Hogyan mentsünk életet? Miként kell mesterségesen lélegeztetni, intubálni, vért venni, vérnyomást mérni, illetve táplálkozási tanácsot adni? – Ezekre a kérdésekre kaphattak választ érdekes, szemléltető műhelymunkákon azok az érdeklődők, akik eljöttek a zombori Magyar Polgári Kaszinóba, a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Karának nyílt napjára.
Tavaly szeptembertől magyarul tanulhatnak Zomborban a pécsi egyetem kihelyezett tagozatának főiskolai hallgatói, az idén ősztől pedig angol nyelven is beindítják a felsőfokú ápolóképzést. A nyolcszemeszteres főiskola befejezése után mesterfokozaton képezhetik magukat tovább az alapképzést elvégzők.
– Nem bántam meg, hogy ide iratkoztam. Fontos szempont volt, hogy a szülővárosomban tanulhatok tovább magyar nyelven, de legalább ennyire jelentősen nyomott a laton az is, hogy régóta eldöntöttem, az egészségügyben szeretnék dolgozni. Mindenképp folytatni szeretném a mesterfokozatot is, sőt, talán az orvosi diplomát is megpróbálom megszerezni. A tanárok nagyon jó előadók és ígéretes gyakorlatok elébe nézünk. Nagyszerű dolog, hogy korszerű betegellátást tanulhatunk, amit majdan itthon szeretnék alkalmazni, mert idehaza képzelem el a jövőmet – nyilatkozta Viderker Rita, elsőéves hallgató.
Az érdeklődés nem maradt el, főképp a környező falvakból utaztak be fiatalok, hogy tájékozódjanak a lehetőségekről.
Dobó Márta Kupuszináról jött. Mint mondta, tavaly érettségizett, de mivel nem volt lehetősége távolabbi városban továbbtanulni, eddig halogatta a döntést, most viszont jó lehetőségnek tartja a zombori főiskolát.
Az úgyszintén kupuszinai Szitás Anna érettségi után próbálkozott szerb nyelven továbbképezni magát, de, mint mondja, ezzel az akadállyal egy magyar környezetből induló fiatalnak nagyon nehéz megbirkóznia. Örül annak, hogy a pécsi egyetem ilyen lehetőséget kínál, és élni is fog vele.
Az egyetemi nyílt napon több nyolcadikos is megjelent és érdeklődéssel kísérte végig a műhelymunkákat.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy a jövőmet jól alakítsam és ehhez feltétel, hogy ne hibázzak a pályaválasztással. Rendkívül jó, hogy ilyen lehetőségünk van helyben. Előttem van még négy év középiskola, és egyáltalán nem zárom ki, hogy utána itt folytatom a tanulást. Mindent érdekesnek találtam a látottakból és hallottakból – mondta korát meghazudtoló érettséggel a nyolcadikos Szladek Laura.
Az érdeklődő fiatalokat és szüleiket a Pécsről érkezett egyetemi képviselet tagjai és az intézménynek otthont adó Magyar Polgári Kaszinó elnöke üdvözölte. Dr. Oláh András dékánhelyettes szólt az igen nagy múltú és nemzetközileg elismert pécsi tanintézményről, az Egészségügyi Karról, amelyen az elmúlt néhány évben több ezren szereztek Európa szerte elismert oklevelet.
– A városvezetéssel annak idején, amikor a képzés elindításáról tárgyaltunk, vállaltuk azt, hogy a magyar nyelvű mellett angol nyelven is megszervezzük a képzést, amely önköltséges és államilag finanszírozott formában is rendelkezésre áll. Várjuk a szerb fiatalokat is, és a rendszerünk nyitott arra, hogy akár távoli országokból is fogadjunk hallgatókat. Ez az anyaországban is így van, hosszú évek óta a világ minden tájáról fogadunk jelentkezőket. Egyeztetéseket folytatunk kollégiumi szálláshelyek bérlése vonatkozásában is, illetve lakhatási támogatást tudunk nyújtani hallgatóinknak albérlet szempontjából – nyilatkozta dr. Oláh András. – A képzéssel a magyar állam fő célja az, hogy a hallgatók számára a szülőföldön biztosítsunk továbbtanulást. Jelenleg is több ezer határon túli hallgató folytat felsőoktatási tanulmányokat Magyarországon, ehhez képest, ha helyben tudunk ilyen lehetőséget biztosítani, akkor remélhetőleg elérhetjük azt, hogy az itt élő magyarság ellátására olyan ápolókat képezzünk, akik a helyi egészségügyi intézményekben magyarul tudnak a betegekkel kommunikálni.
F. Cirkl Zsuzsa



Nincs hozzászólás. Legyen az első!