A szerteágazó turisztikai tevékenységet kifejtő, tíz évvel ezelőtt magyarkanizsai székhellyel megalakult Vajdasági Egészségturizmus Klaszter Alapnak mindmáig 44 tagja volt tartományunk minden szegletéből, intézmények, civil szervezetek, magánszemélyek egyaránt. Az Alap sikerrel népszerűsítette a vajdasági idegenforgalmi, egészségügyi, elsősorban gyógyfürdői és egyéb, a tagszervezetek turizmushoz kötődő kínálatát határainkon innen és túl is. A bevételi források azonban - elsősorban a tartományi támogatások - évről évre csökkentek, olyannyira, hogy mára kérdésessé vált az Alap működése. A Magyarkanizsán megtartott 5. közgyűlésen ennek a helyzetnek a végére tettek pontot az alapítók.
Az ülést vezető Sarnyai Károly, a klaszter közgyűlésének alelnöke, egyben a klaszter irodájának helyt adó Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény igazgatója elmondta, hogy március 31-ével megszűnik az irodabérleti szerződés, mivel az Alap nem tudja fizetni a további költségeket. Az eddigi kiadásokat gépkocsija eladásából törleszteni tudta még, két alkalmazottja viszont hónapokon át előbb minimálbéren, majd teljesen ingyen, önszorgalomból végezte munkáját.
A két közgyűlés közötti időszaknak a pénzhiány ellenére igen aktív tevékenységéről Vörös Attila, az Alap igazgatója számolt be, ismertetve egyúttal a 2016-os zárszámadás eredményeit is. Kihangsúlyozta: a tavalyi évben tervezett bevételeiknek csak alig több mint 36 százaléka valósult meg. A fix költségek lefedése mellett másra gyakorlatilag nem is jutott pénz. Mivel alapként a klaszter nem indulhatott sok civil szervezeteknek kiírt pályázaton, az Igazgató Bizottság fontolóra vette a klaszter státusának megváltoztatását. Az a javaslat született, hogy a közgyűlés szüntesse meg a Vajdasági Egészségturizmus Klaszter Alapot és a törvényes rendelkezéseken belüli határidőben civil szervezetként jegyeztesse be. Az elhangzott pénzügyi- és munkajelentéseket, valamint az Igazgató Bizottság javaslatát egyhangúlag fogadták el a megjelent és az elektronikus úton szavazó alapítók is. A közgyűlés az Igazgató Bizottságot hatalmazta fel a jogi procedúrák lefolytatására.
„Az Alap időben kérelmezte a Gazdaságbejegyzési Ügynökségnél (APR), hogy tegye számára lehetővé a státusváltást, mert eljutottunk arra a pontra, hogy se pénz, se posztó, működésképtelenné váltunk” - hallottuk Körmöci Károlytól, az Igazgató Bizottság elnökétől. - ”A jóváhagyás két nappal ezelőtt érkezett meg. Abban egyértelműen megfogalmazták, hogy a klaszter megszüntetése után polgári csoportként tudunk működni. Ennek értelmében javasoltuk, hogy szüntessük meg az Alapot, jegyeztessük be civil szervezetként, meglévő vagyonát pedig erre a civil szervezetre ruházzuk át. Így megmarad a folytonosság, megmaradhatnak az alapító tagok is, ha akarnak, jöhetnek újak is természetesen, viszont új lehetőségek nyílnak meg előttünk, amelyek azt is lehetővé teszik majd, hogy a megkezdett munkát folytatni tudjuk.”
Mivel egy civil szervezet megalakításához három alapító is elégséges, már akár a közgyűlésen megtörténhetett volna a szervezet létrehozása. Többen kifejezték ugyanis készségüket, hogy ha más formában is, de folytatni akarják a klaszterben megkezdett tevékenységüket. A jelenlévők mégis inkább úgy döntöttek, hogy előbb értesítik a változásról az Alap minden alapító tagját, és csak utána, valamint a jogi folyamatok lebonyolítását követően, egy 30 napon belül összehívásra kerülő alapítói közgyűlésen hozzák létre a klaszter tevékenységét folytató civil szervezetet.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!