A szabadkai Bosa Milićević közgazdasági középiskola tanárai és tanulói vacsorára invitálták a minap a Szabadkán tartózkodó migránsokat. Az étlapon afgán és pakisztáni ételek szerepeltek.
A szabadkai Spartak vendéglőben megrendezett vacsora a tudósítások szerint jó hangulatban telt, a felszolgált fogásokhoz a diákok a szabadkai befogadóközpontban tartózkodó menekültektől kérték el a recepteket.
Az Egy asztalnál elnevezésű esemény a Mobil ifjúsági klub – toleranciával és szolidaritással a fenntartható társadalomig elnevezés projektum része volt, amelynek célja a vallási, faji és etnikai radikalizálódás csökkentése Szerbiában a tájékoztatás, az empátia előtérbe helyezése és a fiatalabb korosztály edukációja révén.
Danica Dašić, a közgazdasági iskola tanulója, helyi ifjúsági aktivista a Beta hírügynökségnek elmondta, a szabadkai fiatalok többsége nagyon rossz véleménnyel van a városba érkező menekültekről. Szavai szerint ennek okát legfőként a társadalom negatív hozzáállásában, a média és a politika hatásában kell keresni.
“Minden országban élnek jó és rossz emberek. Fontos, hogy a polgárok az ilyen közös akciók során felismerjék azt, hogy nem mindannyian egyformák és nem szabad általánosítani és ítélkezni egyes személyek rossz cselekedetei alapján”, véli Danica Dašić.
A Beta által megszólaltatott Azar Dzsavid egy évvel ezelőtt hagyta el hazáját, hátrahagyva családját is és öt hónapja van a szabadkai befogadóközpontban. Tőle származik a receptek többsége is, amelyek alapján a közös vacsora fogásai készültek.
“Ez nagyon szép elképzelés. Amikor látom, hogy pakisztáni ételeket tettek az asztalra, szinte otthon érzem magam. Amióta eljöttem otthonról, először eszem pakisztáni ételt. Nem volt ilyen sehol, sem Törökországban, sem Bulgáriában, sem Görögországban, csak itt”, mondta Dzsavid, aki sorstársaihoz hasonlóan Németországba szeretne eljutni. Eddig kétszer próbált meg átszökni a magyar határon, sikertelenül.
A előítéletek leküzdése miatt fontos, hogy a fiatalok megértsék azokat a problémákat, amelyekkel a migránsok nap mint nap szembesülnek, mondja Ivana Novaković, az újvidéki ifjúsági munkavállaló központ képviselője, hozzátéve, a legtöbb előítélet azzal kapcsolatban van, amit nem ismerünk.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!