Megkezdődött a külhoni magyar családi vállalkozások éve programsorozat. Ahogyan eddig is számos gazdasági területről érkeztek a pályázatok a tematikus évek során, úgy ebben az évben is széles vállalkozói kört célzott meg a magyar nemzetpolitikai államtitkárság.
A Szabadkán induló körút rendezvényeinek keretében a Felelős Családi Vállalatokért Magyarországon Egyesület családi nagyvállalatainak és helyi családi vállalkozások képviselőivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, illetve műhelymunka keretében sajátíthatják el a családi vállalkozások sikeres működéséhez szükséges lépéseket.
A külhoni magyar családi vállalkozások éve program célja, hogy megerősödjenek a Kárpát-medence magyar vállalkozásai, különösen azok a családi vállalkozások, ahol házastársak, testvérek vagy több generáció képviselői dolgoznak együtt – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár az idei tematikus esztendő Kárpát-medencei tavaszi körútjának első határon túli rendezvényén Szabadkán.
Potápi Árpád János elmondta, hogy a családi vállalkozások tematikus éve több elemből áll. Az egyik kiemelt programelem az a nyári képzés, amelyre 2017 júniusában kerül sor és körülbelül kétszáz résztvevőre számítanak. Maga a pályázat még nem került kiírásra, június végére ígérik a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. lebonyolításában. A Kárpát-medencei körút folytatásában pedig Kolozsvár, Csíkszereda, Komárom, Rimaszombat, Beregszász, Lendva és Eszék következnek, majd ősszel ismét tájékoztató körútra indul a külhoni magyar családi vállalkozások éve.
A különféle vállalkozások közül a legtöbb támogatott pályázat a mezőgazdaság területéről érkezik, hiszen a magyarság nagy része a Kárpát-medencében a földből él meg, ezért is fontos, hogy a magyar föld magyar kézben maradjon, nemcsak Magyarországon, hanem a határon túl is, ha eladó földek vannak, akkor azokat magyarok vegyék meg és gazdálkodjanak rajta a továbbiakban is.
A kutatások során feltérképezték a Kárpát-medencei családi vállalkozások kapcsolathálózatát. Kiderült, hogy a több generációt felölelő magyar vállalkozások elsősorban magyarországi és határon túli magyar partnercégekhez kötődnek – hangsúlyozta a program nemzetpolitikai jelentőségét az államtitkár. A célcsoport támogatása továbbá a magyar munkavállalók elhelyezkedését is elősegíti – tette hozzá.
A nemzetpolitikai államtitkár emlékeztetett arra, hogy Vajdaságban indult be az első gazdaságfejlesztő program, itt érték el a legtöbb gazdasági eredményt is elmúlt évek alatt, ezért választották Szabadkát a körút első állomásának.
Nem a véletlen műve, hogy Vajdaságban indul a külhoni magyar családi vállalkozások éve program – mondta Pásztor István, a tartományi parlament és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke –, hanem annak a teljesítménynek a következménye, amelyet a vajdasági magyar közösség térség- és gazdaságfejlesztési elképzelésben és annak megvalósításában produkált. Az idei tematikus év a nemzetpolitika fókuszába helyezi mindazt, ami az utóbbi években kiemelten fontos az identitás megőrzése és az egyén szülőföldön való boldogulása szempontjából – mondta a VMSZ elnöke kiemelve a Prosperitati Alapítvány eddigi eredményeit és legújabb pályázatait a gazdaság- és vállalkozásfejlesztés terén. Magyarország teljesítőképességének pozitív változása alapozta meg a nemzetpolitikában beálló paradigmaváltást – emelte ki Pásztor István –, ami az itthoni szociális és gazdasági megerősödést tűzi ki célul a határon túl élő magyarság elé. A VMSZ kellő hitelessége és előzetes teljesítménye jóvoltából pedig megvalósulhatott az eddig egyedülálló 50 milliárd forintos gazdaságfejlesztő program. „Igaz, hogy sanyarú a sorsunk, de bebizonyítottuk, hogy a fogyatkozás ellenére ennek a közösségnek még mindig kellő számú olyan tagja van, akinek határozott jövővel kapcsolatos elképzelése van, kellő szuflával és tudással rendelkezik és kellőképpen ragaszkodik a szülőföldjéhez” – hangsúlyozta a VMSZ elnöke a konferencia megnyitóján mondott ünnepi beszédében.
Idén két pályázatot hirdet a magyar állam: 230 millió forintos kerettel folytatódik a külhoni magyar fiatal vállalkozók éve program, a családi vállalkozások részére pedig 600 millió forint áll majd rendelkezésre – ismertette Szabadkán Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár. A kísérőprogramok további 170 millió forintból valósulnak meg, így a program teljes költségvetése mindegy egymilliárd forint.
Basity Gréta



Nincs hozzászólás. Legyen az első!