Négyezer pályázat érkezett be idén a Prosperitati Alapítvány irodáiba – emelte ki Juhász Bálint ügyvezető. Pénteken 53 sikeresen pályázó gazdával kötöttek szerződést többéves ültetvények telepítésére.
Az ünnepélyes szerződéskötésen jelen volt Pásztor István, a vajdasági parlament és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, dr. Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulja és Juhász Bálint, az alapítvány ügyvezetője.
Az idei, illetve a következő évre mintegy 150 millió euró dinár ellenértéke áll az alapítvány rendelkezésére – nyilatkozta Pásztor István. Ezt az összeget részben azoknak a pályázatoknak a megvalósítására fordítják, amelyeknek az elbírálása most van folyamatban, másrészt a tervek szerint májusban meghirdetésre kerülő földvásárlásra, házvásárlásra, középvállalkozások és gazdaságok fejlesztésére, illetve termelői integrációs rendszer építésére kiírt támogatások finanszírozására költi az alapítvány. Az eddigi tapasztalatok pozitívak – jelentette ki a VMSZ elnöke. „Felépítettünk egy olyan rendszert, amely működőképes. A vajdasági magyar vállalkozók és gazdálkodók elhitték azt, hogy ez egy reális lehetőség, az érdeklődés folyamatosan nő, ez bizonyítja, hogy a rendszer kivívta magának a létjogosultságát és visszaigazolódik az érdeklődők részéről” – nyilatkozta Pásztor, hozzátéve, hogy a pályázatok is alátámasztják azt, hogy Vajdaságban létezik egy erőteljes magyar vállalkozói réteg, amely élni kíván ezzel a lehetőséggel.
61 sikeres pályázatról hirdetett eredményt a Prosperitati összesen 30 millió dinár értékben, 8 esetben a helyszíni jelentés alapján kizárták a jelentkezőket – jelentette be Juhász Bálint a Magyar Házban megtartott rendezvényen, ennek értelmében 53-an köthettek szerződést az alapítvánnyal.
Az idei pályázatok minősége jelentősen jobb, mint a tavalyi évben beérkezett 3000 pályázat esetében, így az átadott támogatási kérelmek 95 százaléka került a nyertes pályázatok közé. „A tavalyi 13 millió eurónyi kihelyezést, idén egyetlen pályázati körben 20 milliónyira sikerült felnövelni” – számolt be az eredményekről Juhász Bálint. A szerződéseket a tervek szerint húsvét előtt megkötik mind a 3799 támogatottal – hangzott el a rendezvényen. A korábban emlegetett idei áttörésre a nagyléptékű fejlesztések elbírálása után lehet számítani – tette hozzá az ügyvezető –, ebből látszik majd ugyanis, hogy mennyi munkahelyet tudnak megnyitni vagy hány családi vállalkozást integrálnak majd a Prosperitati Alapítvány és a magyar állam támogatásának jóvoltából.
A napokban közleményben hívta fel az alapítvány a pályázók figyelmét az egyes esetekben történt áremelés és a szállítókkal való együttműködés esetleges problémáira. Juhász Bálint elmondta, hogy a pályázó felelőssége a szállító kiválasztása, amennyiben a kevésbé költséghatékony árajánlat mellett dönt, a pályázónak, például a járulékos szolgáltatásokkal, a garancia időtartamával vagy egyéb okokkal indokolnia kell ezen döntését, de szabadon választhatja meg a szállítóját. A keresletnek köszönhetően a tavalyi évhez mérten 10-15 százalékkal emelkedtek a piaci árak – mondja Juhász. Az alapítvány azt próbálja szűrni, ha a jelenlegi piaci átlagártól jelentősen, legalább 15 százalékkal eltérő árazást tapasztalnak, ilyen esetekben a megítélt támogatás csökkentését eszközölték. A pályázónak a szerződéskötés előtt indokolt esetben lehetősége van arra is, hogy másik szállítót válasszon – ismertette a Prosperitati ügyvezetője a mesterséges áremelést megelőzendő intézkedéseket. Az alapítvány a továbbiakban is követi a piaci árakat és a támogatási eszközök felhasználását, illetve kiáll a pályázó mellett az esetleges visszaélések megelőzésének érdekében.
Basity Gréta



Nincs hozzászólás. Legyen az első!