Zobnaticán megtartották az V. Vajdasági Vágtát. A döntőben Temerin lovasa, Nagy Arnold diadalmaskodott Fantázia nevű lovával. Második lett Davidovity Deján, aki ezúttal Óbecse színeiben lovagolt. A dobogó harmadik fokára a Topolya képviseletében lovagló Kubik Patrik állhatott fel. A Kishuszár vágtát a Bácskossuthfalva színeiben lovagló Víg Barbara nyerte meg. Az úgynevezett zobnaticai vágta tétje ezúttal is az volt, hogy ki képviseli Szerbiát a Nemzeti Vágta nemzetközi futamában. A színvonalas küzdelemben végül Rizvan Sakić diadalmaskodott.
Az ünnepélyes megnyitót követően az előfutamok győztesei kora este küzdöttek meg a dobogós címért. Négy előfutamban 19 lovas vetélkedett a sorrendben ötödik Vajdasági Vágtán. A 19 lovas ezúttal is egyben 19 vajdasági települést képviselt. Doroszló képviseletében, Kósa Sándor lovagolt, Moholt Bajusz Gábor képviselte. Hódegyháza nevében Limbusz Tamás, Hertelendyfalva képviselőjeként Dér Róbert, Csantavér nevében Pesti Martin, Magyarkanizsáéban Kelemen István, Temerinében Nagy Arnold, Kishegyes képviselőjeként Cékus Noémi állta rajthoz. Péterrévét Gán Igor, Királyhalmot Krisztánov Róbert, míg a házigazda Zobnatica települést ezúttal egy hölgy, Kurfis Krisztina képviselte. Szabadka nevében Szalontai Árpád, Óbecse zászlaja alatt Davidovity Deján, Székelykevét képviselve Szerbák Zsolt, Bácsfeketehegy színeiben Cékus Árpád lovagolt. Törökkanizsát Papp Géza, Adát Kiss Gábor, Topolyát Kubik Patrik és Bácskossuthfalvát Ördög Alen képviselte lovával. A Kishuszár vágtán három induló volt: Bácskossuthfalva színeiben Víg Barbara, Bácsfeketehegyet képviselve Koncz Dorottya és Óbecse nevében Barát Szandra ülte meg póniját. Ez a 10–16 éves fiatalok lovasversenye, akik maximum 138 centiméter marmagasságú lovakon mérték össze ügyességüket. Ennek a versenyszámnak a rajtját is hatalmas érdeklődés kísérte. Víg Barbara lovagolt be végül pónija hátán elsőként a célba. A Zobnaticai vágtán is színvonalas küzdelem alakult ki és az öt lovas közül végül Rizvan Sakić diadalmaskodott, Alimpije nevű lovával. Így ő képviselheti majd országunkat a magyar fővárosban, de a lovat nem viheti magával, a nemzetközi futam versenyzőinek ugyanis a helyszínen sorsolnak ki majd egy-egy lovat a Bábolnai Ménesből. A Nemzeti Vágtán, Budapesten Vajdaságot a V. Vajdasági Vágta első három helyezettje képviseli, de rajtuk kívül ott lesz még a Kishuszárvágta és a Nemzetközi Vágta előfutamának győztese is. A Mohol színeiben lovagló Bajusz Gábor lett a döntőben a negyedik, ő nem jutott be automatikusan a budapesti döntőben, de ott lehet majd, ha valaki visszalép, vagy a szervezők utólag úgy döntenek, hogy úgynevezett szabad kártyával mégis meghívják.
Bunford Tivadar, a Nemzeti Vágta hazai előfutamának szervezője, a Háló Vajdasági Fejlesztési Alapítvány igazgatója elmondta, hogy kezdetektől három célja volt a rendezvény megszervezésének. A szervező szerint a Vajdasági Vágta az elmúlt öt esztendő alatt elérte célját. Egyrészt közösségépítő szerepe szemmel látható, hiszen évről-évre mintegy tízezer ember látogatja a rendezvényt. Másrészt egyre népszerűbb a lovassport Vajdaságba. A versenylótenyésztés erősödése is szépen megfigyelhető, a genetikai állomány láthatóan javult az évek során. Emellett a fiatalodás is szemmel látató a versenypályákon.
Pál Károly a másik szervező, aki a kezdetektől fogva azon dolgozott, hogy a Vajdasági Vágta egy hagyományteremtő rendezvénnyé váljék egy olyan vidéken, ahol a lótenyésztés, a lóversenyzés évszázadok óta összeforr az itt élők történelmével. Elmondása szerint szembetűnő hatása van a rendezvénynek az itt élők életére. Ez abból is látszik, hogy lovas táborokat szerveznek, lovas iskolák kezdték meg munkájukat, egyre többen tartják ezeket a nemes állatokat. Ami a szabályokat illeti, a vágtára a tizennyolcadik életévüket betöltött, magyar ajkú lovasok nevezhettek. A lovaknak legalább ötévesnek kellett lenniük, arab és angol telivérek nem indulhatnak. A telivér hányad a lovakban 75 százalék lehet, a versenybizottság a nagyszülőkig ellenőrizte a származást.
A lovagkirály, Szent László emlékévének nyilvánította a nemzetpolitikai államtitkárság a 2017-es évet, erről idén a Vajdasági Vágta szervezői is megemlékeztek. Ebből az alkalomból Pirityiné Szabó Judit, a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője egy 1861 típusú gyalogsági szablyát hozott ajándékba, melyet a döntő első helyezettje vihetett haza.
A kísérőrendezvények idén is nagyon látványosak voltak. A fiatal vajdasági csikósok és a Kelebiai Ménes díjlovaglói is bemutatkoztak, zentai a St. Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület bemutatójára pedig a Szent László emlékév jegyében került sor. Nagy érdeklődés övezte az ügetőfutamot, a kettes fogathajtók szinkronhajtó versenyét, a második ügetőfutamot és a négyes fogathajtók szinkronhajtó versenyét is.
A Nemzeti Vágta döntőjét szeptember 15-e és 17-e között szervezik meg Budapesten, a Hősök terén erre az alkalomra megépített lóversenypályán. Az V. Vajdasági Vágta döntőjének első három helyezettje, a nemzetközi vágta nyertese - aki Szerbiát képviseli szeptemberben a Nemzeti Vágtán esedékes nemzetközi megmérettetésen -, valamint a Kishuszár Vágta győztese addig még sokat edzhet, gyakorolhat. A Vajdasági Vágta – a hagyományoknak megfelelően - idén is a Budapesti Operettszínház művészeinek fellépésével zárult. A szervezők a Vajdasági Magyar Szövetség, a budapesti Lovas-Show Kft. és a Háló Vajdasági Fejlesztési Alapítvány, a rendezvény fővédnöke pedig Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke volt, aki személyesen is figyelemmel kísérte a rendezvényt és maga adta át a fődíjat is az első helyezettnek.
Tóth Péter



Nincs hozzászólás. Legyen az első!