Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke mai tájékoztatóján Boris Zec frakciótársával együtt beszélt a választásokkal kapcsolatos véleményükről, továbbá a városi távfűtés részletkérdéseiről, valamint a megítélése szerint elhallgatott problémákról.
Ami a köztársasági elnökválasztást illeti, az MPSZ a témában akkor nyilatkozik, ha a választási bizottság pontosan meghatározza a jelöltek listáját. Jelenleg egyetlen egy dolgot tudnak biztosan, hogy Aleksandar Vučić személyét semmiképpen nem támogatják. Racionális okoknál fogva. A zentai önkormányzatban tapasztalt intézkedéseik miatt arra a következtetésre jutottak, hogy a Szerb Haladó Párt kisebbségellenes, konkrétan magyarellenes párt. Mindezt abból is látjuk, hogy a Zenta vezetőségében lévő tagjaik (képviselő testület elnöke, az alelnök) a többszörösen beadott kérelmükre, hogy Zentán a Thurzó Lajos Közművelődési Központ alakuljon át Magyar Közművelődési Központtá, sorozatosan elutasították. Napirendre sem tették, megsértve ezzel Zenta statútumát és ügyrendjét is. A szerb kulturális központot viszont gondolkodás nélkül megszavazták. Mindez elfogadhatatlan, egy olyan városban, ahol 80 %-ban magyarok élnek. A Magyar Polgári Szövetség számára különösen, mivel magukat magyar érdekvédelmi pártként határozták meg.
Az MPSZ véleménye szerint – hangsúlyozta Rácz Szabó László – olyan magyar párt nem létezhet, amelyik egy ultranacionalista, magyarellenes elnöki jelöltet támogat. Elveikkel és az ősi magyar alkotmánnyal is ellenkezik, hogy egy hatalmi rendszerben a végrehajtó és az ellenőrző szervek tagjai is ugyanabból a pártból kerülnek ki. Szerbiában viszont erre törekszenek, így megbomlik a működőképes hatalom.
A Vajdasági Magyar Szövetség is tanulhatna a fent elmondottakból – tette hozzá a párt vezetője. A mellettük álló Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Magyar Egység Párt is támogatja a magyarellenes szerbiai vezetést. Mindez veszélyes és szégyenletes.
A MPSZ kitartóan folytatja tovább küzdelmét a Magyar Kulturális Központ megvalósításáért.
Boris Zec, a Polgári Kezdeményezés Zentáért szervezet elnöke a távfűtéssel kapcsolatban tárt fel néhány részletet arról, miért is ilyen rossz és drága ez a szolgáltatás. Zentán az utóbbi húsz évben főleg a VMSZ gyakorolta a hatalmat, ezért az övék a legnagyobb felelősség is. Magyarázkodásuk átlátszó és felelőtlenségük egyértelmű bizonyítéka.
A WindVision belga cég biomasszával oldotta volna meg a fűtési gondokat 2012-ben. Modern és olcsó gyárat ígértek. Az önkormányzat a belga céget tette felelőssé, hogy nem tartották be a szerződésben foglaltakat. Egy szerződéskötésnél viszont, amikor egy ilyen nagy beruházásról, 30 millió euróról állapodnak meg, akkor a szerződés végén szerepelnie kell egy kitételnek, amit úgy neveznek, hogy kötbér. Ez a szerződés-szakasz köti a feleket a szerződés betartására, illetve bizonyos összeg (10-20 %) kifizetésére a szerződést megszegő felet. Amennyiben az önkormányzat elmulasztotta a kötbér megkövetelését, és a fűtési problémákat sem oldotta meg, akkor ezzel nagymértékben megkárosították a város lakosait. Továbbá, erre a fűtési idényre 18 millió dinárért vették bérbe a kazánokat. Tetézve az eddig elhangzottakat, a kazánokat rossz állapotuk miatt javítani kellett. Hat millió dinárt költöttek olyan kazánok javítására, ami nem is a városé, s nem is az Elgas vállalaté. Mindezt a zentai polgárok kárára. A korábbi lakossági fórumon, Petar Terzić az allokátorok beszereléséről próbálta lebeszélni a lakosokat. Boris Zec maga példáján cáfolta a szerkezetek hasznavehetetlenségét, mivel saját lakásában teljesen lecsavarva, az allokátorokat nullára állítva elérte, hogy a fűtését a minimálisra csökkentette. Városi fűtés helyett a villannyal melegített.
Rácz Szabó László kiegészítve a témát még elmondta, hogy annak idején a zentai lakosok fizették a fűtés vezetékeinek lefektetését. Tehát ez az ő tulajdonuk lenne és jogtalanul vették bele a privatizációs szerződésbe. Mindez 2006-ban történt. Ezért a hibás döntésekért pedig Juhász Attila, az akkori polgármester és a VMSZ vonható felelősségre. Talán, ha a cukorgyár magánosítása nem történik meg, akkor a gyár még mindig működne. A privatizáció önmagában is katasztrófa volt.
2012-ben az MPSZ-nek, amíg rövid ideig a hatalmi koalícióba kerültek, tervei is voltak. Kidolgozott javaslataik. Csak sajnos a túl rövid idő miatt nem tudták őket megvalósítani.
Tájékoztatójuk végén ismételten felhívták a szavazó polgárokat, hogy ne hallgassanak a VMSZ és Szerb Haladó Párt hangadóira. Aki rájuk hallgat, meg is érdemli a sorsát – figyelmeztetett Boris Zec összefoglalója végén.
Rúzsa Mária


Nincs hozzászólás. Legyen az első!