arról is, hogy a hajók kikötőhasználatát, áram- és üzemanyag-ellátását, valamint a legénység élelmezését és egészségügyi ellátását szerb fél biztosítja. A költségelszámolásról is megállapodtak a Szerbiával - közölte, majd kiemelte: a hajók vezénylését Magyarországról az OMIT végzi. A hajók meghibásodása esetén Szerbia állja a költségeket, a jégtörésből fakadó esetleges amortizációt később számolják el.

Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint a vízügyi szakemberek folyamatosan elemzik a jéghelyzetet a folyó magyar szakaszán, valamint a kijelölt összekötőkön keresztül a Duna állapotát Mohács és Belgrád között. Az OMIT a közös elemzések alapján dönt a hajók feladatairól.

Az OMIT vezetője a magyarországi helyzetre térve elmondta: a Dunán a múlt heti felmelegedés következtében csökkent a jégzajlás, torlasz kialakulására nem számítanak.

A Széchenyi a legkorszerűbb magyar jégtörő. Minimum hat ember üzemelteti, rendelkezik úgynevezett döngölővel, így a jármű nem csak a súlyánál fogva képes jeget törni. Az 1472 kilowatt teljesítményű hajó előre- és hátramenetben is hatékony. Harminc centiméter vastag síkjégben 3-4 kilométer/órás sebességgel képes haladni és akár napi 30 kilométert is meg tud tenni. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Kisebb tornádó volt Óbecsénél - illusztráció
2025. ÁPRILIS 18.
[ 20:23 ]
Az Újvidéki Jogi Kar 2025. május 5-én folytatja az összes oktatási tevékenységet – így döntött ma a kar Oktatási-Tudományos Tanácsa. Az Újvidéki Egyetem Jogi Karának hivatalos honlapján megjelent közlemény szerint a ma megtartott ülésen az Oktatási-Tudományos Tanács 18 szavazattal mellette, nulla ellenében és két...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 18:56 ]
Békésen ért véget az a tiltakozás, amelyet egyetemisták és civilek szerveztek csütörtökön a vajdasági képviselőház épülete előtt, az ülés ideje alatt. A résztvevők a megmozdulás végén néma főhajtással emlékeztek meg az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól, majd szétszéledtek. A...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 15:46 ]
Az újvidéki blokádot tartó egyetemisták ma a vajdasági képviselőház épülete előtt gyűltek össze, nem sokkal a tartományi parlament ülésének kezdete előtt. Az épületnél teljes rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök kordona állt. A diákok és az őket támogató polgárok egy része eljutott az épület hátsó...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 10:41 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó